04 червня 2020 року м. Рівне №460/728/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Державної податкової служби у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до ГУ ДПС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 20.01.2020 № 0001995005.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що оскаржуване рішення податковим органом прийнято протиправно, штрафні санкції їй податковим органом нараховані за несплату єдиного внеску за період із 18.01.2013 по 02.12.2019 За цей період позивачем було подано податкові декларації, згідно з яких доходу від підприємницької діяльності нею отримано не було.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Представник відповідача ГУ ДПС у Рівненській області надав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки податковий орган діяв у межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 17.03.2005 зареєстрований як ФОП, обравши спрощену систему оподаткування з 20.01.2012 по 01.07.2016.
На даний час платник перебуває на загальній системі оподаткування, 5 група.
Відповідно до п. 2 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (редакція 13.03.2015) обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Отже, у період з 20.01.2012 по 01.07.2016 позивач не зобов'язаний був нараховувати та сплачувати ЄСВ.
Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до яких з 01.01.2017 фізичні особи підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування зобов'язані незалежно від отримання доходів сплачувати ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати.
Позивачем 28.01.2020 отримано рішення про застосування штрафних санкцій від 20.01.2020 № 0001995005 у розмірі 57 555,30 грн за період з 18.01.2013 по 02.12.2019.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся з позовом до ГУ ДПС у Рівненській області.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464), мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Також згідно ст.1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;
З 01.01.2018 зазначені фізичні особи зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується такий внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).
Нарахування платнику єдиного внеску здійснюється автоматично на рівні ДПС України поквартально в розмірі мінімального страхового внеску, що відображається в інтегрованій картці платника.
Статтею 6 Закону № 2464 визначено обов'язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до вимог п.п. 6, 7 ст. 13 Закону № 2464 та розділу VI Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 р. № 449, органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Згідно п. 14 ст. 25 Закону 2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення податкового органу про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення податковим органом вищого рівня, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Як слідує з відзиву на позовну заяву згідно з даними інтегрованої картки та даних Пенсійного фонду України станом на 30.09.2013 заборгованість по єдиному соціальному внеску позивача становила 7990,78 грн., автоматично здійснені наступні нарахування:
- станом на 21.10.2013 в сумі 1194,03 грн., сплата у 2013 р відсутня;
20.01.2014 в сумі 1218, 67 грн.;
22.04.2014 в сумі 1267,95 грн.;
21.07.2014 в сумі 1267,95.;
20.10.2014 в сумі 1267,95 грн. сплата у 2014 році відсутня;
20.01.2015 в сумі 1267, 95 грн.;
20.04.2015 в сумі 1267,95.;
19.10.2015 в сумі 1323,47 грн.;
Органами ДВС 04.02.2015 з платника було стягнуто кошти в рахунок погашення заборгованості 1194,03 грн. та 155,12 грн.
19.01.2016 в сумі 1434,51 грн.;
19.04.2016 в сумі 909,48 грн.;
19.07.2016 в сумі 941,16 грн сплата у 2016 році відсутня
За період перебування на загальній системі оподаткування 09.02.2018 нарахування ЄСВ за 2017 в сумі 8448,00 грн.
19.04.2018 в см 2457,18 грн.;
19.07.2018 в сум 2457,18 грн.;
19.10.2018 в сумі 2457,18 грн., сплата у 2017-2018 рр. відсутня
21.01.2019 в сумі 2457,18 грн.;
19.04.2019 в сумі 2754, 18 грн.;
19.07.2019 в сумі 2754,18 грн.;
21.10.2019 в сумі 2754,18 грн.;
20.01.2020 в сумі 2754,18 грн.
- за 2016 - 8246, 22 грн;
Таким чином, податковим органом було неправильно розраховано недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску, а, відповідно, і штраф та пеню, оскільки перебуваючи на спрощеній системі оподаткування в період з 20.01.2012 по 01.07.2016 у позивача не виникав обов'язок сплачувати єдиний внесок за відсутності отриманого доходу від здійснення підприємницької діяльності.
Отже, податковим органом оскаржуване рішення прийнято протиправно, а відтак, таке рішення підлягає скасуванню.
Згідно ч.2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн., отже такі понесені витрати підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Рівненській області.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 43142449) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20 січня 2020 року №0001995005.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 43142449), судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 04 червня 2020 року.
Суддя Щербаков В.В.