Справа № 161/854/20
Провадження № 2-а/161/123/20
04 червня 2020 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого - судді Присяжнюк Л.М., за участю секретаря судового засідання Кубяк О.В., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Лозовської В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Луцької міської ради про скасування постанови,
У січні 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Адмінкомісії при ВК Луцької міської ради, в якому просив скасувати постанову Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Луцької міської ради про притягнення до адміністративної відповідальності від 13 січня 2020 року №78.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що місце де він зупинився своїм автомобілем не є зеленою зоною відповідно до Правил благоустрою м. Луцька.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, з підстав, наведених у ньому просив позовні вимоги задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача не погодилася із доводами позивача, у задоволенні позовних вимог просила відмовити.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає з таких підстав.
Так, постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Луцької міської ради від 13 січня 2020 року ОСОБА_1 визнано винним та притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Вказаною постановою встановлено, що 18 грудня 2019 року о 10 год. 50 хв. ОСОБА_1 порушив правила благоустрою міста Луцька, а саме: здійснив паркування автомобілем марки «Volkswagen», д.н.з. НОМЕР_1 на знищених зелених насадженнях по вул. Кравчука, 19-А , що у м. Луцьку, що є порушенням, передбаченим п.п. 2.5.5.1.7 «Правил благоустрою міста Луцька, прийнятих рішенням Луцької міської ради від 29.07.2009 року № 44/2.
Охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством є завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі -КУпАП).
Як встановлено статтею 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішенням Луцької міської ради № 44/2 від 29.07.2009 року затверджено Правила благоустрою міста Луцька, які є регуляторним, локальним нормативно-правовим актом, який діє на території міста Луцька та оприлюднений на сайті Луцької міської ради (далі Правила).
Згідно із підпунктом 2.5.5.1.7 Правил забороняється заправляти, ремонтувати, здійснювати заходи з догляду за транспортними засобами і механізмами на прибудинкових територіях, газонах, берегах річок, ставків, на пішохідних доріжках, тротуарах, у парках, скверах тощо, а також пересуватися транспортними засобами по тротуарах, пішохідних доріжках, газонах, квітниках, інших зелених зонах та паркувати на них транспортні засоби.
Відповідно до Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306(зі змінами та доповненнями) газон - це ділянка однорідної території із дерновим покривом, який штучно створюється шляхом посіву і вирощування дерноутворювальних трав (переважно багаторічних злаків) або одернування.
Крім цього, ч. 1ст. 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Матеріалами справи підтверджується, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення від 18.12.2019 року №004556, рапортом до протоколу №004556, фотосвітлинами з місця події, що позивачем припарковано транспортний по вул. Кравчука, 19-А у м. Луцьку на зелених насадженнях, і в судовому засіданні останній цього не заперечив, чим порушено п.п. 2.5.5.1.7 «Правил благоустрою міста Луцька», прийнятих рішенням Луцької міської ради від 29.07.2009 року № 44/2.
Крім цього, відповідно до листа Департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради ділянка, де був припаркований вказаний вище транспортний засіб є частиною газону і частиною тротуару, які зруйновані внаслідок наїзду транспортних засобів.
Покликання позивача про те, що на фотосвітлинах відсутній газон суд до уваги не приймає, оскільки матеріалами справи доводиться, що газон знищений внаслідок наїзду на нього транспортних засобів.
Вина позивача підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про правомірність винесення оскарженої постанови, через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а відтак задоволенню не підлягають.
Керуючись ст .ст 9, 77, 78, 139, 241-246, 286 КАС України, суд
В позові ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Луцької міської ради про скасування постанови - відмовити.
Згідно зі статтями 255, 286, 293, 295 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Л.М.Присяжнюк