04 червня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/2800/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, с. Велика Андрусівка, Світловодський район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 43
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про:
- визнання протиправною бездіяльності Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області щодо не винесення на сесію ради питання порушеного ОСОБА_1 в заяві від 08.04.2019 року про надання дозволу на про надання дозволу на розробку проекту землеустрою;
- зобов'язання Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області скликати сесію ради з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру, на якій розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та постановити з цього питання рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08.04.2019 р. звернувся із заявою до сільського голови Великоандрусівської сільської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарських призначень в контурі №279 із загальної площі 243131, кадастровий номер - 3525237600:02:000:9019, до якої додано графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки. Однак, листом Великоандрусівської сільської ради від 21.05.2019 р. №320/02-30 повідомлено, що розгляд порушеного питання по суті відбудеться після проведення повної інвентаризації земель, які передані в ОТГ та внесення до державного реєстру. Позивач зазначає, що відомості щодо інвентаризації не відповідають дійсності, його заява не розглянута на сесії сільської ради, а тому має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка порушує його право на безоплатну приватизацію земельної ділянки.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому заперечено щодо задоволення позову (а.с.24-25). Відповідач вказує, що листом від 21.05.2019 р. №320/02-30 Великоандрусівською сільською радою повідомлено ОСОБА_1 про те, що розгляд порушеного питання по суті відбудеться після проведення повної інвентаризації земель, які передані в ОТГ та внесення до державної реєстрації. При цьому рішенням Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області від 22.11.2019 р. №535 учаснику бойових дій ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею не більше 2,0000 га в приватну власність в контурі 124 із загальної площі 19,38 га, що розташована на території Великоандрусівської сільської ради. Відповідач вважає, що оскільки заява позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою розглянута, то відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - залишено без руху (а.с.15).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (а.с.1-2).
31.12.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.28).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
08.04.2019 р. ОСОБА_1 подано на ім'я голови Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га з метою ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарських призначень в контурі №297 із загальної площі 243131 кадастровий номер 3525237600:02:000:9019 (а.с.10). До заяви додано копії паспорта, ідентифікаційного коду та посвідчення учасника бойових дій, а також графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (а.с.7-9, 11).
Листом від 21.05.2019 р. №320/02-30 сільським головою Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області повідомлено ОСОБА_2 , що розгляд порушеного ним питання по суті відбудеться після проведення повної інвентаризації земель, які передані в ОТГ та внесення до державного реєстру (а.с.12).
Рішенням тридцять другої сесії восьмого скликання Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області від 22.11.2019 р. №535 «Про виділення земельної ділянки для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею не більше 2,0000 га учаснику бойових дій гр. ОСОБА_2 » надано дозвіл ОСОБА_2 , учаснику бойових дій, на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею не більше 2,0000 га в приватну власність для ведення особистого селянського господарства в контурі №124 із загальної площі 19,38 га, що розташована на території Великоандрусівської сільської ради (а.с.26).
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
З огляду на ч.2 ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
При цьому, відповідно до змісту пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, ч.7 ст.118 Земельного кодексу України визначає вичерпний перелік підстав для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Пунктами «а», «б» ч.1 ст.12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Таким чином, розпорядження земельними ділянками комунальної власності Великоандрусівської об'єднаної територіальної громади відноситься до повноважень Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною 1 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
На підставі ч.4 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
З системного аналізу зазначених норм судом встановлено, що за результатами розгляду заяви у строки встановлені ч.7 ст.118 Земельного кодексу України про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, орган місцевого самоврядування приймає одне із рішень визначених зазначеною нормою. При цьому, зважаючи на норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», таке рішення приймається на пленарних засіданнях.
В порушення вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» заява позивача у місячний строк на пленарному засіданні Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області не розглядалася, рішення за результатами її розгляду не приймалося.
Однак, на час відкриття провадження у справі заява ОСОБА_1 розглянута на сесії Великоандрусівської сільської ради та рішенням тридцять другої сесії восьмого скликання Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області від 22.11.2019 р. №535 «Про виділення земельної ділянки для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею не більше 2,0000 га учаснику бойових дій гр. ОСОБА_2 » надано дозвіл ОСОБА_2 , учаснику бойових дій, на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею не більше 2,0000 га в приватну власність для ведення особистого селянського господарства в контурі №124 із загальної площі 19,38 га, що розташована на території Великоандрусівської сільської ради.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень..
Таким чином, захисту в порядку адміністративного судочинства підлягає лише порушене право.
Оскільки на час відкриття провадження у справі відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_1 та за результатами розгляду надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Беручи до уваги, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області (с. Велика Андрусівка, Світловодський район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 43, код ЄДРПОУ 04364294) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 04 червня 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт