Рішення від 05.06.2020 по справі 560/960/20

Справа № 560/960/20

РІШЕННЯ

іменем України

05 червня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 року № 988 " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 1 січня 2016 року по 1 січня 2019 року без обмеження граничного розміру, але не менше 60 % грошового забезпечення

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2004 року є пенсіонером Міністерства оборони України, отримуючи пенсію із розрахунку 60% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що відповідач, одержавши надану Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року, був зобов'язаний перерахувати раніше призначену пенсію з 01.01.2016 року, здійснивши відповідні виплати на користь позивачки. Бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року із розрахунку 60% сум грошового забезпечення та невиплату відповідних коштів позивач вважає протиправною, відтак звернулась до суду.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому покликається на те, що ОСОБА_1 у березні 2018 року був проведений перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом. Покликається також на те, що пенсія позивачу виплачується у визначеному нормами чинного законодавства розмірі та порядку. Також звертає увагу на те, що позивач не є пенсіонером органів внутрішніх справ або органів поліції, а тому нормативні акти стосовно перерахунку пенсій цим особам на неї не розповсюджуються. Вважає вимоги позивача необґрунтованими та просить у позові відмовити.

Суд відмовив у задоволенні клопотань відповідача про залишення позовної заяви без розгляду та про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2004 року призначена та виплачується пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач є пенсіонером системи Міністерства оборони України.

Згідно з даними пенсійної справи, копії матеріалів якої є у адміністративній справі, на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 60% грошового забезпечення з урахуванням вислуги, що також ніким не заперечується.

Хмельницьким обласним військовим комісаріатом на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» видана та направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідка № ХС48976 від 10 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій за нормами, чинними станом на 01.03.2018 року.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року виходячи з розміру 60% сум грошового забезпечення.

Позивач вважаючи, що перерахунок пенсії повинен був бути проведений з 01.01.2016 року, звернулась до відповідача із запитом на отримання публічної інформації та про перерахунок і виплату заборгованості по пенсії за 2016-2018 роки (а.с. 8)

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило у зазначеному перерахунку пенсії (лист від 26.12.2019 року №171/02.26-11 а. с. 9)

У вказаній відмові зазначається, що пенсія позивачу виплачувалась у визначеному нормами чинного законодавства розмірі та порядку, а перерахунок проведений у березні 2018 року відповідно до постанови КМУ № 103.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до пункту 10 Постанови №704 ця постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року. Отже, з набранням чинності вказаною постановою, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

У той же час, суд вважає безпідставним покликання позивача на постанову Кабінету Міністрів України №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою змінене грошове забезпечення, зокрема, працівників міліції за прирівняною посадою поліцейського, а також на Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей».

Суд звертає увагу на те, що довідки для перерахунку пенсії видаються виключно тим органом, з якого особи були звільнені зі служби.

Так як ОСОБА_1 звільнена з військової служби наказом командира військової частини НОМЕР_1 , є пенсіонером системи Міністерства оборони України, а не органів внутрішніх справ чи поліції, Хмельницький обласний військовий комісаріат не був уповноважений видавати їй довідку для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка не стосується грошового забезпечення військовослужбовців Міністерства оборони.

Більше того, у матеріалах пенсійної справи, завірені копії яких надані суду, взагалі відсутні будь-які довідки, видані Хмельницьким обласним військовим комісаріатом для перерахунку пенсії позивача у 2016 -2017 роках. У матеріалах пенсійної справи наявні протоколи про перерахунок пенсії позивача у 2016 році, однак підставою перерахунків зазначений Закон України "Про Державний бюджет України на 2016 рік"

Натомість довідка Хмельницького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, датована 10.03.2018 року (а.с.45, зворот) і саме на підставі неї проводився перерахунок пенсії позивача у 2018 році.

У той же час, позивач не оскаржує перерахунок своєї пенсії, проведений відповідачем у 2018 році на підставі цієї довідки, тоді як перерахунок її пенсії у 2016 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не проводився і проведений бути не міг, оскільки позивач не є пенсіонером ОВС чи органів поліції.

Суд погоджується на доводами відповідача про те, що у справі відсутні докази того, що зазначені позивачем нормативно-правові акти стосовно грошового забезпечення працівників органів внутрішніх прав та поліцейських, містили норми, які передбачали також підстави для проведення з 01.01.2016 року перерахунку пенсій особам, які були звільнені з системи Міністерства оборони України.

Крім того, з матеріалів пенсійної справи позивача не вбачається, що рішеннями відповідача обмежувався чи зменшувався основний розмір її грошового забезпечення 60%, оскільки в усіх протоколах про перерахунки пенсії та відповідних рішеннях ПФУ вказаний розмір був і становить 60%.

Зважаючи на це, відповідач довів те, що не був зобов'язаний проводити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11. 2015 року № 988 " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 1 січня 2016 року по 1 січня 2019 року.

Перерахунок пенсії, проведений відповідачем у 2018 році позивач у поданому позові не оскаржує і не надає доказів з посиланням на акти чинного законодавства, які свідчать про те, що такий перерахунок було вчинено з певними порушеннями закону.

Оскільки суд розглядає справу виключно в межах позовних вимог, позов є необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 05 червня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок