Баранівський районний суд Житомирської області
Справа № 273/325/20
Провадження № 3/273/334/20
03 червня 2020 року суддя Баранівського районного суду Житомирської області
Васильчук О. В. , за участі прокурора Новоград-Волинської місцевої прокуратури
Матвіюка Р.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , ФОП, депутата Довбиської селищної ради ,
за ч. 1ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП
На розгляд до Баранівського районного суду Житомирської області 12.02.2020 року надійшли протоколи про адміністративне правопорушення з матеріалами : справа №273/325/20 провадження 3/273/334/20, справа №273/326/20 провадження 3/273/335/20 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
12.02.2020 року постановою судді Баранівського районного суду Житомирської області зазначені адміністративні матеріали були об'єднані в одне провадження, присвоєно номер справи 273/325/20 та єдиний номер провадження 3/273/334/20.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 35 від 05.02.2020 року ОСОБА_1 являючись у період з 30.12.2016 року по даний час депутатом Довбиської селищної ради Баранівського району та будучи, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, не вжила передбачених законом заходів для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, не повідомила присутніх на засіданні 24-ї сесії 7-го скликання від 24.05.2019 року Довбиської селищної ради Баранівського району про наявний у неї потенційний та реальний конфлікт інтересів в частині розгляду питання щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, з метою надання її в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_2 , який є близькою особою для ОСОБА_1 , а саме чоловіком, та вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів під час голосування за дане питання під час проведення вищевказаної сесії, чим порушила вимоги, що передбачені ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.І ст. 172-7 КУпАП ( Неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів).
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 36 від 05.02.2020 року ОСОБА_1 являючись у період з 30.12.2016 року по даний час депутатом Довбиської селищної ради Баранівського району та будучи, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, під час проведення 24-ї сесії 7-го скликання Довбиської селищної ради Баранівського району, від 24.05.2019 року, яка відбулась у приміщенні будинку культури Довбиської селищної ради Баранівського району за адресою: смт. Довбиш, вул. Іванівська, І, Баранівського району, Житомирської області проголосувавши за пункт 10 рішення № 412 про виготовлення технічної документації на земельну ділянку та передачу її у оренду близькій особі, а саме чоловіку - ОСОБА_2 діючи умисно, з корисливих мотивів, усупереч інтересам громади, в особистих інтересах вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 172- 7 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначиала, що вину не визнає, оскількі дані правопорушення не вчиняла. Дійно 24 транвя 2019 року відбулася 24 сесія 7 скликання Довбиської селищної ради Баранівського району на якій вона була присутня,як депутат. Під час вирішення земельних питань вона присутньою не була, оскільки залишила зал Будинку культури де проходила сесія. Безпосередньо не знала, що в пакеті земельних питань, буде розглядатися заява, її чоловіка ОСОБА_2 , про розробку технічної документації із землеустрою.
Прокурор в судовому засіданні підтримав протоколи про адміністративне правопорушення, суду пояснив, що в діях ОСОБА_1 , присутній реальний конфлікт інтересів, тому просив суд визнати останню винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку.
Згідно рішення 1 першої сесії 8 скликання від 3012.2016 року, про результати виборів депутатів Довбиської селищної ради, які відбулися 18.12.2016 року та визнання їх повноважень ОСОБА_1 було обрано до депутатського корпусу вищевказаної селищної ради.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , як депутат Довбишської селищної ради Баранівського району Житомирської області, є суб'єктом, на яких поширюється дія цього Закону і суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
В ч.1 ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції» законодавець закріпив, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес, це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Потенційний конфлікт інтересів наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до листа, наданого Баранівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому зазначено, що згідно актового запису про шлюб №20 складеного 26.08.1995 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 являються чоловіком та дружиною.
Відповідно до копії протоколу 24-ї сесії 7-го скликання від 24.05.2019 року Довбиської селищної ради Баранівського району, на даній сесії були присутніми 19 депутатів вказаної ради, що підтверджується списком присутніх та підписом кожного депутата, та за питання щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, з метою надання її в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр. ОСОБА_2 проголосували без виключення всі депутати, участі у голосуванні не брав лише селищний голова ОСОБА_2 з метою уникнення конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 , як депутату Довбиської селищної ради Баранівського району було відомо про підготовку проекту рішення, щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, з метою надання її в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд її чоловіку ОСОБА_2 , отже ОСОБА_1 зобов'язана була не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли вона дізналась чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального конфлікту інтересів, повідомити присутніх депутатів в усному порядку із подальшим зазначенням в протоколі даної сесії про наявність потенційного та реального конфлікту інтересів, або звернутись із письмовою заявою на ім'я голови Довбиської селищної ради Баранівського району.
Згідно листа селищного голови ОСОБА_2 за № 02-16/12 від 10.01.2020 року, депутати та працівники Довбиської селищної ради зверталися про реальний та потенційних конфлікт інтересів лише в усній формі, однак в протоколі сесій це не зазначалося, книга реєстрації заяв та матеріалів з даного питання в селищній раді відсутня.
Відповідно до ч.1ст 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за ч.1 ст. 172-7 КУпАП передбачена за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Відповідальність за ч.2 ст. 172-7 КУпАП передбачена за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
У примітці 2 до статті 172-7 КУпАП законодавець визначив, що у цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Водночас у листі №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 Судова палата у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ роз'яснила, що для встановлення наявності факту прийняття рішення, вчинення чи не вчинення дії в умовах реального конфлікту інтересів та розмежування реального і потенційного конфлікту інтересів особа, яка здійснює правозастосовну діяльність, для кваліфікації рішення як такого, що прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, має встановити наявність обов'язкової сукупності таких юридичних фактів, як:
1) наявність у правопорушника факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований (артикульований) та визначений;
2) наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення;
3) наявність повноважень на прийняття рішення;
4) наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення.
Без наявності хоча б одного з фактів із цієї сукупності реальний конфлікт інтересів не виникає. Встановлення цих фактів має бути відображено в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, та, відповідно в постанові суду.
Разом з тим, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази наявності у ОСОБА_1 , факту суперечності між приватним інтересом і службовими повноваженнями із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення та докази наявності у ОСОБА_1 , факту реального впливу суперечності між приватним та службовим інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст..280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Пункт 1 частини 1 ст.247 КУпАП передбачає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст.252 КУпАП.
За таких обставин, оцінивши докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, вважаю, що в даному випадку не відбулись події адміністративних правопорушень, передбачені ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП, та, відповідно, у діях ОСОБА_1 , склад таких правопорушень відсутній, у зв'язку з чим провадження у справі слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 14,172-7, 247,252,266,280 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Баранівський районний суд Житомирської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя: О.В. Васильчук
.