Ухвала від 05.06.2020 по справі 540/1059/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

05 червня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/1059/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Пекного А.С.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_2 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі-відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача;

- зобов'язати відповідача здійснити з квітня 2019 року перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року і постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р №657, у розмірі 90% від суми заробітної плати у довідці прокуратури Херсонської області №18-187 вих-20 від 17.03.2020р. з усіма надбавками, на які нараховувалися страхові внески на момент виходу на пенсію, без обмеження граничного її розміру.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду і отримує пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-Х11). Пенсія обчислена без обмеження і в розмірі 90% заробітної плати.

18.03.2020 року позивач звернувся до Великолепетиського сектору обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою були збільшені посадові оклади працівників прокуратури та деякі інші доплати, а також на підставі рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019.

Рішенням №1 відділу з питань перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області від 26.03.2020 року № 2100-0330-8/10827 в перерахунку пенсії позивача відмовлено з посиланням на те, що п.7 Постанови Кабінету Міністрів України № 1155 від 11.12.2019р. зазначено, що зміна посадових окладів, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій.

Вказане рішення позивач вважає протиправним, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою від 29.04.2020р. провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04 червня 2020 р. до суду надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, яке обґрунтоване тим, що Верховним Судом відкрито провадження у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20). Відповідач вважає, що дана справа та справа №560/2120/20, провадження у якій відкрито Верховним Судом, як у зразковій справі, є типовими справами, тому просить зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням у зразковій справі.

Згідно з пунктом 21 частини першої статті 4 цього Кодексу типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно частин 1 та 2 статті 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.

Відповідно до положень ст.290 КАС України ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи. З моменту опублікування оголошення вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд зразкової справи.

Так, на офіційному веб-порталі судової влади України опублікована ухвала Верховного Суду від 20.05.2020р. у справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20) про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій адміністративній справі.

Зі змісту вказаної ухвали Верховного Суду вбачається, що ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи, є такі:

позивачами у них є колишні працівники прокуратури, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України та є пенсіонерами за вислугою років;

відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) - територіальні органи Пенсійного фонду України - Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;

спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивача з посиланням на відсутність чіткого законодавчого врегулювання спірних правовідносин);

позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» здійснити перерахунок та виплату пенсії).

З наведеного вище вбачається, що адміністративний позов у даній справі до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відповідає ознакам типової справи, в якій може бути ухвалено рішення Верховним Судом у зразковій справі №560/2120/20.

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Враховуючи викладене суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №540/2120/20 (провадження №Пз/9901/2/20).

Таким чином клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 236, 243, 248 КАС України,

ухвалив:

Клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі - задовольнити.

Зупинити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №540/2120/20 (провадження №Пз/9901/2/20).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.

У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя А.С. Пекний