про відкриття провадження в адміністративній справі
05 червня 2020 року м. Київ № 320/4159/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до Васильківської районної державної адміністрації Київської області,
Служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації
Київської області
про визнання рішення та дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації Київської області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження № 141 від 01.07.2019 Васильківської районної державної адміністрації Київської області за підписом в.о. обов'язки голови адміністрації Є.Червенка про затвердження Висновку служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації про підтвердження місця проживання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для її тимчасового виїзду за межі України;
- визнати протиправними дії Служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації щодо неналежного виконання своїх обов'язків при підготовці Висновку про підтвердження місця проживання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для її тимчасового виїзду за межі України;
- визнати протиправною відмову Служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації у наданні інформації та документів на адвокатський запит ОСОБА_3 від 21.04.2020 року, поданого в інтересах ОСОБА_1 та зобов'язати її надати запитувані документи та інформацію у повному обсязі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 позовну заяву було залишено без руху. У строк, визначений судом, позивачем були усунені недоліки позовної заяви.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Разом з позовом позивачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Згідно з частиною першою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до частини 9 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Отже, визначення форми адміністративного судочинства, за правилами якого буде розглядатися справа, є обов'язковою умовою нового процесуального законодавства.
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 КАС України).
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні(ч. 3 ст. 12 КАС України).
Згідно з вимогами статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною 1 статті 259 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.
Згідно з вимогами частини 2 статті 259 Кодексу адміністративного судочинства України таке клопотання має стосуватися розгляду за правилами спрощеного позовного провадження всієї справи і не може стосуватися лише певної частини позовних вимог, інакше суд повертає його без розгляду, про що зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною 2 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, передбаченому частиною першоюстатті 259 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може:
1) задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; або
2) відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
Отже, дана норма надає право саме суду визначати порядок розгляду конкретної справи.
Згідно з вимогами частини третьої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Отже, враховуючи вимоги частини третьої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, для повного, всебічного та об'єктивного розгляду даної справи, суд дійшов висновку, що дана справа підлягає розгляду у порядку загального позовного провадження із проведенням підготовчого судового засідання.
Крім того, разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про витребування доказів судом.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначив, що обставини що вказують на незаконність оскаржуваного рішення можуть бути також доведені документами, які знаходяться у відповідачів, зокрема позивач просить суд витребувати у відповідача:
- Розпорядження № 141 від 01 липня 2019 року Васильківської районної державної адміністрації Київської області за підписом в.о. обов'язки голови адміністрації Є.Червенка про затвердження Висновку служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації про підтвердження місця проживання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для її тимчасового виїзду за межі України.
- Висновок служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації про підтвердження місця проживання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для її тимчасового виїзду за межі України.
- усі матеріали, на підставі яких Васильківська районна державна адміністрація Київської області прийняла Розпорядження та підготувала Висновок про про підтвердження місця проживання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для її тимчасового виїзду за межі України.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. (ч. 1 ст.73 КАС України).
Згідно з статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Частиною третьою статті 77 КАС України передбачено, що суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Статтею 80 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
На підставі викладеного, беручи до уваги те, що позивачем вживалися заходи щодо отримання вказаних доказів, які не дали результату, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про витребування доказів та необхідність витребування вказаних доказів для об'єктивного, повного і всебічного розгляду справи.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 12, 171, 243, 248, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Задовольнити клопотання позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
2. Відкрити провадження в адміністративній справі. Справа буде розглядатися одноособово суддею Панова Г. В. за правилами загального позовного провадження.
3. Розпочати підготовку справи до судового розгляду.
4. Призначити підготовче засідання на 02 липня 2020 року о 12:00 год. Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
5. Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).
6. Задовольнити клопотання позивача про витребування доказів.
7. Витребувати докази по справі від відповідачів:
- Розпорядження № 141 від 01 липня 2019 року Васильківської районної державної адміністрації Київської області за підписом в.о. обов'язки голови адміністрації Є.Червенка про затвердження Висновку служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації про підтвердження місця проживання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для її тимчасового виїзду за межі України;
- Висновок служби у справах дітей та сім'ї Васильківської районної державної адміністрації про підтвердження місця проживання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для її тимчасового виїзду за межі України;
- усі матеріали, на підставі яких Васильківська районна державна адміністрація Київської області прийняла Розпорядження та підготувала Висновок про про підтвердження місця проживання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для її тимчасового виїзду за межі України;
- письмові пояснення щодо оформлення та направлення відповіді на адвокатський запит Маселко Р.А. № 499 від 24.12.2019, від 21.01.2020, від 21.04.2020.
8. Витребувані документи надати до суду у строк до підготовчого судового засідання.
9. Запропонувати відповідачам подати до суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
10. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
11. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цією ухвалою, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Панова Г. В.