Справа № 209/1441/20
Провадження № 3/209/671/20
04 червня 2020 року суддя Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Байбара Г.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення (протокол № 345 від 23 квітня 2020 року), що надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який працює слюсарем ТОВ "Обслуговування теплових мереж", зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_1 з 30 вересня ІНФОРМАЦІЯ_2 року по 14 серпня 2019 року працював на посаді майстра лівобережного району, з 01 жовтня 2019 року по 31 січня 2020 року на посаді майстра південно-західного теплового району Комунального підприємства «Тепломережі» Кам'янської міської ради (назва якого змінювалася), тобто був посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку згідно п. п. «а» п.2 ч.1 ст.3, п.5 ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ (в редакції станом на 16.09.2016 року) поширюється дія вказаного закону.
ОСОБА_1 , як посадова особа юридичної особи публічного права, що обіймає посаду, яка не віднесена до посад осіб, які згідно з ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції», займають відповідальне та особливо відповідальне становище, з 01 січня 2017 року набув обов'язку електронного декларування і повинний був подати щорічну декларацію за 2018 рік у термін - до 01 квітня 2019 року, але в порушення вимог ч. 1 ст. 45 даного Закону, пункту 2 частини першої розділу II Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 №1153/29283, без поважних причин, порушив обов'язкові строки подання декларації за 2018 рік, опублікувавши декларацію за 2018 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 10 червня 2019 року. Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, було місце роботи суб'єкта декларування ОСОБА_1 - КП «Тепломережі» КМР, розташоване по вул. Тритузній, буд. 168 в м. Кам'янське Дніпропетровської області.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що було складено протокол № 210 від 27 лютого 2020 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
В судовому засіданні ОСОБА_1 частково визнав свою вину у скоєнні ним адміністративного правопорушення щодо несвоєчасного подання декларації за 2018 рік та пояснив, що він працював на посаді майстра лівобережного району, а потім на посаді майстра південно-західного теплового району Комунального підприємства «Тепломережі». Працюючи майстром лівобережного району він у встановлені строки подавав щорічні декларації за 2016 та 2017 роки. В лютому 2019 року з метою подачі декларації за 2018 рік він звертавсядо начальника південно-західного району КП КМР «Тепломережі» за довідкою про заробітну плату за 2018 рік, але довідку йому не надали, повідомивши, що в їх районі декларації не подають. В червні 2019 року він звернувся до бухгалтерії КП КМР «Тепломережі» та отримав довідку про заробітну плау і подав декларацію. Йому було відомо про необхідність подавати декларацію за 2018 рік до 01 квітня 3014 року.
Прокурор Малий С. ОСОБА_2 в судовому засіданні вважав необхідним притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення ним 01 квітня 2019 правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, щодо несвоєчасного подання електронної декларації за 2018 рік та призначити йому адміністративне стягнення у виді 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Вислухавши ОСОБА_1 , думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, не подавши своєчасно без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією, це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10 червня 2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №№ 959/29088, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за № 959/29088 (зі змінами від 18 серпня 2016 року), така система розпочинає свою роботу в два етапи: другий етап - з 00 години 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування, до яких відносяться посадові особи публічного права, що обіймають посади, які не віднесені до посад осіб, які, згідно ст. 50 Закону займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1 підпунктах «а» та «в», п. 5 частини 1 ст. 3 Закону, зобов'язані щорічно до 01квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено що ОСОБА_1 наказом №731-к від 30 вересня 2004 року був призначений на посаду майстра лівобережного району КМ «Тепломережі» Кам'янської міської ради, власником і засновником якого є Кам'янська міська рада, і яке, згідно ст. 81 ЦК України, є юридичною особою публічного права. На вказаній посаді ОСОБА_1 працював з 30 вересня 2004 року по 14 серпня 2019 року. Наказом № 313-к від 30 вересня 2019 року ОСОБА_1 з 01 жовтня 2019 року був призначений на посаду майстра південно-західного теплого району КП КМР «Тепломережі», на якій працював до 31 січня 2020 року.
Таким чином, ОСОБА_1 був посадовою особою юридичної особи публічного права, який зобов'язаний подавати щорічну електронну декларацію про майновий стан до 01 квітня.
Згідно результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції було встановлено, що ОСОБА_1 декларацію про майновий стан за 2018 рік подав 10 червня 2020 року, порушивши обов'язкові строки подання декларацій.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Обставини, що викликають провадження по справі про адміністративне правопорушення визначені ст. 247 КУпАП.
Статтею 245 КпАП України передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено на винну особу не пізніше, як через три місяці з дня вчинення правопорушення. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Днем виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день, коли суб'єкт складання протоколу про адміністративне правопорушення отримав відомості, беззаперечні та достатні для встановлення складу адміністративного правопорушення.
Так, з матеріалів справ вбачається, що днем виявлення правопорушень є 23 квітня 2020 року, тобто дата складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за фактом порушення ним без поважних причин обов'язкових строків подання декларації за 2018 рік підтверджується наявними у матеріалах справи та дослідженими судом доказами:
- протоколом № 345 від 23 квітня 2020 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією;
- рапортом старшого оперуповноваженого відділу №6 протидії корупції в Дніпропетровській області ДСР НП України майора поліції Дениска В.;
- листом начальника Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України від 05 лютого 2020 року за № 861/55/103/01-2020;
- посадовою інструкцією майстра лівобережного району КП КМР «Тепломережі»;
- наказом (розпорядженням) № 731-к від 30 вересня 2004 року про призначення ОСОБА_1 на посаду майстра лівобережного теплового району КП КМР «Тепломережі»; наказом (розпорядженням) КП КМР «Тепломережі» № 485-к від 14 серпня 2019 року про припинення трудового договору з ОСОБА_1 за переведенням; наказом (розпорядженням) № 313-к від 01 жовтня 2020 року про призначення ОСОБА_1 з 01 жовтня 2019 року на посаду майстра південно-західного теплового району КП КМР «Тепломережі»;наказом (розпорядженням) КП КМР «Тепломережі» № 23-к від 31 січня 2020 року про припинення трудового договору з ОСОБА_1 за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10 квітня 2020 року, де він надає пояснення про те, що з наказом та № 95-к від 11 грудня 2017 року «Про вжиття заходів щодо подання електронних декларацій та інформування про суттєві зміни в майновому стані працівниками підприємства, що є суб'єктами декларування» був ознайомлений під підпис, строки подачі декларації йому відомі;
- інформацією щодо перебування ОСОБА_1 на лікарняному та у відпустці за 2019 рік;
- результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search) щодо поданої ОСОБА_1 декларації за 2018 рік 10 червня 2019 року;
- роздрукованою електронною декларацією ОСОБА_3 за 2018 рік;
- Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо КП КМР «Тепломережі»; штатним розписом КП КМР «Тепломережі»; статутом КП Кам'янської міської ради «Тепломережі».
При ухваленні постанови, суд критично оцінює та не приймає до уваги пояснення ОСОБА_1 про те, що декларацю за 2018 рік він подав несвоєчасно, бо був переведений майстром до південно-західного теплового району, керівник якого не видав йому довідку про доходи за минулий рік, повідомивши, що вони щорічних декларацій не подають.
Згідно зазначеного вище наказу (розпорядження) №313к ОСОБА_1 був переведений на посада майстра південно-західного теплового району КП КМР "Тепломережі" з 01 жовтня 2019 року, тобто після того, як він 10.06.2019 року подав щорічну декларацію за 2018 рік.
Судом встановлено, що датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є перший день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме - 01 квітня 2019 року.
Датою виявлення вказаних адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, є 23 квітня 2020 року, тобто дата складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення з протоколом про адміністративне правопорушення № 345 від 23 квітня 2020 року, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно подавши без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом. При накладенні адміністративного стягнення судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, є часткове визнання ним своєї вини, його пенсійний вік.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому ч.1 ст. 176-2 КУпАП.
Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 33, 36, 38, ч.1 ст. 172-6, 245, 247, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420,40 грн. на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу, та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови для виконання - три місяці - з дня її винесення.
Суддя Г.А. Байбара.