01 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/599/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участю секретаря Новик Н.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Слєпченка С.А.,
представників відповідачів Захарченко І.О., Руденок Л.М.,
Макаренко О.М.,
представника третьої особи Загалець О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посад державної служби категорії ''Б'' і ''В'' в Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, треті особи: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посад державної служби категорії “Б” і “В” в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Чернігівській області, 21.12.2019, в частині результатів визнання переможцями конкурсу на посаду начальника Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області ОСОБА_2 (1 місце) та ОСОБА_3 (2 місце).
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення його права перемоги у конкурсі на зайняття посади начальника Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області шляхом проведення його конкурсною комісією з порушенням чинного законодавства України.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.02.2020 прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області, подано відзив на адміністративний позов, в якому останній не погоджується з позовними вимогами, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що конкурсною комісією Головного управління були вчинені усі необхідні дії для проведення конкурсу, передбачені Законом №889-VIII та Порядком № 246.
Конкурсна комісія для проведення конкурсу на зайняття посад державної служби категорії “Б” і “В” в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Чернігівській області правом на подання відзиву не скористалась.
Треті особи правом на подання письмових пояснень щодо позову або відзиву не скористались.
Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували у повному обсязі та просили суд у їх задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов.
Третя особа, ОСОБА_3 , у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи, ОСОБА_2 , у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено.
Наказом Головного управління від 21.12.2019 №682-к «Про оголошення конкурсу», оголошено конкурсний відбір на зайняття посад державної служби категорії «Б» та «В» в Головному управлінні, в тому числі й на заміщення посади начальника Управління фітосанітарної безпеки Головного управління. Також, цим наказом визначено і затверджено умови проведення конкурсу на зайняття цієї посади.
На виконання ст.23 Закону України «Про державну службу» (Закон №889-VIII) та п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби» (Порядок №246) оголошення про проведення конкурсу 21.12.2019 оприлюднено на Єдиному порталі вакансій державної служби Національного агенства України з питань державної служби та розміщено на офіційному веб-сайті Головного управління.
Відповідно до оголошення, конкурс проходив в 2 етапи - тестування та співбесіда.
Підпунктом 5 пункту 6 Порядку №246 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМ № 903 від 03.11.2019) необхідність розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів визначається конкурсною комісією.
Так, протоколом засідання конкурсної комісії Головного управління від 20.01.2020 №16 вирішено не проводити розв'язання ситуаційних завдань для кандидатів на зайняття посад державної служби категорії «Б», що відповідає вимогам Порядку №246.
Крім цього, абзацом другим пункту 23 Порядку №246 передбачено, що під час проведення конкурсу на зайняття посад категорій "Б" і "В" за рішенням конкурсної комісії може здійснюватися відео- або аудіофіксація, якщо інше не передбачено законом.
Про здійснення фіксації процедури проведення конкурсу за допомогою технічних засобів адміністратор оголошує перед початком відповідного етану конкурсу.
Відповідно до першого пункту порядку денного Протоколу засідання конкурсної комісії Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області №17 від 24.01.2020 члени комісії одноголосно прийняли рішення не проводити відео або аудіо фіксації процедури конкурсу.
Таким чином, проведення відео або аудіо фіксації процедури конкурсу є правом конкурсної комісії, а не її обов'язком.
Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочиства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України “Про державну службу” центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, забезпечує функціональне управління державною службою в державних органах.
Пунктом 1 Положення про Національне агентство з питань державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №500 (далі - Положення №500), передбачено, що Національне агентство України з питань державної служби (далі - НАДС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується i координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, здійснює функціональне управління державною службою в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті).
Згідно з пунктом 4 Положення №500 НАДС відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, проводить перевірку поданих державними органами наказів (розпоряджень) про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади та його умови на відповідність вимогам законодавства з питань державної служби та в разі відсутності зауважень узагальнює і розміщує подану інформацію на своєму офіційному веб-сайті.
В силу пункту 7 Положення №500 НАДС здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У свою чергу принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу” (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до статті 3 Закону №889-VIII цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Питання щодо вступу на державну службу врегульовані розділом IV Закону №889-VIII.
Так, відповідно до частини 1 статті 19 Закону №889-VIII, право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче: магістра - для посад категорій А” і “Б”; бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії “В”.
За змістом статті 21 Закону №889-VIII вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.
В силу частини 1 статті 27 Закону №889-VIII конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії “Б” у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, проводить конкурсна комісія, утворена керівником державної служби державного органу вищого рівня. Конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії “Б”, крім тих, що зазначені в абзаці другому цієї частини, та категорії “В” проводить конкурсна комісія у складі не менше п'яти осіб, утворена керівником державної служби в державному органі. При цьому до складу конкурсної комісії можуть залучатися на конкурсній основі представники громадських об'єднань, що діють згідно із Законом України “Про громадські об'єднання”, відповідно до порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Частинами 2 та 4 статті 27 Закону №889-VIII передбачено, що до роботи конкурсної комісії можуть залучатися державні службовці, у тому числі з інших державних органів, науковці та експерти у відповідній сфері, а також представник виборного органу первинної профспілкової організації (за наявності). Під час засідання конкурсної комісії її члени: 1) вивчають результати проведеної службою управління персоналом перевірки документів кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 2) проводять відбір кандидатів з використанням видів оцінювання відповідно до Порядку проведення конкурсу; 3) проводять співбесіду з кандидатами на зайняття вакантних посад з урахуванням результатів тестування для уточнення їхньої професійної компетентності; 4) особисто оцінюють рівень професійної компетентності кандидатів та визначають в особистому порядку їхній загальний рейтинг; 5) за результатами складення загального рейтингу кандидатів визначають переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади.
Положеннями частини 1 статті 22 Закону №889-VIII обумовлено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, на виконання наведеної правової норми, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 25.03.2016 №246, якою затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок №246), який визначає процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки.
За приписами частини 3 статті 22 Закону №889-VIII порядок проведення конкурсу визначає: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду документів для участі в конкурсі; 5) порядок проведення тестування, співбесіди, інших видів оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби.
Згідно з пунктом 2 Порядку №246 проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків.
Конкурс проводиться з дотриманням наступних принципів: забезпечення рівного доступу; політичної неупередженості; законності; довіри суспільства; недискримінації; прозорості; доброчесності; надійності та відповідності методів тестування; узгодження застосування методів тестування; ефективного і справедливого процесу відбору (пункт 3 Порядку №246).
За приписами пункту 5 Порядку №246 рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади категорій “Б” і “В” приймає керівник державної служби в державному органі.
Відповідно до пункту 6 Порядку №246 конкурс проводиться такими етапами: 1) прийняття рішення про оголошення конкурсу; 2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу; 3) прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; 4) перевірка поданих документів на відповідність установленим законом вимогам; 5) проведення тестування та визначення його результатів; 6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у випадках, передбачених цим Порядком); 7) проведення співбесіди та визначення її результатів; 8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу і другого за результатами конкурсу кандидата; 9) оприлюднення результатів конкурсу.
Згідно з пунктом 10 Порядку №246 оголошення про проведення конкурсу на зайняття посад оприлюднюється, зокрема, за категоріями “Б” і “В” - на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС, офіційному веб-сайті НАДС та офіційному веб-сайті державного органу, в якому проводиться конкурс. З метою широкого поширення інформації про посаду така інформація може бути додатково оприлюднена на інших веб-сайтах або в засобах масової інформації.
Для проведення конкурсу на зайняття посад категорій “Б” і “В” керівником державної служби утворюється конкурсна комісія у складі голови і членів комісії (абзац 2 пункту 13 Порядку №246).
Згідно з абзацом 4 пункту 14 Порядку №246 конкурс на зайняття посад категорії “Б” в усіх інших випадках та категорії “В” проводиться конкурсною комісією, утвореною керівником державної служби або суб'єктом призначення.
Щодо посилань позивача на те, що ОСОБА_3 не був присутній при проведенні конкурсу, суд зазначає наступне.
Як було заначено вище конкурс проводився у два етапи. Так відповідно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проходили перший етап конкурсу у різний час, а саме ОСОБА_3 о 11:00 год., позивач о 09:00 год.
Крім цього, відповідно до відомостей про результати співбесід голова та члени комісії провели співбесіди, у тому числі із ОСОБА_3 .
Таким чином, твердження позивача про відсутність ОСОБА_3 при проведенні конкурсу, спростовуються матеріалами справи.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Відповідно до п.3 Розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення виготовлено 05 червня 2020 року.
Суддя О.В. Заяць