05 червня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1129/20
прокурор - заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури (27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Гагаріна, 7) в інтересах держави,
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606)
відповідач: приватне акціонерне товариство "Гайворонський тепловозоремонтний завод" (26300, Кіровоградська область, Гайворонський район, м. Гайворон, вул. Великого Кобзаря, 9, код ЄДРПОУ 01057723)
про стягнення податкового боргу -
Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Головне управління ДПС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДПС у Кіровоградській області), звернувся до суду з позовом до приватного акціонерного товариства "Гайворонський тепловозоремонтний завод" (надалі - ПрАТ "ГТРЗ" про стягнення податкового боргу.
Позов прокурора мотивовано тим, що відповідач має податковий борг у сумі 98421,95 грн., із яких: 98271,71 грн. - податковий борг з орендної плати за землю та 150,24 грн. - податковий борг з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах. Вказаний податковий борг складається з податкових зобов'язань, самостійно визначених платником у податкових деклараціях за 2019 - 2020 роки. Прокурор стверджує, що несплата відповідачем цих коштів та нестягнення їх позивачем у примусовому порядку завдає шкоди економічним інтересам держави, тому просить суд стягнути цей податковий борг на користь ГУ ДПС у Кіровоградській області.
Ухвалою судді від 09.04.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та прийнято рішення здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Приватне акціонерне товариство "Гайворонський тепловозоремонтний завод" зареєстровано як юридична особа 23.05.2001 року, перебуває на обліку платників податків у Голованівському управлінні ГУ ДПС у Кіровоградській області. (а.с. 29, 57 - 63)
У зв'язку з невиконанням ПрАТ "ГТРЗ" своїх податкових зобов'язань утворилася заборгованість перед бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.
Так, ПрАТ "ГТРЗ" подано до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (орендна плата) за 2019 та 2020 роки, у якій ним самостійно обчислено річну суму податкового зобов'язання, з розбивкою її частками за місяцями. (а.с. 46 - 51)
У встановлені статтею 287 ПК України строки (щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця) суми орендної плати за жовтень, листопад, грудень 2019 року, січень 2020 року не сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу, який станом на 01.03.2020 року склав 98271,71 грн. (а.с. 78 - 88)
Також ПрАТ "ГТРЗ" подано до ГУ ДПС у Кіровоградській області податкову декларацію екологічного податку за 4 квартал 2019 року, у якій ним самостійно обчислено податкове зобов'язання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, у сумі 150, 24 грн. (а.с. 42 - 45)
У встановлений пунктом 250.2 статті 250 ПК України строк (протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації) відповідач не сплатив суму податку, внаслідок чого станом на 19.02.2020 року виник податковий борг у сумі 150, 24 грн.
Виявивши порушення інтересів держави у сфері наповнення бюджету у вигляді несплати податків, зважаючи на неналежний захист цих інтересів контролюючим органом, який зволікав з примусовим стягненням з відповідача податкового боргу, заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури, використовуючи повноваження, надані статтями 23, 24 Закону України "Про прокуратуру", звернувся до суду з даним позовом в порядку представництва інтересів держави.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу, суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
За визначеннями, наданими у пп.14.1.39, 14.1.265, 14.1.156, 14.1.175, 14.1.152 п.14.1 статті 14 ПК України:
- податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);
- грошове зобов'язанням - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Відповідно пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Пунктом 59.3 статті 59 ПК України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Встановлено, що ГУ ДПС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у ПрАТ "ГТРЗ" податкового боргу винесено податкову вимогу форми "Ю" №113611-50 від 02.10.2019 року про сплату 150 366, 24 грн., яка отримана платником. (а.с. 52). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу повністю не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 9.1, 9.3 статті 9 ПК України екологічний податок належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Відповідно до пункту 10.1, 10.5 статті 10 ПК України податок на майно, який складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю, належить до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 16-1 частини 2 статті 29, пунктом 4-1 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу) належать 45 відсотків екологічного податку (крім екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення, який зараховується до загального фонду державного бюджету у повному обсязі; екологічного податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та/або тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад встановлений особливими умовами ліцензії строк, який зараховується до спеціального фонду державного бюджету у повному обсязі). До надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 55 відсотків екологічного податку (крім екологічного податку, визначеного пунктом 16-1 частини другої статті 29 цього Кодексу), у тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад - 25 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 30 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 55 відсотків.
Пунктом 4 частини 1 статті 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що податок на майно зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи позовних вимог, позов прокурора про стягнення з відповідача податкового боргу у розмірі 98421,95 грн., із яких: 98271,71 грн. - податковий борг з орендної плати за землю та 150,24 грн. - податковий борг з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, слід задовольнити та стягнути вказані суми в дохід відповідних бюджетів.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі витрати у справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 53, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606) до приватного акціонерного товариства "Гайворонський тепловозоремонтний завод" (26300, Кіровоградська область, Гайворонський район, м. Гайворон, вул. Великого Кобзаря, 9, код ЄДРПОУ 01057723) задовольнити.
Стягнути з рахунків приватного акціонерного товариства "Гайворонський тепловозоремонтний завод" у банках, що його обслуговують, в дохід державного та місцевого бюджету податковий борг з екологічного податку у сумі 150,24 грн.
Стягнути з рахунків приватного акціонерного товариства "Гайворонський тепловозоремонтний завод" у банках, що його обслуговують, в дохід місцевого бюджету податковий борг з орендної плати за землю у сумі 98271,71 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш