Рішення від 05.06.2020 по справі 540/651/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/651/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Активгаз Восток" до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування розпоряджень № 26-р від 14.02.2020 р. та № 37 від 28.02.2020 р., зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст позовних вимог

12 березня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АКТИВГАЗ ВОСТОК" (далі - позивач, ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК") звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач, ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт відповідача, а саме Розпорядження № 26-р. від 14.02.2020 року Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним від 16.07.2019 року за номерами: №21190314201900200, №21190314201900203, №21030314201900196,№21030314201900202, №21020314201900175, № 21020314201900199, № 21010314201900201, № 21200314201900198, виданих ТОВ "Активгаз Восток";

- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт відповідача, а саме Розпорядження № 37-р. від 28.02.2020 року Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 16.07.2019 року за номером - № 21070314201900197, виданої ТОВ "Активгаз Восток";

- зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод та інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "АКТИВГАЗ ВОСТОК" (код - 39889384), а саме видалити з "Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним" інформацію, щодо анулювання (14 та 28 лютого 2020 року) ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним від 16.07.2019 року за номерами: №21190314201900200, №21190314201900203, №21030314201900196, №21030314201900202, №21020314201900175, № 21020314201900199, №21010314201900201, №21200314201900198, №21070314201900197.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача

Вказані вимоги позивач обґрунтовує обставинами, викладеними у позові, які полягають у тому, що за змістом оскаржувані розпорядження відповідача не містять рішення щодо анулювання ліцензій, а надають лише право посадовій особі здійснити перевірку та вчинити певні дії. Позивач стверджує, що інших розпорядчих документів щодо анулювання виданих позивачу ліцензій на його адресу не надходило. З огляду на вказане, позивачу не відомо, які обставини стали підставою для анулювання дії дев'яти ліцензій на роздрібну торгівлю пальним. Крім того позивач зазначає, що згідно приписів ст. 15 Закону № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання, а відомості про анулювання ліцензії вносяться до Єдиного реєстру ліцензіатів не пізніше наступного робочого дня з дня анулювання ліцензії. Таким чином, на думку позивача, службові особи відповідача не маючи на то достатніх підстав та в незаконний спосіб внесли до Єдиного державного реєстру ліцензіатів відомості про анулювання дев'яти ліцензій, які були видані ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК".

14.04.2020 року представником відповідача надано до суду в електронній формі відзив на позовну заяву, яким заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні, виходячи з наступного. Так, відповідач вказує, що підставою для анулювання дії дев'яти ліцензій ТОВ "Активгаз Восток" на право роздрібної торгівлі пальним є подання заявником недостовірних даних у документах щодо введення в експлуатацію або готовності об'єкта до експлуатації щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, що підтверджується актами перевірки Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Херсонській області від 03.02.2020 р. №19, №20, від 21.02.2020 № 25, № 30, № 28, № 29, № 31, від 19.07.2019 № 229, про що прийнято оскаржувані розпорядження ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м, Севастополі від 14.02.2020 №26-р та від 28.02.2020 р. № 37-р "Про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним".

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 13.03.2020 року забезпечено позовну заяву ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК" до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі. Зупинено дію розпорядження Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі "Про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним" № 26-р від 14.02.2020 р. Зупинено дію розпорядження Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі "Про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним" № 37-р. від 28.02.2020 р. В іншій частині заяви про забезпечення позову - відмовлено.

Ухвалою суду від 17.03.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Ухвалою суду від 15.04.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі. (ст. 258 КАС України)

Згідно з частиною 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

При цьому суд бере до уваги положення постанови КМ України від 11.03.2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", зі змінами, внесеними постановами КМ України від 25.03.2020 р. № 239, від 22.04.2020 р. № 291 та від 04.05.2020 р. № 343, якими запроваджено до 22 травня 2020 року на усій території України карантин.

Крім того, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30.03.2020 № 540-IX, який набрав чинності 02.04.2020 р., розділ VI " Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3 яким визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, в тому числі щодо розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження тощо продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Враховуючи, що матеріали справи не містять будь - яких заяв або клопотань учасників справи щодо неможливості її розгляду через запровадження на усій території України карантину суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі документами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, основним видом діяльності ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК" є роздрібна торгівля пальним (КВЕД 47.30), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 02.09.2019 р. №1005699885.

01.07.2019 р. ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК" було отримано Ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 21020314201900175, дата реєстрації 01.07.2019, термін дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, адреса місця торгівлі: 73000, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Соборна, буд. 65, АГЗП.

16.07.2019 р. ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК" було отримано Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним:

- № 21190314201900200, дата реєстрації 16.07.2019, термін дії з 16.07.2019 до 16.07.2024, адреса місця торгівлі: 75722, Херсонська область, Скадовський район, смт. Лазурне, вул. Жовтнева, буд. 1/В, АГЗП;

- № 21030314201900202, дата реєстрації 16.07.2019, термін дії з 16.07.2019 до 16.07.2024, адреса місця торгівлі: 73000, Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, буд. 20, АГЗП;

- № 21010314201900201, дата реєстрації 16.07.2019, термін дії з 16.07.2019 до 16.07.2024, адреса місця торгівлі: 74800, Херсонська область, м. Каховка, вул. Мелітопольська, буд.11-З, АГЗП;

- № 21190314201900203, дата реєстрації 16.07.2019, термін дії з 16.07.2019 до 16.07.2024, адреса місця торгівлі: 75700, Херсонська область, Скадовський район, м. Скадовськ, вул. Сергіївська, буд. 105, АГЗП;

- № 21200314201900198, дата реєстрації 16.07.2019, термін дії з 16.07.2019 до 16.07.2024, адреса місця торгівлі: 75120, Херсонська область, Олешківський район, смт. Нова Маячка, вул. Соборна, буд. 1/А, АГЗП;

- № НОМЕР_1 , дата реєстрації 16.07.2019, термін дії з 16.07.2019 до 16.07.2024, адреса місця торгівлі: 73000, Херсонська область, м. Херсон, вул. Нафтовиків, буд. 1, АГЗП;

- № 21020314201900199, дата реєстрації 16.07.2019, термін дії з 16.07.2019 до 16.07.2024, адреса місця торгівлі: 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Заводська, буд. 3/Ж, АГЗП;

- № 21070314201900197, дата реєстрації 16.07.2019, термін дії з 16.07.2019 до 16.07.2024, адреса місця торгівлі: 74500, Херсонська область, Великолепетиський район, смт. Велика Лепетиха, вул. Миру, буд. 72/А, АГЗП.

14.02.2020 року ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі видано розпорядження № 26-р "Про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним", яким відповідно до статті 15 Закону України від 19.12.1995 р. № 481-95/ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" зобов'язано заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального, моніторингу та аналітичного супроводження контрольно-перевірочної роботи управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі Мигирич О. анулювати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у разі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, згідно з додатком, зокрема, ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, виданих ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК": № 21190314201900203; № 21030314201900202; № 21010314201900201; № 21190314201900200; № 21020314201900199; № 21200314201900198; № 21030314201900196; № 21020314201900175.

28.02.2020 року ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі видано розпорядження № 37-р "Про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним", яким відповідно до статті 15 Закону України від 19.12.1995 р. №481-95/ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" зобов'язано заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального, моніторингу та аналітичного супроводження контрольно-перевірочної роботи управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі Мигирич О. анулювати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у разі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, згідно з додатком, зокрема, ліцензію на роздрібну торгівлю пальним № НОМЕР_2 , видану ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК" 16.07.2019 р.

Згідно відкритих відомостей Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, анульовано дію ліцензій на роздрібну торгівлю пальним №21020314201900175, № 21190314201900203; № 21030314201900202; № 21010314201900201; № 21190314201900200; № 21020314201900199; № 21200314201900198; № 21030314201900196 (дата анулювання 14.02.2020 р.); , № 21070314201900197 (дата анулювання 28.02.2020 р.), виданих ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК".

Вважаючи вказані розпорядження відповідача протиправними, а внесення до Єдиного державного реєстру ліцензіатів відомостей про анулювання дев'яти ліцензій, які були видані ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК", таким, що здійснено відповідачем безпідставно, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Основні засади державної політики щодо регулювання роздрібної торгівлі пальним на території України врегульовані Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР).

Відповідно до ст. 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

Після анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня анулювання відповідної ліцензії.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 р. № 545 (далі - Порядок 545).

Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку № 545 Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального". (п. 2 Порядку № 545)

Підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального". (п. 6 Порядку № 545)

Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії. (п. 7 Порядку № 545)

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального розміщується на офіційному веб-сайті ДФС. (п. 8 Порядку № 545)

Інформація, що міститься в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, є відкритою (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних). (п. 9 Порядку № 545)

VI. Оцінка суду

У контексті наведених законодавчих положень, органи податкового органу наділені повноваженнями щодо анулювання ліцензій на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним з підстав встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії шляхом прийняття рішень про таке анулювання та внесенням до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації про суб'єкта господарювання щодо анулювання ліцензій.

Як встановлено судом та не заперечується учасниками справи, на момент вирішення даної справи відкриті відомості Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального містять інформацію щодо анулювання дії ліцензій на роздрібну торгівлю пальним, виданих ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК", зокрема

- №2 1020314201900175, № 21190314201900203; № 21030314201900202; № 21010314201900201; № 21190314201900200; № 21020314201900199; № 21200314201900198; № 21030314201900196 - дата анулювання 14.02.2020 р.;

- № 21070314201900197 - дата анулювання 28.02.2020 р.

При цьому, підставою для внесення вказаної інформації до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є оскаржувані розпорядження ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 14.02.2020 р. № 26-р та від 28.02.2020 р. № 37-р. "Про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним".

Відповідно до пункту 19 ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень - це результат вчинення певних дій його посадовими (службовими) особами, серед яких може бути проведення перевірки з питання, якого стосується це рішення. Оскільки правові наслідки для особи породжуються рішенням, порушене право особи може бути захищено судом у спосіб скасування рішення за відповідним позовом особи.

При цьому, оспорювані правові акти (рішення, дії або бездіяльність) повинні бути юридично значимими, тобто мати безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки шляхом або позбавлення можливості повністю чи в частині реалізувати належне цій особі право, або шляхом безпідставного покладення на цю особу будь - якого обов'язку.

Разом з тим, дослідивши зміст оскаржуваних розпоряджень відповідача судом встановлено, що їх резолютивні частини зобов'язують заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального, моніторингу та аналітичного супроводження контрольно-перевірочної роботи управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі Мигирич О. анулювати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у разі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом з заявою на отримання ліцензій, згідно з додатками.

Отже, за своїм змістом вказані розпорядження носять розпорядчий характер для конкретно визначеної посадової особи ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, оскільки зобов'язують вчинити нею дій, спрямованих на встановлення фактів подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявами на отримання ліцензій, та у разі виявлення таких фактів анулювати ліцензії згідно з додатками.

Вказані обставини дають підстави для висновку, що оскаржувані розпорядження відповідача, як правові акти індивідуальної дії, самі по собі не створюють жодних правових наслідків для позивача, а тому відсутні підстави для визнання їх протиправними та скасування.

Разом з тим, за змістом позовних вимог позивач пов'язує порушення своїх прав також з наявністю в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального записів про анулювання дев'яти ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, що зобов'язує суд надати правову оцінку законності підстав внесення ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі таких записів до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального.

Як вбачається зі змісту наведених вище приписів ст.15 Закону № 481/95-ВР, то законодавством чітко регламентовано послідовну процедуру анулювання ліцензій на роздрібну торгівлю пальним, яка полягає у наступному :

- встановлення обставини, яка визначена статтею 15 Закону № 481/95-ВР, як підстава для анулювання ліцензії;

- прийняття органом, який видав ліцензію, письмового розпорядження про її анулювання;

- внесення відомостей про анулювання ліцензії до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

За позицією відповідача, підставою для анулювання ліцензій №21190314201900200, №21190314201900203, №21030314201900196, №21030314201900202, №21020314201900175, № 21020314201900199, №21010314201900201, №21200314201900198, №21070314201900197, виданих ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК", є встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявами на отримання ліцензій, про що прийнято рішення про анулювання вказаних ліцензій, які оформлені розпорядженнями від 14.02.2020 р. №26-р та від 28.02.2020 р. № 37-р.

При цьому, будь-яких інших письмових розпоряджень ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі з питань анулювання ліцензій позивача відповідачем не надано.

Враховуючи, що в ході розгляду справи вказані розпорядження від 14.02.2020 р. №26-р та від 28.02.2020 р. № 37-р. визнано судом такими, що не містять імперативних приписів розпорядчого характеру щодо анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, а мотивувальна їх частина не містить посилання на встановлення факту подання ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК" недостовірних даних у документах, поданих разом із заявами на отримання ліцензій, як підстава для їх анулювання, тому суд вважає, що внесення ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомостей про анулювання ліцензій ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК" є таким, що вчинено з порушенням ст.15 Закону № 481/95-ВР.

VII. Висновок суду

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо внесення до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомостей про анулювання ліцензій №21190314201900200, №21190314201900203, №21030314201900196, №21030314201900202, №21020314201900175, №21020314201900199, №21010314201900201, №21200314201900198, №21070314201900197, виданих ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК", а тому наявні підстави для задоволення позову в частині зобов'язання ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання вищевказаних ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, виданих ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК".

Разом з тим, суд вказує, що необхідними умовами для набуття особою права на судовий захист є: безпосередня участь цієї особи (позивача у справі) в переданих на вирішення до адміністративного суду публічно-правових відносинах; володіння позивачем у цих відносинах певним обсягом прав; здійснення неправомірного зазіхання державою на ці права позивача у спірних правовідносинах, внаслідок чого належні позивачеві права мають бути порушеними. Наявність цих ознак є обов'язковою умовою для одержання особою захисту порушення прав та здійснення державою примусової сили для захисту шляхом прийняття адміністративним судом відповідного рішення.

Враховуючи, що позивач не входить до кола осіб, на яких поширюються розпорядження Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі № 26-р від 14.02.2020 року та № 37-р від 28.02.2020 р. "Про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним", тому відсутні підстави для задоволення позову у цій частині.

VIIІ. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. (ч. 3 ст. 139 КАС України)

Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 4 204,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1152 від 11.03.2020 р.

Таким чином, з урахуванням пропорційності задоволених позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір підлягає частковому стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 2 102,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Активгаз Восток" (місце знаходження 73000, м. Херсон, вул. Потьомкінська, 112, офіс 22, код ЄДРПОУ 39889384) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місце знаходження 73003, м. Херсон, пр. Ушакова, буд. 75, код ЄДРПОУ 43143201) про визнання протиправними та скасування розпоряджень № 26-р від 14.02.2020 р. та № 37 від 28.02.2020 р., зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним №21190314201900200, №21190314201900203, №21030314201900196, №21030314201900202, №21020314201900175, №21020314201900199, №21010314201900201, №21200314201900198, №21070314201900197, виданих ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК".

В частині позовних вимог ТОВ "АКТИВГАЗ ВОСТОК" про визнання протиправними та скасування розпоряджень Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі № 26-р від 14.02.2020 року та № 37-р від 28.02.2020 р. - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місце знаходження 73003, м. Херсон, пр. Ушакова, буд. 75, код ЄДРПОУ 43143201) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Активгаз Восток" (місце знаходження 73000, м. Херсон, вул. Потьомкінська, 112, офіс 22, код ЄДРПОУ 39889384) судовий збір в сумі 2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, але не пізніше 30-денного строку з дня закінчення карантину. При цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

кат. 108010200