Справа№718/675/20
Провадження№3/718/266/20
04.06.2020 року м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Департаменту патрульної поліції УПП в Чернівецькій області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця за національністю, громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області 24 жовтня 2013 року, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.1 ст. 130 КУпАП, -
Водій ОСОБА_1 , 06 квітня 2020 року о 09 год. 40 хв., в смт. Лужани по вул. Центральній, 4-А Кіцманського району Чернівецької області, керував транспортним засобом Gilera, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: порушена координація рухів, зіниці очей не реагують на світло, поведінка не відповідає дійсності. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у лікаря-нарколога відмовився у присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судові засідання по справі, ОСОБА_1 тричі не з'явився, а саме: 27.04.2020, 13.05.2020 та 04.06.2020. Про дату, час та місце розгляду справи неодноразово повідомлявся своєчасно та належним чином, шляхом направлення судової повістки за допомогою смс-повідомлення та по номеру телефону, шляхом телефонограм (а.с.12-14, 22, 24). Також інформація щодо справи була розміщена за веб-адресою сторінки суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Про обізнаність останнього щодо розгляду справи щодо нього судом, свідчать також надіслані на адресу суду клопотання про відкладення справи.
Статтею 277 КУпАП передбачено, справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Згідно положень, визначених у постанові Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних і справ про адміністративні правопорушення» № 11 від 17 жовтня 2014 року, при здійсненні правосуддя судам слід брати до уваги те, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на судовий розгляд своєї справи упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі «Смірнова проти України»).
Також необхідно наголосити, що положеннями ст. 268 КУпАП передбачений вичерпний перелік справ про адміністративне правопорушення де присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Серед яких, стаття 130 КУпАП - відсутня.
Так, ОСОБА_1 достеменно відомо про розгляд Кіцманським районним судом Чернівецької області справи про адміністративне правопорушення відносно нього за ч. 1 ст. 130 КУпАП, приймаючи до уваги, що судом вжито всіх необхідних заходів для забезпечення участі останнього в судовому засіданні.
Суд звертає увагу, що захисниками Мурина І.В. двічі подавалися клопотання про ознайомлення із матеріалами справи: 15.04.2020 та 23.04.2020 (а.с.15, 18), які були задоволені. Таким чином, суд сприяв стороні захисту у наданні правової допомоги ОСОБА_1 та недопущенню порушення його права на захист.
Після чого до суду тричі надходили клопотання про відкладення розгляду справи (а.с.20, 23, 28) у зв'язку із хворобою спочатку захисника, а згодом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, однак підтверджуючих такі обставини документів суду надано не було.
Тому, 04.06.2020 у задоволені клопотання ОСОБА_1 про чергове відкладення розгляду справи було відмовлено, про що останнього додатково повідомлено у телефонному режимі та запропоновано з'явитися у судове засідання чи надати письмові пояснення (а.с.30).
Враховуючи, що по даній категорії справ присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, за відсутності поважних причин неявки до суду, як ОСОБА_1 , так і його захисника, та з огляду на положення ст.ст. 38, 277 КУпАП, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, який належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи щодо нього.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступного.
Так, згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна діяльність чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління.
Відповідно до вимог ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що звужують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001р. №1306(з відповідними змінами та доповненнями), передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 (із змінами), судам слід ураховувати, що стан сп'яніння (при ст. 130 КУпАП) встановлюють шляхом огляду правопорушника. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Згідно «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України № 1103від 17 грудня 2008 р. тап. 6 Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735від 9 листопада 2015 р. (надалі - Інструкція), огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я (п.12 р.ІІ Інструкції)
Статтею 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №364940 від 06.04.2020 року, який складений у відповідності до вимог ст.ст.256,266 КУпАП і у якому викладено обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення - ухилення від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я на виявлення стану наркотичного сп'яніння, зафіксовано ознаки наркотичного сп'яніння. Протокол складено в присутності двох свідків та засвідчено їх підписами. (а.с.1).
В матеріалах справи міститься письмове Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, виписане 06.04.2020 о 09 год.50 хв. на ім'я ОСОБА_1 до Кіцманської ЦРЛ для проходження огляду на стан сп'яніння, у зв'язку із виявленими у нього ознаками такого стану: зіниці очей не реагують на світло, порушена координація рухів, поведінка не відповідає ситуації (а.с.2)
Із письмових пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , вбачається, що останні підтверджують факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду у лікаря нарколога на стан наркотичного сп'яніння, у зв'язку із виявленими у нього ознаками такого стану. (а.с.3,4)
Такі письмові пояснення підтверджуються і даними відеозапису із нагрудних відеореєстраторів поліцейських, долученого до матеріалів справи, відповідно до якого чітко видно, як працівники поліції у присутності двох свідків пропонують ОСОБА_1 проїхати до Кіцманської ЦРЛ для огляду на стан наркотичного сп'яніння, на що останній відмовляється. На відео також зафіксовано дії водія, які свідчать про намагання ухилитись від проходження огляду (а.с.8).
Суд вважає, за можливе взяти до уваги письмові пояснення свідків, так як останні викликалися у судове засідання, однак не з'явилися на виклик суду. При цьому викладені в поясненнях обставини не суперечать іншим встановленим обставинам, і не є визначальними, а лише у сукупності із іншими доказами підтверджують вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вичиненому адміністративному правопорушенні.
Крім того, ОСОБА_1 у своїх власноруч написаних поясненнях у протоколі, складеному відносно нього, вказує на те, що «не поїхав на проходження тесту у зв'язку із тим, що перебував на робочому місці» (а.с.1).
Тобто факт відмови водія від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння зафіксовано та доведено.
Диспозиція ст. 130 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки учасників дорожнього руху, в тому числі осіб, які керують транспортними засобами, і встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України та кореспондується в даному конкретному випадку з вимогами п.2.5 ПДР, згідно яких водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На підтвердження правомірності зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 працівниками поліції долучено до матеріалів справи копію постанови серії ЕАК № 2347532 від 06.04.2020, згідно ОСОБА_1 керував транспортним засобом - мопедом та був зупинений працівниками поліції у зв'язку із порушенням вимог п. 2.1 Правил дорожнього руху та притягнутий до відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП (а.с.7).
Крім цього, працівниками поліції виконано вимоги ст. 266 КУпАП та відсторонено водія ОСОБА_1 від керування транспортним засобом , так як були підстави вважати, що водій перебуває в стані сп'яніння (а.с.5).
Досліджені судом докази у своїй сукупності підтверджують факт ухилення водія ОСОБА_1 від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, що утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, який полягає у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В своєму рішенні від 29.06.2007 по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (O'HalloranandFrancis v. theUnitedKingdom), заяви № 15809/02 і № 25624/02) ЄСПЛ наголосив, що «будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі».
За таких обставин, суд вважає, що всі докази зібрані у встановленому законом порядку, відповідають фактичним обставинам справи, тобто є належними та допустимими, і в своїй сукупності підтверджують доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, а саме відмову водія від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення, в межах ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді накладення штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 33-36, 40-1, 130, 245, 251, 252, 266, 280, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок судового збору в дохід держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимогст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Суддя: О.І. Мінів