Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 червня 2020 р. Справа№200/4347/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:
визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії від 17.03.2020 № 139;
зобов'язання зарахувати періоди роботи з 02.04.1996 по 08.06.2005, з 09.06.2005 по 12.03.2020 до пільгового стажу роботи відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”;
зобов'язання зарахувати період проходження військової служби з 23.12.1990 по 19.11.1992 до загального страхового стажу;
зобов'язання призначити пенсію з 13.03.2020 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч. 1 ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” або повторно розглянути заяву від 13.03.2020 з зарахуванням періодів роботи з 02.04.1996 по 08.06.2005, з 09.06.2005 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч. 1 ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з урахуванням Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що висновки відповідача про відсутність в нього спеціального стажу, достатнього для призначення пенсії за віком на пільгових умовах без врахування віку є неправомірними.
Позивач зауважив, що відповідачем в рішенні про відмову в призначенні пенсії зазначено про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії за віком на підставі ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через недосягнення ним віку 50 років, в той час як, на думку позивача, він має право на призначення пенсії за віком без врахування віку з підстав визначених ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Частиною 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи, які мають стаж роботи на провідних посадах менше 20 років, але не менше 10 років, мають право на призначення пенсії без врахування віку за наявності стажу роботи на інших посадах у металургії. При цьому відповідно до роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” під час обчислення стажу, стаж роботи на провідних посадах має зараховуватися у розмірі кратному 1 рік 3 місяці за кожний рік роботи, а стаж роботи за на посадах , включених до Списку № 1, - виходячи з кратності 9 місяців стажу за кожний повний рік роботи. Виходячи з такого розрахунку, період роботи позивача з 02.04.1996 по 08.06.2005 на посадах, передбачених Списком № 1, враховується у складі стажу тривалістю 6 років 9 місяців, період роботи з 09.06.2005 по 12.03.2020 враховується у складі стажу тривалістю 18 років 3 місяці 2 дні. Сукупний стаж роботи позивача становить 25 років 2 дні та є достатнім для призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім цього, за змістом позову відповідачем протиправно не враховано у складі стажу роботи період походження позивачем військової служби з 23.12.19990 по 19.11.1992. Позивач зазначив, що доданих до заяви про призначення пенсії документів достатньо для врахування цього періоду у складі стажу.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив відмовити позивачу в задоволенні позову.
За змістом відзиву оскаржуване позивачем рішення про відмову в призначенні пенсії є правомірними та відповідає чинному пенсійному законодавству, позивачу відмовлено в призначенні пенсії через відсутність достатнього пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідач зазначив, що під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах територіальним управлінням пенсійного фонду було визначено, що стаж роботи позивача на роботах, визначених Списком № 1 становить 9 років 2 місяці 8 днів, стаж робити на посаді оброблювача поверхневих дефектів металу (вогневим способом вручну) становить 14 років 9 місяців 3 дні. Стаж роботи позивача на посаді оброблювача поверхневих дефектів металу є меншим 20 років, а тому під час вирішення питання можливості призначення визначення пенсії за віком на пільгових умовах за наявності спеціального стажу 25 років, період роботи позивача з 02.04.1996 по 08.06.2005 на роботах, визначених Списком № 1 враховані у складі стажу тривалістю 6 років 9 місяців , виходячи з кратності 9 місяців стажу за кожний повний рік роботи; період роботи на посаді оброблювача поверхневих дефектів металу з 09.06.2005 по 12.03.2020 врахований у складі стажу тривалістю 14 років 9 місяців 3 днів, виходячи з кратності 1 рік стажу за кожний повний рік роботи. Відповідач зазначив, що оскільки роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 передбачено зарахування до стажу роботи, не передбачено посаду оброблювача дефектів поверхні металу як посади, робота на якій зараховуються до стажу виходячи з кратності 1 рік 3 місяці стажу за 1 рік роботи, наведений період роботи врахований, виходячи з кратності 1 рік стажу за 1 рік роботи. Визначеного під час вирішення питання про призначення пенсії стажу недостатньо для призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.05.2020 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному (письмовому) позовному провадженні без виклику сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
13.03. 2020 позивач звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач) із заявою про призначення пенсії. Згідно розписки-повідомлення до заяви про призначення пенсії за віком позивач, окрім іншого, додав, копію трудової книжки, копію військового квитка НОМЕР_1 , довідки про підтвердження наявного пільгового стажу № 267 від 12.03.2020, № 21 від 30.01.2020.
За наслідком розгляду заяви позивача 17.03.2020 відповідачем прийнято рішення № 139 про відмову в призначенні пенсії. Наведене рішення вмотивовано недосягненням позивачем 50 років на час звернення із заявою по призначення пенсії, як то передбачено п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За змістом рішення загальний стаж робот позивача становить 52 роки 8 місяців 26 днів, відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 1) - 9 років 2 місяці 8 днів, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 14 років.
В рішенні зазначено про неврахування відповідачем у складі стажу періоду проходження військової служби через наявність виправлень у записі про направлення до військової частини.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Частиною 1 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058 працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до частини 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Частиною 5 ст. 114 Закону № 1058 визначено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Пунктом 5 Постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 № 1931-Х1І «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
Згідно пункту 6 зазначеної постанови Міністерством соціального забезпечення України видано роз'яснення від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону №1788-XII.
Кабінет Міністрів України 22.02.1992 прийняв Постанову № 81 "Про заходи щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", у якій є Додаток, який містить Перелік проектів нормативних актів щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", який у свою чергу включає Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз'яснення від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». На даний час Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 є чинною.
Також, 02.10.2018 Мінсоцполітики України на адресу Пенсійного фонду України надіслало лист, яким підтверджує доцільність застосування Роз'яснення № 8.
Отже, на час трудової діяльності позивача і наразі діє як Роз'яснення № 8, так і Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавших повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
- кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;
- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Пунктом 3.1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно пункту 4.1 цього Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів спір, що виник між сторонами, стосується наявності підстав для призначення позивачу пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без врахування віку за наявності спеціального стажу роботи в металургії - 25 років.
Відповідно до відомостей трудової книжки БТ ІІ 4355719 починаючи з квітня 1994 року позивач працював в орендному підприємстві «Маріупольській металургійний комбінат імені Ілліча», правонаступником якого є ПАТ «ММК імені Ілліча», у тому числі в період з 02.04.1996 по 09.06.2005 на посаді слюсаря ремонтника в цеху Слябінг-1150, в період з 09.06.2005 по день звернення із заявою про призначення пенсії - на посаді оброблювальника дефектів поверхні металу (вогневим засобом вручну) на гарячих ділянках. Згідно уточнюючих довідок № 267 від 12.03.2020 та № 21 від 30.01.2020, копії яких наявні в матеріалах справи, в період з 02.04.1996 по 08.06.2005 позивач виконував роботи у прокатному виробництві за професією робітника (слюсаря-ремонтника) ремонтної служби, зайнятого ремонтом устаткування в місцях його встановлення на дільницях (робочих місцях) діючих виробництв, що передбачена Списком № 1 розділом 3 підрозділом 3 пунктом а код КП 3.3.а-3б Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003; в період 09.06.2005 по 12.03.2020 позивач виконував роботи за професією оброблювача поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, що передбачені ст. 114 ч. 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Наявність підстав для включення періоду роботи позивача з 02.04.1996 по 08.06.2005 до спеціального стажу як роботи з особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці за Списком № 1 та включення періоду зайнятості позивача в період з 09.06.2005 по 12.03.2020 до спеціального стажу як роботи на провідних посадах у металургії, що надає право на призначення пенсії без врахування віку за наявності стажу роботи 20 років не заперечується сторонами.
Як передбачено роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення № 8 від 20.01.1992 (наразі п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") працівникам зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону № 1788-ХІІ, але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону № 1788-ХІІ, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці, кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Також не є спірними між сторонами питання щодо можливості застосування під час обчислення стажу роботи позивача роз'яснень Міністерства соціального забезпечення "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення» № 8 від 20.01.1992, обчислення у складі пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах без врахування віку, періоду зайнятості позивача на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, що передбачені Списком № 1, періоду роботи з 02.04.1996 по 08.06.2005 із кратністю 9 місяців стажу за кожний повний рік роботи на зазначених роботах.
У наданому до суду відзиві відповідач заперечує можливість врахування у складі пільгового стажу роботи в металургії, що надає право на призначення пенсії без врахування віку (25 років стажу) періоду роботи позивача з 09.06.102005 по 12.03.2020 на посаді оброблювача поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях із кратністю 1 рік 3 місяці стажу за 1 рік роботи через не зазначенні в Роз'ясненні № 8 від 20.01.1992 посади оброблювача поверхні дефектів металу.
При визначенні судом обґрунтованості таких заперечень відповідача суд виходить із наступного.
Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України видано роз'яснення № 8 від 20.01.1992 приймалось в період визначення порядку та підстав призначення пенсії на пільгових умовах без врахування віку ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № № 1788-XII.
При цьому, стаття 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції чинній до внесення змін згідно Законом України від 10.07.2003 №1111-ІV, передбачала можливість призначення пенсії без врахування віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років та працівникам провідних професій на цих роботах: робітникам очисного вибою, прохідникам, вибійникам на відбійних молотках, машиністам гірничих виймальних машин, сталеварам, горновим, агломератникам, вальцювальникам гарячого прокату, - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Включення до переліку провідних посад в металургії, занятість на яких надає право на призначення пенсії без врахування віку (за умовами стажу 20 років) посади оброблювача поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях здійснено Законом України «Про внесення зміни до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1111- IV, що набрав чинності з 01.01.2004.
Роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 до стажу роботи на пільгових умовах, що може враховуватися зі кратністю 1 рік 3 місяці стажу за повний рік роботи визначалися всі роботи на провідних посадах у сфері металургії, що визначалися редакцією статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, чинній на час його прийняття.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене вище, суд вважає за можливе застосувати тотожну кратність обчислення пільгового стажу для призначення пенсії позивачу - 1 рік 3 місяці стажу за кожний повний рік роботи на посаді оброблювача дефектів поверхні металу, яку було визнано провідною у сфері металургії після видання Міністерством соціального забезпечення України роз'яснення № 8 від 20.01.1992.
Враховуючи наведене, відповідачем безпідставно не застосовано кратності обчислення стажу 1 рік 3 місяці стажу за кожний повний рік роботи позивача за період з 09.06.2005 по 12.03.2020 на посаді оброблювача дефектів металу.
Наведене свідчить про невірне визначення позивачем спеціального стажу роботи для визначення права позивача на призначення пенсії на пільгових умовах без врахування віку на підставі ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При вирішенні питання щодо правомірності неврахування відповідачем періоду військової служби у складі стажу роботи позивача суд виходить із наступного.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 позивач в період з 23.12.1990 по 19.11.19921 проходив строкову військову службу. Наявні в матеріалах справи копії військового квитка, засвідчені позивачем та відповідачем не містять будь-яких виправлень, з огляду на що суд дійшов висновку, про те, що наведені в рішенні про відмову в призначенні пенсії підстави відмови неврахування у складу стажу періоду служби позивача не відповідають дійсності та спростовуються наявними в матеріалах справи документами.
Чинним законодавством України передбачено зарахування періоду строкової військової служби до стажу роботи, що не заперечується відповідачем. Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд дійшов висновку про те, що військовий квиток є належним та допустимим доказом проходження строкової військової служби. Під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії відповідачем безпідставно не прийнято до уваги відомості про проходження позивачем військової служби за формальними підставами, жодних дій спрямованих на недопущення порушення конституційного права позивача на отримання соціального захисту відповідачем вчинено не було.
Встановлені судом під час розгляду справи обставини та наявні в матеріалах справи документи в своїй сукупності є достатніми для висновку про невірне визначення відповідачем пільгового стажу роботи позивача через незастосування кратності обчислення стажу 1 рік 3 місяці стажу за повний рік роботи за період роботи позивача з 09.06.2005 по 12.03.2020, невірне визначення страхового роботи позивача через неврахування періоду проходження позивачем військової служби, що є підставою для визнання прийнятого відповідачем рішення № 139 від 17.03.2020 про відмову в призначенні пенсії протиправним та його скасування.
Оскільки під час розгляду справи суд дійшов висновку щодо невірного обчислення страхового та пільгового стажу і протиправність прийнятого відповідачем рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії, заявлені позивачем вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії із зарахуванням спірних періодів роботи до пільгового стажу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то наведені вимоги не підлягають задоволенню, оскільки обчислення стажу та призначення пенсії входять до дискреційних повноважень відповідача.
Враховуючи наведене вище, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов'язані із розглядом цієї справи.
Позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн., який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 7, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від № 139 від 17.03.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 02.04.1996 по 08.06.2005, з 09.06.2005 по 12.03.2020 до пільгового стажу з урахуванням Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати період проходження військової служби з 23.12.1990 по 19.11.1992 до загального страхового стажу ОСОБА_1 .
Зобов'язати Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 13.03.2020 із врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п. 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню короновірусної хвороби (COVID-19).
Згідно з пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2
Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач) - код ЄДРПОУ 42171861, місцезнаходження: 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а.
Суддя А.С. Михайлик