Рішення від 03.06.2020 по справі 520/5541/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

03 червня 2020 р. справа № 520/5541/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин), у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 80% від відповідних сум грошового забезпечення на 70%;

2) зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01 січня 2018 року по сьогоднішній день перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення, та нараховувати в подальшому пенсію за вислугу років у розмірі 80%;

3) зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованою йому та отриманою ним пенсією за період з 01 січня 2018 року по сьогоднішній день;

4) визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не нарахування, і не виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до діючого Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням не виплаченої суми пенсії по надбавці за оперативно-розшукову діяльність за період з 01.01.2011 р. по 01.01.2016 р.;

5) зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до діючого Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням не виплаченої суми пенсії по надбавці за оперативно-розшукову діяльність за період з 01.01.2011 року по 01.01.2016 року;

6) зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів за несвоєчасну виплату пенсії за період з 01.01.2011 року по 01.01.2016 року;

7) зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити індексацію пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2011 року по 01.01.2016 року із врахуванням наявності підстав визначених Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07.1991 року та Порядком проведення індексації грошових доходів населення затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року;

8) визнання протиправним дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невірним розрахунку премії до пенсії ОСОБА_1 за період з червня 2017 року по сьогоднішній день;

9) зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 премії до пенсії за період з червня 2017 року по сьогоднішній день в розмірі 20%, та нараховувати в подальшому премію до пенсії у розмірі 20%.

Заявлені вимоги обґрунтовані протиправністю зменшення відсоткового значення пенсії у зв'язку з її перерахунком з 01.01.2018 з 80% грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення та виплатою пенсії не у повному обсязі з 01.01.2011 року.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі за текстом - владний суб"єкт, Управління, ГУ) з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову відповідач зазначив, що з 01.01.2018 року ГУПФ України перераховано пенсію позивача відповідно до ч.4. ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби , та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області як утримувач пенсії за вислугу років призначеної з 31.12.2010 р. згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Розмір призначеної вперше пенсії станом на 31.12.2010 р. рік складав 80 % грошового забезпечення, виходячи з вислуги років - 30 років, з розрахунку грошового забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавка за особливо важливі завдання 50% , премія 20%, про що вказано в протоколі призначення пенсії позивачу.

Як встановлено судом з наданих відповідачем копій пенсійної справи позивача, з 01.01.2011р., 01.01.2012 р., з 01.07.2012р., з 01.01.2013р., з 01.08.2013р., 01.12.2013р., 01.07.2015р., з 01.09.2015р., з 01.05.2016р., з 01.12.2016р. , з 01.05.2017 р., з 01.06.2017, 01.07.2017р, позивач отримував пенсію з врахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 20%, що підтверджується протоколами перерахунків пенсії від 09.02.2011р. від 06.01.2012р., від 26.06.2012р., від 03.01.2013р., 23.07.2013р., від 25.11.2013р., від 08.07.2015р., від 02.10.2015р., від 16.11.2016р. від 21.04.2017, від 22.06.2017р., 07.07.2017р.

Продовжуючи розгляд справи, суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області, було отримано довідку Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області № 100/32412-2003008178 від 23.03.2018 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначено, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення позивача за складає 7389,20 грн. (що складається з посадового окладу, окладу за спец. звання підполковник поліції, надбавки за вислугу років, премії 4 %).

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 проведено 06.07.2018р. перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016., на підставі зазначеної довідки уповноваженого органу № 100/32412-2003008178 від 23.03.2018 року, одночасно з цим здійснено зменшення розміру пенсії з 80 % до 70% грошового забезпечення.

Як встановлено судом з матеріалів справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2018р. по справі №820/1507/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Харківській області було задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №100/32412-2003008178 від 19.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з 1 січня 2016 року. В іншій частині вимоги позову залишені без задоволення.

Згідно відомостей з Єдиного реєстру судових рішень, вказане рішення від 26.04.2018р. по справі №820/1507/18 набрало законної сили 30.05.2019р.

Так, з протоколу перерахунку пенсії судом встановлено, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення від 26.04.2018р. по справі №820/1507/18 з 01.01.2016., саме на підставі довідки уповноваженого органу № 100/32412-2003008178 від 19.06.2017 року, з розрахунку грошового забезпечення позивача у розмірі 7266,99 грн. (що складається з посадового окладу, окладу за спец. звання підполковник поліції, надбавки за вислугу років, премії 2,28 %) та з збереженням раніше зменшеного розміру пенсії 70% грошового забезпечення.

Не погодившись з виплатою пенсії після перерахунку не в повному обсязі, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Суд зазначає, що відповідно до правового висновку постанови Верховного Суду від 11.06.2019 р. по справі 206/7230/16-а(2-а/206/174/16 у спорах про призначення пенсії має застосовуватись 6-місячний строк звернення до суду.

Водночас із цим, згідно з правовим висновком постанови Верховного Суду від 24.04.2018 р. по справі №646/6250/17 у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Також згідно з правовим висновком постанови Верховного Суду від 05.04.2019р. по справі №809/248/18 (адміністративне провадження №К/9901/53585/18) 1) інститут строку звернення до суду не може слугувати меті відмові у захисті порушеного права та меті легалізації триваючого порушення з боку Держави, 2) у разі порушення органом публічної адміністрації пенсійного законодавства вимоги про виплату пенсії за минулий час, у тому числі і за рахунок непризначених чи неврахованих складових, можуть бути заявлені без обмеження будь-яким строком.

Відтак, розв'язуючи даний спір, суд з огляду на ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010р. по справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06), рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011р. по справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05) вважає, що пенсійні виплати (відносно етапів призначення, нарахування та виплати яких національний закон України не містить чітких критеріїв розмежування), не одержані у власність приватної особи з вини адміністративного владного органу, підлягають виплаті за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Тому, вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Перевіряючи відповідність закону вчиненого владним суб'єктом діяння управлінського характеру, суд зазначає, що правовідносини з приводу перерахунку пенсій, призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон), унормовані приписами ст.63 цього Закону та деталізовані приписами постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45), приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900V-III), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд зауважує, що статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно зі статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Постановою КМУ № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, встановлено, що розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, тому позивач мав право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, пунктом 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Позивачу пенсія була призначена з 31.12.2010 року, її розмір складав 80 % від грошового забезпечення.

Стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача, є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ урегульований нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка змін не зазнавала, а також нормами постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Вказані висновки також наведені в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року у справі № 240/5401/18.

Частиною 5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт при перерахунку пенсії заявника з 01.01.2016р., (як з підстав отримання довідки уповноваженого органу, так і на підставі рішення суду) не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України в частині правильного визначення розміру пенсії у відсотковому значенні.

Враховуючи викладене та те, що під час здійснення перерахунку пенсії у 2018 році починаючи з 01.01.2016р., позивачу зменшено основний розмір пенсії з 80 % до 70 % грошового забезпечення, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача щодо визнання протиправними дій владного суб'єкта з приводу зменшення розміру пенсії до 70% грошового забезпечення та обтяження владного суб'єкта обов'язком провести перерахунок розміру пенсії із збереженням показника в 80% із виплатою різниці.

Щодо позовних вимог з приводу визнання протиправними дій Головного Управління щодо не нарахування, і не виплати пенсії позивачу з урахуванням не виплаченої суми пенсії по надбавці за оперативно-розшукову діяльність за період з 01.01.2011 р. по 01.01.2016 р. та зобов'язання її нарахувати та виплатити, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось вище судом, матеріалами справи підтверджено, що пенсію позивача було розраховано за період з 01.01.2011 р. по 01.01.2016 р. з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, а саме надбавки за оперативно-розшукову діяльність, що підтверджується протоколами перерахунків пенсії від 09.02.2011р. від 06.01.2012р., від 26.06.2012р., від 03.01.2013р., 23.07.2013р., від 25.11.2013р., від 08.07.2015р., від 02.10.2015р., від 16.11.2016р. від 21.04.2017, від 22.06.2017р., 07.07.2017р.

Тому позовні вимоги в цій є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

При цьому, суд бере до уваги правовий висновок постанови Верховного Суду від 12.03.2018р. по зразковій справі №812/2196/17-а, згідно з яким застосування ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виключає включення до показника грошової величини бази обчислення розміру пенсії у цілях перерахунку раніше запроваджених платежів (виплат), котрі не одержуються діючим службовцем.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним дій Головного Управління щодо невірного розрахунку премії до пенсії ОСОБА_1 за період з червня 2017 року по сьогоднішній день, та зобов'язання донарахувати та виплату премії до пенсії за період з червня 2017 року по сьогоднішній день в розмірі 20%, та нараховувати в подальшому премію до пенсії у розмірі 20%, суд зазначає наступне.

Так, Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не передбачено поняття виплати премії до пенсії. За матеріалами позовної заяви, судом встановлено, що позивач фактично не згоден з здійснення перерахунку розміру пенсії без врахування грошового забезпечення з визначеною премії у розмірі 20%.

З зазначених вище розрахунків від 09.02.2011р. від 06.01.2012р., від 26.06.2012р., від 03.01.2013р., 23.07.2013р., від 25.11.2013р., від 08.07.2015р., від 02.10.2015р., від 16.11.2016р. від 21.04.2017, від 22.06.2017р., від 07.07.2017р., судом також встановлено, що у вказаний період пенсію позивача було розраховано з врахуванням грошового забезпечення з визначенням премії у розмірі 20 %.

При цьому, розрахунок пенсії позивача проведений з 01.07.2017р., був здійсненний з врахуванням показника премії у розмірі 20%, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії від 07.07.2017р., розмір пенсії склав 2773,52 грн.

В подальшому Головним управлінням 06.07.2018р. здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області № 100/32412-2003008178 від 23.03.2018 року, в якій, крім інших складових, визначено премію у розмірі 4 %, розмір пенсії склав 5706,44 грн.

Надалі, на виконання рішення суду по справі №820/1507/18 від 26.04.2018р., Головним Управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №100/32412-2003008178 від 19.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з розрахунку грошового забезпечення позивача у розмірі 7266,99 грн. (що складається з посадового окладу, окладу за спец. звання підполковник поліції, надбавки за вислугу років, премії 2,28 %) та визначено розмір пенсії у сумі 5706,44 грн.

Отже, проведені ГУ ПФУ в Харківської області перерахунок пенсії позивача у 2018р. з 01.01.2016р. виключно на підставі зазначених довідок, в яких визначено премію 4% та 2,28%, привів до збільшення розміру пенсії позивача.

Як вже зазначалось вище, відповідно до положень пункту 3 Постанови № 103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Питання щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, урегульовані Порядком № 45.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Вказані висновки також наведені в постанові Великої Палати Верховного Суду по справі №240/6263/18 від 19 лютого 2020 року.

Отже, оскільки пенсійним органом здійснено порахунок пенсії позивача виключно на підставі даних отриманих з довідок Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позовні вимоги щодо визнання протиправним дій Головного Управління щодо невірного розрахунку премії до пенсії ОСОБА_1 за період з червня 2017 року по сьогоднішній день, та зобов'язання донарахувати та виплату премії до пенсії за період з червня 2017 року по сьогоднішній день в розмірі 20%, та нараховувати в подальшому премію до пенсії у розмірі 20%, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії з проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, суд зазначає наступне.

У силу положень ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми не отриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Аналогічні правила стосовно компенсації містяться і у приписах ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

При вирішенні спору окружний адміністративний суд зважає на правовий висновок з приводу застосування ст. 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” викладений Верховним Судом у постановах від 24.04.2018 р. по справі № 646/6250/17, де вказано "З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 99 КАС України в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» колегія суддів дійшла до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.".

Оскільки факт отримання позивачем виплат за пенсією (як регулярного щомісячного платежу) не у повному обсязі внаслідок протиправного діяння владного суб'єкта було встановлено судовим рішення, то суд у даному конкретному випадку не знаходить правових підстав для звільнення ГУПФУ в Харківській області від виконання обов'язку за ст. 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 року, у зв'язку з чим, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім того, у постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року (категорія справи 826/4418/14), вказано, що «спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення».

Щодо позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії згідно Закону України (1283-ХІІ) «Про індексацію грошових доходів населення» від 07 серпня 1991 року, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Суспільні відносини з приводу індексації грошових доходів населення як встановленого законами та іншими нормативно-правовими актами України механізму підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Частиною 1 ст.2 цього закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення) тощо.

При цьому, відповідно до частин 5 і 6 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ч.5 ст.2); Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (ч.б ст.2).

Частиною 2 ст.6 названого закону визначено, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

У силу імперативного застереження п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (затверджено постановою КМУ від 17.07.2003р. №1078; далі за текстом - Порядок №1078) індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення, а частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

При цьому, згідно з правовим висновком постанови Верховного Суду від 14.02.2019р. по справі №591/6079/16-а (адміністративне провадження №К/9901/15671/18) при проведенні індексації слід перевірити і встановити наступні факти: факт роботи особи у період отримання пенсії, розмір доходу особи (пенсія + заробітна плата), чи перевищує розмір отриманого доходу прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, чи отримав індексацію громадянин за місцем роботи та суму проіндексованого за місцем роботи доходу.

Отже, індексації підлягає лише частина пенсії, котра не перевищує розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що пенсійний орган під час здійснення перерахунку пенсії позивача за вказаним рішенням, повинен вирішити питання щодо можливості проведення індексації пенсії позивача з урахуванням вказаних норм законодавства та правового висновку Верховного Суду. У суду відсутні підстави вважати, що вказані дії владного суб'єкта будуть здійсненні з порушенням вимог чинного законодавства.

Відтак, заявлені вимоги позивача про здійснення перерахунку та виплатити пенсії у розмірі 80 % грошового забезпечення з нарахуванням індексації, не підлягають задоволенню, оскільки заявлені на майбутнє та стосуються правовідносин які ще не склались.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

З приписів ч. 1 ст. 2 КАС України слідує, що ті вимоги заявника, котрі заявлені наперед і стосуються можливих обставин майбутніх відносин, що виникнуть у подальшому (а саме: щодо зобов'язання нараховувати в подальшому) задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) з приводу зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) при перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 р. з показника 80% грошового утримання до показника 70% грошового утримання,

Зобов'язати здійснити з 01.01.2016 р. перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) із збереженням показника 80% грошового утримання та провести виплату різниці з нарахуванням компенсації згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-111 від 19.10.2000 року та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159.

Позов у решті вимог - залишити без задоволення.

Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).

Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України.

Суддя О.В. Старосєльцева