Рішення від 05.06.2020 по справі 360/1773/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

05 червня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1773/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу Шахта «Золоте» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

29 квітня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Луганській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Луганській області) до державного підприємства “Первомайськвугілля” в особі відокремленого підрозділу Шахта “Золоте” (далі - відповідач, ДП «Первомайськвугілля» в особі ВП Шахта «Золоте»), в якій позивач просить застосувати до відокремленого підрозділу Шахта «Золоте» державного підприємства “Первомайськвугілля” заходи реагування, а саме - зобов'язати відповідача зупинити виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: зупинити доставку вантажів та матеріалів підйомною машиною Ц2х2,2 вантажного уклону пл.k8 гор.600-775 м у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення встановлених порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі заяви ДП «Первомайськвугілля» від 11.12.2019 № 01/1-910 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Луганській області для проведення позапланових перевірок, згідно із ст.ст. 4, 6 і 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», і у відповідності з наказом ГУ від 31.01.2020 № 46 та направленням на перевірку від 03.02.2020 № 01-17/72 06.02.2020 посадовою особою позивача проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання - ВП Шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля», код ЄДРПОУ 26402753, розташованого за адресою: вул. Вугільна, буд. 19, м. Золоте-3, Луганська область, 93297, на предмет перевірки дотримання вимог нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складений акт перевірки від 06.02.2020 № 12/04.1/236-05 та припис від 06.02.2020 № 12/04.1/236-05, у яких зафіксовано 12 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»).

За твердженням позивача, виявлені у п.п.4, 5 розділу 5 акта перевірки порушення несуть загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому є всі підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки.

З посиланням на положення статей 27, 43 Конституції України, статті 4, 39 Закону України “Про охорону праці”, статей 4, 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, позивач просить позовні вимоги задовольнити та застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме - зупинити доставку вантажів та матеріалів підйомною машиною Ц2х2,2 вантажного уклону пл.k8 гор.600-775 м у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення встановлених порушень.

Ухвалою суду від 04.05.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк.спр. 21-22).

21.05.2020 за вх. № 19832/2020 відповідачем надано відзив на позовну заяву (арк.спр. 27), в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що ГУ Держпраці проведена перевірка дотримання відповідачем Правил безпеки та усунення цих порушень, що викладені в акті № 12/04.1/236-05 та приписі від 06.02.2020. На виконання цього акта та припису від 06.02.2020 № 12/04.1/236-05 відповідачем виконано відповідні роботи з усунення викладених порушень, про що надано інформацію позивачеві листом від 05.05.2020 № 01-11/397.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон № 877), Законом України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ “Про охорону праці” (далі - Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”).

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:

органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);

повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;

спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);

санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Шахта “Золоте” (код ЄДРПОУ 26402753) є відокремленим підрозділом державного підприємства “Первомайськвугілля” (код ЄДРПОУ 32320594) та здійснює діяльність з добування кам'яного вугілля, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 05.06.2020 за № 1006729322 (арк. спр. 49-50).

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (абзац перший пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96).

Головне управління Держпраці у Луганській області є органом державної влади та з 26.05.2015 зареєстровано в якості юридичної особи, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 05.06.2020 за № 1006729450 (арк. спр. 51-53).

Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (абзац перший пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 року № 84) (далі - Положення) (арк. спр. 13-16).

Згідно з пунктом 4 Положення відповідно до покладених на неї завдань Управління Держпраці, зокрема:

1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 16 пункту 4);

2) здійснює державний гірничий нагляд з питань, зокрема, правильності та своєчасності проведення заходів, що гарантують безпеку людей, майна і навколишнього природного середовища, гірничих виробок і свердловин від шкідливого впливу робіт, пов'язаних із користуванням надрами (підпункт 17 пункту 4);

3) здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 18 пункту 4).

Згідно з абзацами першим, другим частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).

На підставі заяви ДП “Первомайськвугілля” від 11.12.2019 № 01/1-910 (вх. № 8593/01-13 від 13.12.2019) про проведення у 2020 році позапланових перевірок стану охорони праці і промислової безпеки на об'єктах ДП “Первомайськвугілля” (арк. спр. 5) ГУ Держпраці у Луганській області видано наказ від 31.01.2020 № 46 “Про проведення позапланових перевірок об'єктів шахт ДП “Первомайськвугілля” (арк. спр. 6), на підставі якого оформлено направлення від 03.02.2020 № 01-17/72 на проведення перевірки з 06.02.2020 по 06.02.2020 додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці у ВП Шахта “Золоте” ДП “Первомайськвугілля” щодо стану безпечної експлуатації підйому вантажного уклону К8 гор. 600-775м (арк. спр. 7).

Відповідно до наказу від 31.01.2020 № 46, на підставі направлення від 03.02.2020 № 01-17/72 на проведення перевірки, ГУ Держпраці у Луганській області 06.02.2020 проведено перевірку ВП Шахта “Золоте” ДП “Первомайськвугілля”, за результатами якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 06.02.2020 № 12/04.1/236-05 (арк.спр. 8-10).

У зв'язку з виявленням порушень, зазначених у рядках № 4, 5 таблиці, попереджено про необхідність негайного зупинення доставки вантажів та матеріалів підйомною машиною Ц3х2,2 вантажного уклону пл. к8 гор. 600-775 м (арк. спр. 10).

Акт перевірки підписано уповноваженою особою суб'єкта господарювання, яка брала участь у перевірці, - старшим механіком зі стаціонарних установок Гержедовичем М.М. без зауважень та заперечень щодо виявлених порушень, один примірник акта 06.02.2020 вручений в.о. директора ВП Шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля» Новосьолову І.В. (арк. спр. 10 зв.).

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало виявлення за результатами перевірки порушень статей 13, 14 Закону № 2694, викладених у пунктах 4 та 5 таблиці розділу V акта перевірки від 06.02.2020 № 12/04.1/236-05, які становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Обов'язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов'язаний:

дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2694 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:

безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;

одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;

видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки;

забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;

притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;

надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Під загрозою життю та здоров'ю працівників слід вважати виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Судом установлено, що відповідно до пункту 4 таблиці розділу V акта перевіркою встановлено - не подовжено термін експлуатації підйомної машини Ц2х2,2 вантажного уклону пл. k8 гор. 600-775 м, що є порушенням п.10 гл. 10 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”.

Пункт 10 глави 10 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах” визначає, що допускається продовження експлуатації підйомних машин, термін служби яких згідно із заводською документацією закінчився, на підставі позитивних результатів експертного обстеження та технічного огляду суб'єктами господарювання, що мають дозвіл Держгірпромнагляду України на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.05.2004 N 687. Термін, на який продовжується після кожного обстеження експлуатація підйомних машин, не може перевищувати 5 років. При цьому кількість обстежень не обмежується. Копрові шківи підйомних установок після 8 років експлуатації і надалі через 3 роки обстежуються (з проведенням дефектоскопії осей) експертною організацією, що має дозвіл Держгірпромнагляду України на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.05.2004 N 687. Рішення про подальшу експлуатацію приймається за наявності позитивного висновку експертизи. При цьому кількість обстежень не обмежується.

Відповідно до пункту 5 таблиці розділу V акта перевіркою встановлено - більше 6 місяців не проведено випробування на КВС головного канату, що є порушенням пункту 12 глави 12 розділу VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”.

Пункт 12 глави 12 розділу VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах” визначає, що канати експлуатаційних і прохідницьких підйомних установок, що випробувані до навішування, мають повторно випробовуватися (за винятком: підйомних шестисталкових канатів з органічним осердям у вертикальних стволах, на людських, вантажно-людських і вантажних підйомах у похилих виробках з кутом нахилу понад 60 град., що перевіряються приладами інструментального контролю, допущеними до застосування Держгірпромнаглядом України, відповідно до постанови КМУ від 26.05.2004 N 687, канатів в установках з одноканатними і багатоканатними шківами тертя та канатів для підвішування помостів) у такий термін: а) через кожні 6 місяців - на людських і вантажно-людських підйомних установках, а також для прохідницьких люльок; б) через 12 місяців після навішування і згодом через кожні 6 місяців - на вантажних, аварійно-ремонтних і пересувних підйомних установках, а також для рятувальних драбин; в) через 6 місяців після навішування, а згодом через кожні 3 місяці - підйомні багатосталкові неоцинковані канати, що мало крутяться (вантажні і вантажно-людські), а також канати вантажно-людських підйомів у похилих виробках з кутом нахилу до 30 град.

Термін повторних випробувань канатів обчислюється з моменту їх навішування.

Канати, що використовуються для підвішування рятувальних драбин і прохідницьких люльок, можуть періодично не випробовуватися, якщо вони перевіряються приладами інструментального контролю, які пройшли експертне обстеження відповідно до вимог постанови КМУ від 26.05.2004 N 687 і відповідають даним таблиці 10 додатка 11 до цих Правил.

Шестисталкові підйомні канати барабанних людських, вантажно-людських і вантажних підйомних установок із жорсткими посадочними пристроями підлягають перепанцируванню в причіпних пристроях не рідше ніж через 6 місяців.

Інструментальний контроль обривів дротів проводиться експертною організацією і оформлюється у вигляді експертного висновку.

Рішення про продовження терміну служби каната ухвалюється комісією, склад якої затверджує керівник підприємства (уповноважена особа), на підставі результатів інструментального контролю, огляду каната за всією довжиною та кінців каната в причіпних пристроях і затверджується головним інженером шахти (або іншою уповноваженою особою).

З огляду на наведене, в ході судового розгляду справи установлено, що порушення, наведені в пунктах 4, 5 таблиці розділу V акта перевірки, створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (абзац другий частини п'ятої статті 4 Закону № 877).

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та застосування до ВП Шахта “Золоте” ДП “Первомайськвугілля” заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: зупинити доставку вантажів та матеріалів підйомною машиною Ц2х2,2 вантажного уклону пл.k8 гор.600-775 м у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення встановлених порушень.

Щодо доводів відповідача про відсутність підстав для застосування заходів реагування, заявлених у позові, внаслідок того, що відповідачем виконано роботи з усунення всіх порушень та надано відповідну інформацію до ГУ Держпраці листом від 05.05.2020 № 01-11/397, суд зазначає, що на підтвердження усунення порушень відповідачем не надано жодного доказу. Крім того, перевірити усунення виявлених порушень може компетентний орган (позивач) шляхом проведення перевірки за заявою відповідача, внаслідок чого буде встановлено, чи усунено обставини, які зумовили вжиття заходів реагування.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління Держпраці у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпраці у Луганській області (код ЄДРПОУ 39801404, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 1 А) до державного підприємства “Первомайськвугілля” (код ЄДРПОУ 32320594, місцезнаходження: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Івана Данькова, буд. 21) в особі відокремленого підрозділу Шахта “Золоте” (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 26402753, місцезнаходження: 93297, Луганська область, Попаснянський район, м. Золоте, вул. Вугільна, 19) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до відокремленого підрозділу Шахта “Золоте” Державного підприємства “Первомайськвугілля” заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення доставки вантажів та матеріалів підйомною машиною Ц2х2,2 вантажного уклону пл.k8 гор.600-775 м у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення порушень вимог законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, зазначених в пунктах 4 та 5 розділу V Акта перевірки від 06 лютого 2020 року № 12/04.1/236-05.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України строк оскарження судового рішення продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя А.Г. Секірська