Постанова від 03.06.2020 по справі 640/14674/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/14674/19 Суддя (судді) першої інстанції: Катющенко В.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В.,Мєзєнцева Є.І.

за участю секретаря Муханькової Т.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання Київського міського військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити певні дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2020 року залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог спрямованих до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва 24 лютого 2020 року позов в іншій частині позовних вимог задоволено у повному обсязі. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невидачі довідки за заявою ОСОБА_1 . Зобов'язано Київський міський військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі наданих довідок Територіального управління ДСА у м. Києві в частині посадового окладу за посадою судді місцевого районного суду; в частині окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років - 45%, що складаються з наступних видів грошового забезпечення:

з 01.01.2018 року по 03.12.2018 року включно на підставі довідки Територіального управління ДСА у м. Києві від 06.08.2018 року за № 344, виходячи з посадового окладу 17620,00 грн., окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45 % з 01.01.2018 року по 03.12.2018 року - 8595,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8449,00 грн.;

з 04.12.2018 року по 31.12.2018 року включно, на підставі довідки Територіального управління ДСА у м. Києві від 16.04.2019 року за № 268, виходячи з посадового окладу 26430,00 грн., окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% з 04.12.2018 року по 31.12.2018 року включно - 12559,50 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8449,00 грн.;

з 01.01.2019 року, на підставі довідки Територіального управління ДСА у м. Києві від 16.04.2019 року за № 269, виходячи з посадового окладу 28815,00 грн., окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45 % з 01.01.2019 року - 13632,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8449,00 грн.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В обґрунтування скарги апелянт зазначив, що ним було підготовлено за поданням органу Пенсійного фонду України список осіб, що належать для перерахунку, в якому було зазначено позивача, та подано довідку у відповідності до вимог чинного законодавства (на момент отримання списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку) - де чітко визначені та вказані складові для перерахунку пенсії останнього. Апелянт зазначає, що діяв в межах повноважень та виконав вимоги чинного законодавства.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду необхідно залишити без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Наказом Міністра оборони України № 447 від 17.07.1998 року ОСОБА_1 було зараховано до системи військових судів України, а саме: у розпорядження Голови військового суду Центрального регіону України для подальшого проходження військової служби та призначено на посаду консультанта - помічника Голови військового суду Центрального регіону України.

21.02.2002 року Президентом України видано Указ № 163/2002 про призначення ОСОБА_1 в межах п'ятирічного строку на посаду судді військового місцевого суду Київського гарнізону .

В подальшому, згідно з постановою Верховної Ради України від 17.05.2007 року № 1035-V ОСОБА_1 обрано на посаду судді військового місцевого суду Київського гарнізону безстроково.

Військовий місцевий суд Київського гарнізону, в якому позивач проходив військову службу на посаді заступника голови суду та судді, було ліквідовано на підставі пункту 4 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пункту 1 Указу Президента України "Про ліквідацію військових апеляційних та військових місцевих судів" № 900/2010 від 14.09.2010.

Наказом Міністра оборони України від 11.10.2010 № 1081 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом "г" ч. 7 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а наказом голови військового місцевого суду Київського гарнізону від 14.10.2010 року № 42-к виключено з 14.10.2010 року із списків військовослужбовців та направлено для військового обліку до військкомату.

З 15.10.2010 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

22.12.2011 року Постановою Верховної Ради України № 4240-VІ ОСОБА_1 було обрано на посаду судді Оболонського районного суду міста Києва.

З 01.01.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Київського міського військового коміcаріату від 13.04.2018 року № ФА149440, відповідно до якої розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії становить 7134,00 грн., у тому числі: посадовий оклад - 3440,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років - 2214,00 грн.

У січні 2019 року позивач направив до відповідача довідки Територіального управління ДСА у м. Києві: від 06.08.2018 року за № 344, згідно якої посадовий оклад судді місцевого суду з 01.01.2018 року становить 17620,00 грн.; від 16.04.2019 року за № 268, згідно якої посадовий оклад судді місцевого суду з 04.12.2018 року становить 26430,00 грн.; від 16.04.2019 року за № 269, згідно якої посадовий оклад судді місцевого суду з 01.01.2019 року становить 28815,00 грн.

Листом від 13.02.2019 року № ВСЗ/549 Київський міський військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року були перераховані з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Оскільки до відрядження позивач займав посаду командира авіаційного взводу інженерного батальйону 313 окремої інженерної бригади, станом на 01.03.2018 року оклад за вказаною посадою згідно норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 становить 3440,00 грн. (12 тарифний розряд).

18.04.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив скласти у відповідності до положень діючого на момент виникнення відповідних правовідносин законодавства довідки про розмір грошового забезпечення на підставі наданих Київському міському військовому комісаріату довідок Територіального управління ДСА у м. Києві в частині посадового окладу за посадою судді місцевого районного суду; в частині окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років - 45%, що складаються з наступних видів грошового забезпечення:

з 01.01.2018 року по 03.12.2018 року включно на підставі довідки Територіального управління ДСА у м. Києві від 06.08.2018 року за № 344, виходячи з посадового окладу 17620,00 грн., окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45 % з 01.01.2018 року по 03.12.2018 року - 8595,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8449,00 грн.;

з 04.12.2018 року по 31.12.2018 року включно, на підставі довідки Територіального управління ДСА у м. Києві від 16.04.2019 року за № 268, виходячи з посадового окладу 26430,00 грн., окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% з 04.12.2018 року по 31.12.2018 року включно - 12559,50 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8449,00 грн.;

з 01.01.2019, на підставі довідки Територіального управління ДСА у м. Києві від 16.04.2019 року за № 269, виходячи з посадового окладу 28815,00 грн., окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45 % з 01.01.2019 року - 13632,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8449,00 грн.

Не отримавши відповіді від відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Слід зазначити, що пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 21.02.2018 року за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

З метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Проте, у вказаних додатках відсутня посада військового судді, з якої позивача було звільнено з військової служби.

Згідно ч. 3 ст. 44 Закону України від 15.12.1992 № 2862-XII "Про статус суддів" (чинного на час виходу позивача на пенсію) грошове утримання судді військового суду складалося з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.

Суд першої інстанції правильно зазначив, що оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а ч.3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ пов'язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, введення в дію з 1 березня 2018 року Постанови № 103 та прийняття Закону України від 15.05.2018 року № 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" є підставою для перерахунку пенсії позивача, виходячи з посадового окладу судді місцевого суду.

13.02.2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок №45)

Відповідно до цього Порядку довідки про розмір грошового забезпечення надаються уповноваженими структурними підрозділами тієї силової структури, з якої особа звільнялась з військової служби.

З матеріалів справи вбачається, що позивача було звільнено з військової служби у запас з посади судді військового місцевого суду Київського гарнізону у військовому званні полковника юстиції за пунктом 26, підпунктом "г" статті 26 закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Вказані обставини свідчать про помилковість доводів відповідача щодо обіймання позивачем перед звільненням посади командира авіаційного взводу інженерного батальйону 313 окремої інженерної бригади, оклад за якою станом на 01.03.2018 року, згідно норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, становив 3440,00 грн. (12 тарифний розряд).

Законом України від 15.05.2018 року № 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" внесено зміни до Закону України від 06.12.2016 року № 1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абзаці 2 пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017". Таким чином, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01.01.2017 року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 року встановлено у розмірі 1762 гривні.

Отже, з 01.01.2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому, саме з цієї дати, зміна грошового утримання судді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу.

У довідках Територіального управління ДСА у м. Києві від 06.08.2018 року за № 344 посадовий оклад судді місцевого суду з 01.01.2018 року зазначено 17620,00 грн.; від 16.04.2019 року за № 268 посадовий оклад судді місцевого суду з 04.12.2018 року зазначено 26430,00 грн.; від 16.04.2019 року за № 269 посадовий оклад судді місцевого суду з 01.01.2019 року зазначено 28815,00 грн.

Як свідчать матеріали справи при призначенні пенсії позивачу органом пенсійного фонду був врахований відповідний оклад за посадою судді військового місцевого суду Київського гарнізону, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення.

Враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" при збільшенні посадового окладу судді згідно вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів" пенсія позивача підлягала перерахунку з урахування нового посадового окладу судді.

Колегія суддів зазначає, що відповідач при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії останнього зобов'язаний був врахувати розмір посадового окладу судді місцевого суду, визначений у зазначених вище довідках Територіального управління ДСА у м. Києві.

Оскільки відповідачем не було складено та скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням складових наведених у довідках Територіального управління ДСА у м. Києві, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог позивача та наявності підстав для задоволення останніх.

Судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення в оскаржуваній частині ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

У рішенні ЄСПЛ від 21.01.1999 р. по справі «Гарсія Руїз проти Іспанії», Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

В даному випадку доводи апеляційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, наданою судом першої інстанції. Апеляційна скарга не містить інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені (наведені) у відзиві на позовну заяву та з урахуванням яких суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2020 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: В.В.Файдюк

Є.І.Мєзєнцев