Рішення від 04.06.2020 по справі 480/167/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 р. Справа № 480/167/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови скласти запит (список) на позивача до уповноваженого органу ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) щодо надання останнім довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на позивача до уповноваженого органу ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) щодо надання довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення) станом на 05 березня 2019р., а Сумському обласному військовому комісаріату виготовити таку довідку та надіслати її до ГУ ПФУ в Сумській області у встановлений законодавством термін;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі отриманої довідки від ІНФОРМАЦІЯ_1 із врахуванням раніше виплачених сум.

Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України та з 19.12.2005 року отримує пенсію відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У 2018 році позивачу було здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким інших категоріям осіб». Позивач зазначає, що відповідачем неправомірно застосовано обмеження складових для перерахунку його пенсії, а саме тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням і вислуги років.

Ухвалою суду від 13.01.2020 р. відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

04.02.2020 р. від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та зазначає, що Сумський обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, форма і зміст якої затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не передбаченими у ній видами грошового забезпечення. Відповідач при складенні Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України (а.с.30-31).

11.02.2020 р. від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та зазначає, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка (а.с.34-35).

17.02.2020 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він зазначає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови витребувати довідку на ОСОБА_1 про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення) від уповноваженого органу - ІНФОРМАЦІЯ_1 з подальшим перерахунком і виплатою пенсії із врахуванням раніше виплачених сум з 05.03.2019 року (набрання законної сили Рішення у справі № 826/3858/18) є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати витребувати довідку на ОСОБА_1 про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення) від уповноваженого органу - ІНФОРМАЦІЯ_1 з подальшим перерахунком і виплатою пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 03.03.2020 р. зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 29.05.2020 р. поновлено провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 19.12.2005 р. є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримуючи пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З протоколу за пенсійною справою Г - 48459 (Міноборони) від 01.01.2007 р. вбачається, що позивачу встановлено грошове забезпечення для обчислення пенсії з урахуванням таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, за безперервну службу 90%, премія 33,3% (а.с.37).

01.01.2018 року відповідачем був проведений перерахунок раніше призначеної пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р., в якій вказано: розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років (50%) (а.с.20).

ОСОБА_1 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 22.11.2019 р. з приводу зменшення розміру пенсії (а.с.13-16).

Листом від 02.12.2019р. № 2335/Р-11 відповідач повідомив про те, що Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, якою визначено механізм, умови та порядок проведення перерахунку та порядок виплати перерахованих коштів. На її виконання у 2018 року проведений перерахунок пенсій. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Постанови № 103, та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою Верховного Суду України від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року залишено без змін. Проте, після 12.11.2019 року, інших рішень щодо порядку чи механізму проведення перерахунків пенсій військовослужбовців, зокрема, визначення структури грошового забезпечення, строків проведення перерахунків та виплати перерахованих коштів, не ухвалювалося. Зважаючи на зазначене, підстави для направлення списку відповідно до додатку 1 Порядку № 45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” для складання довідки про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, відсутні (а.с.18).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.

Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки . списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

На виконання Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, яка набрала чинності 24.02.2018р., позивачу проведено перерахунок пенсії.

На виконання Постанови № 103 головним управління були направлені списки до згідно з Додатком 1 Порядку № 45 та отримані довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, у тому числі і на ім'я позивача.

Отже, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, здійснюється органами Пенсійного фонду України після отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами.

Як вбачається з правового висновку Верховного Суду, викладеного в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №240/6263/18, права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають. Скасування в судовому порядку пунктів 1,2 Постанови № 103 також не є підставою для задоволення позовних вимог щодо видачі нових довідок, оскільки оскаржувані дії ГУ ПФУ відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства.

Зважаючи на те, що наявна у пенсійній справі довідка, видана для перерахунку пенсії позивача у 2018 році (а.с.19), не скасована, суд не має можливості зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які у ній не зазначені.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 04 червня 2020 року

Суддя О.О. Осіпова