Іменем України
05 червня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1306/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 27 березня 2020 року надійшов адміністративний позов адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач, ГУНП в Луганській області) з такими вимогами:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення до довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 відомостей про індексацію грошового забезпечення, про надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, про надбавку за службу в умовах режимних обмежень, про підвищення за службу в поліції особливого призначення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988;
2) зобов'язати відповідача включити до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 інформацію про розмір індексації грошового забезпечення, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, про підвищення за службу в поліції особливого призначення, надбавки за службу в умовах режимних обмежень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та направити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУПФУ в Луганській області) та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами з 01.10.2017 по лінії Національної поліції України.
Для призначення позивачу пенсії відповідач надав до ГУПФУ в Луганській області грошовий атестат від 03 жовтня 2017 року № 108, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 за період з 01 грудня 2015 року по 30 вересня 2017 року, що підтверджується листом ГУПФУ в Луганській області від 09.01.2020 № 232/03-01, на підставі яких ГУПФУ в Луганській області проведено розрахунок пенсії з урахуванням таких складових грошового забезпечення, які станом на жовтень 2017 року включали: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 45 %; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення (за період з 01 грудня 2015 року по 30 вересня 2017 року фактично нарахованих сум), у тому числі премія 55 %, та призначено пенсію за вислугу років у розмірі 70 % від грошового забезпечення.
Представник позивача 03 січня 2020 року звернувся до ГУПФУ в Луганській області із запитом від 02 січня 2020 року № 13 щодо проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог чинного законодавства. Однак у листі від 09 січня 2020 року № 232/03-01 ГУПФУ в Луганській області на зазначений запит не надав жодної інформації про здійснення позивачу перерахунку пенсії.
Позивач зазначає, що ГУПФУ в Луганській області під час призначення пенсії позивачу використано довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017, в якій грошове забезпечення обраховане лише за період з 01 грудня 2015 року по 30 вересня 2017 року, хоча грошове забезпечення повинно бути обраховане з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2017 року відповідно до абзацу 6 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393).
Відповідач неправомірно видав довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017, так як відповідно до вимог Постанови № 393 розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а у осіб які звільнилися після 07.11.2015, якщо в них немає 24 календарних місяця служби на посаді поліцейського середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається діленням загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи саме з 07.11.2015 на кількість таких місяців.
Представник позивача звернувся до відповідача із запитом щодо надання інформації про додаткові види грошового забезпечення, які використовувались для призначення пенсії позивачу, а також окремо зазначалось про надання копій відповідних довідок, у тому числі довідок про додаткові види грошового забезпечення.
Відповідач у листі від 09 січня 2020 року № 232/03-01 повідомив, що для призначення позивачу пенсії використовувалась довідка про додаткові види грошового забезпечення від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 та розрахунок пенсії проведено з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі премії 55 %. Згідно з відповіддю відповідача від 23 березня 2020 року № 301/111/22-2020 та листом ГУПФУ в Луганській області від 09 січня 2020 року № 232/03-01 при звільненні зі служби ОСОБА_1 для призначення пенсії із додаткових видів грошового забезпечення враховувалась лише премія у розмірі 55 %. Таким чином до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення не включено надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, виплата яких передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Також до довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 всупереч положень Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про національну поліцію» не включена інформація про суму індексації грошового забезпечення позивача, яка згідно з правовим висновком Верховного Суду висловленим у постанові від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17 має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейського для розрахунку пенсії за вислугу років.
Ухвалою від 31 березня 2020 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 32-33).
Ухвалою від 13 квітня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні (арк. спр. 40-41).
Від ГУНП в Луганській області 28 квітня 2020 року за вх. № 16918/2020 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 46-50).
Відповідно до статті 94 Закону України «Про національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, пунктами 4 та 6 розділу І якого передбачено, що підставою для виплати грошового забезпечення поліцейським є наказ керівника (начальника) органу про встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
Згідно з поясненнями начальника ВРКО УФЗБО від 23 квітня 2020 року вих. № 330/111/22-2020 ОСОБА_2 при оформленні довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 не внесені відомості про надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, про підвищення за службу в поліції особливого призначення, а також про надбавку за службу в умовах режимних обмежень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 у зв'язку з тим, що вказані надбавки не встановлювалися позивачу відповідними наказами ГУНП в Луганській області, тому йому не нараховувалися та не сплачувалися.
Щодо невнесення до довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 відомостей про індексацію грошового забезпечення зазначено, що оскільки зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, в частині доповнення абзацу п'ятого після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських» внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782, у відповідача були відсутні правові підстави для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення, тому індексація йому не нараховувалась, не сплачувалась та не включена до довідки від 03 жовтня 2017 року.
Інших заяв по суті справи від учасників справи не находило.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років (довічно) відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджено копіями виданих на ім'я позивача документів, а саме: паспорта громадянина України (арк. спр. 9), картки платника податків (арк. спр. 10), пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 25 жовтня 2017 року (арк. спр. 10 зв.).
Згідно з даними дубліката трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , заповненої 06 листопада 2015 року, позивач у період з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2017 року проходив службу в ГУНП в Луганській області (арк. спр. 12-13).
З листа ГУПФУ в Луганській області від 09 січня 2020 року № 232/03-01 судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області з 01 жовтня 2017 року по лінії Національної поліції України. Позивачу призначено пенсію у розмірі 70 % від грошового забезпечення, розрахунок якої проведено на підставі виданих ГУНП в Луганській області грошового атестату від 03 жовтня 2017 року № 108 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 за період служби з 01 грудня 2015 року по 30 вересня 2017 року, виходячи з таких складових грошового забезпечення станом на жовтень 2017 року: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 45 %, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення (розрахованого за період з 01 грудня 2015 року по 30 вересня 2017 року), у тому числі премія 55 % (арк. спр. 15).
Дослідженням грошового атестата від 03 жовтня 2017 року № 108 встановлено, що ОСОБА_1 мав: посадовий оклад - 2600,00 грн на місяць, оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн на місяць, надбавку за стаж служби - 45 %, 55 % премії у сумі 3828,00 грн на місяць, всього 10788,00 грн, якими задоволений по 30 вересня 2017 року (арк. спр. 27).
Згідно з довідкою від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до неї включена інформація про розмір отриманої позивачем премії, інформація про розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата яких передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, відсутня (арк. спр. 26).
Письмовими поясненнями начальника відділу розрахунково-касового обслуговування ГУНП в Луганській області від 23 квітня 2020 року № 330/111/22-2020, наданими на виконання вимог ухвали суду, довідками ГУНП в Луганській області від 17 квітня 2020 року № № 315/111/22-2020, 316/111/22-2020, 317/111/22-2020 про доходи позивача за період з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2017 року підтверджено, що у вказаному періоді позивачу не нараховувалися та не виплачувалися надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, у зв'язку з тим, що вказані надбавки не були встановлені позивачу відповідними наказами ГУНП в Луганській області, індексація грошового забезпечення позивача не здійснювалась (арк. спр. 51, 52-54).
Судом встановлено, що спірним питанням у даній справі є правомірність невключення відповідачем до довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 30 вересня 2017 року, з урахуванням якої здійснено розрахунок розміру пенсії позивача, інформації про розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата яких передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, та про розмір індексації грошового забезпечення.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Частинами першою, другою, п'ятою статті 94 Закону № 580-VIII визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Статтею 102 Закону № 580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ (пункт 2 Постанови № 988).
Пунктом 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема:
надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби (абзац третій);
підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу (абзац четвертий);
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання) визначені Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади в Національній поліції, та курсантам ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання.
Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат (пункт 6 розділу І Порядку).
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Порядку посадові оклади поліцейським встановлюються згідно зі штатним розписом у таких розмірах: для поліцейських середнього та вищого складу - згідно з додатками 3-9 до постанови № 988 залежно від місця фактичного розташування підрозділу апарату або окремого (відокремленого) структурного підрозділу органу поліції (підпункт 2).
Розмір посадового окладу поліцейському встановлюється наказом по особовому складу одночасно з призначенням на відповідну штатну посаду.
Поліцейським, які проходять службу в поліції особливого призначення та безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян, посадові оклади підвищуються до 100 відсотків посадового окладу.
Відсоток підвищення посадового окладу встановлюється кожній особі індивідуально залежно від ступеня ризику та складності виконання завдань із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян, покладених на підрозділ поліції особливого призначення, на підставі мотивованого подання керівника.
Пунктом 4 розділу ІІ Порядку визначено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.
Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Порядку поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 20 відсотків;
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 15 відсотків;
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 відсотків.
Установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу, за умови надання йому допуску та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю.
З вищевикладеного судом встановлено, що для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ та обчислення її розміру, уповноваженим структурним підрозділом органу за місцем проходження служби поліцейського оформлюється довідка про додаткові види грошового забезпечення, до якої включається інформація про отримане поліцейським протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення додаткове грошове забезпечення, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Підставою для нарахування та виплати таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, є їх установлення поліцейському відповідним наказом керівника органу поліції (про призначення на посаду та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат).
З вищеописаних доказів судом встановлено, що позивачу під час проходження служби в поліції у період з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2017 року такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, щодо включення яких до довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 заявлено позовні вимоги, відповідним наказом начальника ГУНП в Луганській області не установлювались, тому не нараховувалися та не виплачувалися.
У свою чергу, позивачем не надано суду жодних доказів на спростування вказаних вище обставин.
Оскільки позивач у період з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2017 року не отримував надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, суд погоджується з твердженнями відповідача про відсутність підстав для включення до довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 інформації про таке щомісячне додаткове грошове забезпечення.
При розгляді та вирішенні даної адміністративної справи суд не встановлює та не надає правової оцінки обставинам щодо неприйняття відповідачем наказів про установлення позивачу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, їх ненарахування та невиплати, оскільки такі обставини виходять за межі предмету доказування у даній справі.
Що стосується тверджень позивача щодо невключення відповідачем до довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 інформації про розмір індексації його грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно з частинами першою, другою статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Статтею 6 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Проте, згідно з матеріалами справи, відповідач індексацію грошового забезпечення позивача у період його служби в поліції не здійснював, внаслідок чого у нього відсутні підстави для включення сум індексації грошового забезпечення позивача до спірної довідки.
У межах спірних правовідносин суд не встановлює наявність у позивача права на індексацію його грошового забезпечення у спірному періоді та не дає правової оцінки діям відповідача щодо нездійснення такої індексації, оскільки предметом доказування у даній справі є виключно дії (бездіяльність) відповідача щодо формування довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, тому вказані обставини виходять за межі предмету доказування у даній справі.
В рамках адміністративного судочинства бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України.
Оскільки у відповідача були відсутні законні підстави для включення до довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 інформації про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача, нарахування та виплата яких під час проходження позивачем служби в поліції не здійснювались, а також сум індексації грошового забезпечення, яка також відповідачем не здійснювалася, суд дійшов висновку, що з боку відповідача відсутня будь-яка бездіяльність щодо їх невключення до довідки щомісячні види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Що стосується тверджень позивача про оформлення відповідачем довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017 з порушенням вимог чинного законодавства через визначення неправильного періоду, за який її має бути сформовано, суд зазначає, що дійсно уповноваженим структурним підрозділом ГУНП в Луганській області до цієї довідки мала бути включена інформація про весь період служби позивача в поліції, як така, що є меншою 24 місяців підряд перед місяцем звільнення. Однак, відсутність у довідці інформації за період з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2015 року жодним чином не порушує прав позивача, оскільки, як встановлено судом з вищеописаних доказів, у вказаному періоді позивача щомісячне додаткове грошове забезпечення та премію не отримував.
У свою чергу, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Оскільки встановлене судом порушення, допущене відповідачем в оформленні довідки від 03 жовтня 2017 року № 817/111/22-2017, жодним чином не зачіпає прав позивача, що виключає можливість їх відновлення в судовому порядку, тому воно не впливає на рішення суду у дані справі.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати відповідно до статті 139 КАС України покладаються на позивача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (місцезнаходження: 93406, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Вілєсова, будинок 1, код за ЄДРПОУ 40108845) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова