Постанова від 04.06.2020 по справі 400/3967/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 р.м.ОдесаСправа № 400/3967/19

Головуючий в 1 інстанції: Устинов І. А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача -Стас Л.В.,

суддів: Шеметенко Л.П., Турецької І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся з позовом до ГУПФ України в Миколаївській області, в якому просив визнати неправомірними дії Южноукраїнського ОУПФ України Миколаївської області, що полягають у здійсненні незаконного перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та скасувати рішення Южноукраїнського ОУПФ України Миколаївської області №948070118471, яким з 01 жовтня 2017 року проведено перерахунок пенсії позивачу. Також позивач просив зобов'язати ГУПФ України в Миколаївській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі її призначення, відповідно до Розпорядження №11847 від 19 жовтня 2016 року з урахуванням максимального розміру пенсії, встановленого ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058), та зобов'язати виплатити суму недоплаченої пенсії в розмірі 59971,67 грн., та здійснити повний розрахунок, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 січня 2018 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що йому з червня 2016 року призначено пенсію за віком відповідно до ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до Розпорядження №118471 від 19 жовтня 2016 року відповідач зменшив коефіцієнт стажу з 0,63225 до 0,46833, що призвело до зменшення розміру раніше призначеної пенсії з 11247,97 грн. до 9509,81 грн. Позивач вважає, що сума недоплати пенсії за весь період складає 59971,67грн., а тому просить позов задовольнити у повному обсязі.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2020 року позов ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Южноукраїнського ОУПФ України Миколаївської області, що полягають у здійсненні незаконного перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та скасовано рішення Южноукраїнського ОУПФ України Миколаївської області №948070118471, яким з 01 жовтня 2017 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1

Зобов'язано ГУПФ України в Миколаївській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі її призначення, відповідно до Розпорядження №11847 від 19 жовтня 2016 року з урахуванням максимального розміру пенсії, встановленого ч.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV, та зобов'язано ГУПФ України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії, здійснити повний розрахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 січня 2018 року.

В решті позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі, ГУПФ України в Миколаївській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2020 року та прийняти нове - про відмову задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідачем дотримано пункт 4 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058, оскільки після осучаснення заробітної плати та зменшення величини оцінки страхового стажу з 1,35% до 1%, пенсія позивачу з 01 жовтня 2017 року виплачується в раніше встановленому розмірі (як і при призначенні пенсії) 10740,00 грн.

Починаючи з 01 січня 2018 року розмір пенсійної виплати складав: з 01 січня 2018 року - 10740,00 (урахуванням доплати за понаднормовий стаж, цільової допомоги, підвищення та доплати до старого основного розміру пенсії - 200,85. для виплати пенсії в раніше встановленому розмірі 10740,00 грн., при цьому загальний розмір пенсії за віком складав 9509,81 грн.); з 01 вересня 2018 року -11045,30 грн.; з 01 грудня 2018 року - 11072,30 грн.: з 01 березня 2019 року - 12769,54 грн.; з 01 липня 2019 року - 12809,74 грн., що підтверджується наявними в судовій справі рішеннями відповідача про перерахунок пенсії.

Отже, апелянт вважає, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2018 року по дату подання позову не перевищував десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, відтак не мав максимального розміру.

При цьому, апелянт також зазначив про щомісячне відрахування з пенсії позивача, яке здійснюється у зв'язку зі сплатою позивачем аліментів на підставі постанов Южноукраїнського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області від 04 липня 2016 року (виконавчий лист по справі №486/1306/14-ц) та від 20 серпня 2019 року (виконавчий лист по справі №486/474/19), копії вказаних постанов наявні в матеріалах судової справи.

Позивач, ОСОБА_1 , у відзиві на апеляційну скаргу вказує на те, що відповідач в апеляційній скарзі не наводить жодного доказу помилкового застосування судом першої інстанції норм права, а тому просить рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2020 року залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.

Судом встановлено, що з червня 2016 року Южноукраїнським ОУПФ України Миколаївської області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону №1058, розмір якої становив 4921,58 грн., що підтверджується розпорядженням №1111 від 16 червня 2016 року. (а.с.17).

Посилаючись на невірне застосування Пенсійним фондом норм закону при обчисленні пенсії за віком позивач звернувся до суду з позовом.

На підставі постанови Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 12 липня 2016 року у справі №486/717/16-а, яка набрала законної сили, УПФ України в м. Южноукраїнську прийнято Розпорядження №118471 від 19 жовтня 2016 року, яким позивачу призначено пенсію в сумі 11247,97 грн. при застосуванні коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35 (0,63225) (а.с.20).

Втім, згідно Довідки ГУПФ України в Миколаївській області від 07 листопада 2019 року №517/04.09 до позивача застосовано ч.3 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо обмеження до 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії до 10740 грн.

Станом на час призначення пенсії, 19 жовтня 2016 року, її розмір до виплати становив 10740 грн., де: 11247,97 грн. - розмір пенсії за віком; 118,14 грн. - доплата за понаднормативний стаж (11 років); 282,50 грн. - підвищення служ. армії вик. інтернац. обов. (1 кат.); 395,50 грн. - підвищення за особливі заслуги перед Україною.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 доповнено п.4-3 наступним змістом: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%».

Рішенням Управління ПФУ в м.Южноукраїнськ від 06 грудня 2017 року за №948070118471 з 01 жовтня 2017 року позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, за результатом якого її розмір склав 10740 грн. (а.с.22)

В подальшому, відповідно рішення №948070118471 станом на 20 серпня 2018 року пенсія позивача складала 11045,30 грн., станом на 24 листопада 2018 року - 11072,30 грн., станом на 23 лютого 2019 року 12769,54 грн., та станом на 24 червня 2019 року - 12809,74 грн. (а.с.23-28)

Не погоджуючись з визначеним розміром пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Часткового задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що виплата позивачу пенсії у спірному періоді складала 9059,81 грн., що не відповідає правилам ч.3 ст.27 Закону №1058-IV, а тому, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для визнання неправомірними дії пенсійного фонду, скасування рішення відповідача, за яким проведено перерахунок пенсії, та зобов'язання суб'єкта владних повноважень виплачувати пенсію позивачу у розмірі її призначення відповідно до розпорядження №11847 від 19 жовтня 2016 року з урахуванням максимального розміру пенсії, встановленого ч.3 ст.27 Закону України №1058 з 01 січня 2018 року.

При цьому, суд першої інстанції вважав за необхідне скористатися правом, наданим положеннями ч.2 ст.9 та ч.2 ст.5 КАС України, та вийти за межі позовних вимог з метою повного захисту порушеного права позивача та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити суму недоплаченої пенсії позивачу починаючи з 01 січня 2018 року.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла такого висновку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ч.1 ст.27 цього Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Статтею 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір коефіцієнту страхового стажу, станом на час призначення позивачу пенсії, обраховувався виходячи з показників суми місяців страхового стажу, а також величини оцінки 1 року страхового стажу (1.35%) за формулою наведеною в статті.

З 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, що діє з 11 жовтня 2017 року, за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» був доповнений п.43, який передбачає, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

На виконання п.43 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем з 01 жовтня 2017 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з використанням величини оцінки одного року страхового стажу, яка дорівнює 1%, який викладено в рішенні №948070118471 від 06 грудня 2017 року. При цьому, при зменшені величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій.

Таким чином, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про протиправність дій відповідача при зменшенні величини оцінки коефіцієнту одного року страхового стажу з 1,35% до 1%, оскільки вони були вчинені у зв'язку з запровадженням з 11 жовтня 2017 року нового порядку обчислення страхового стажу.

Позивач зазначав, що застосування норм права, які призводять до зменшення коефіцієнту страхового стажу суперечить ст. 22 Конституції України, за якою при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Під час розгляду та вирішення даної справи колегія суддів враховує, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» був змінений порядок перерахунку пенсії в цілому, а не лише величина оцінки одного року страхового стажу.

При вирішенні питання про те, чи призвели відповідні зміни до звуження змісту та обсягу набутих позивачем прав на соціальний захист необхідно враховувати положення вказаного Закону в комплексі, а не лише його окрему норму.

Крім того, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлені гарантії, спрямовані на недопущення звуження змісту та обсягу набутого права на пенсію під час здійснення її перерахунку.

Так, у відповідності до п.4 розділу XV «Прикінцеві положення» вказаного Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Колегією судів встановлено, що станом на час призначення пенсії 19 жовтня 2016 року розмір пенсії до виплати становив 10740 грн., де: 11247,97 грн. - розмір пенсії за віком; 118,14 грн. - доплата за понаднормативний стаж (11 років); 282,50 грн. - підвищення служ. армії вик. інтернац. обов. (1 кат.); 395,50 грн. - підвищення за особливі заслуги перед Україною.

З 01 жовтня 2017 року розмір пенсії до виплати також становив 10740 грн., втім: 9509,81 грн. - розмір пенсії за віком; 118,14 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2); 40,00 грн. - цільова допомога учасника бойових дій; 363,00 грн. - підвищення військовослужбовця, які виконували інтернаціональний обов'язок; 508,20 грн. - пенсія за особливі заслуги перед Україною.

Отже, внаслідок проведеного перерахунку, розмір пенсії за віком зменшився з 11247,97 грн. до 9509,81 грн.

У зв'язку з цим колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для застосування п.4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо виплати пенсії в раніше встановленому розмірі.

Колегія суддів звертає увагу на те, що зазначена норма права гарантує не скасування здійсненого перерахунку, а лише виплату пенсії у раніше встановленому розмірі.

Тобто, вимога позивача щодо скасування рішення Южноукраїнського ОУПФ України Миколаївської області №948070118471, яким з 01 жовтня 2017 року проведено перерахунок пенсії позивачу, є необґрунтованою.

Таким чином, у період з червня 2016 року по грудень 2017 року розмір нарахованої пенсії становив 11247,97 грн., втім фактично виплачувався в сумі 10740,00 грн. з огляду на те, що законом встановлені обмеження максимального розміру пенсії.

Так, у відповідності до ч.3 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Зазначена норма права вказує на те, що до 31 грудня 2017 року розмір пенсії не міг перевищувати 10740,00 грн.

Разом з тим, відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 01 січня 2018 року - 1373,00 грн., з 01 липня 2018 року - 1435,00 грн., з 01 грудня 2018 року - 1497,00 грн.

Відтак, максимальний розмір пенсії з 01 січня 2018 року дорівнює 13730,00 грн., з 01 липня 2018 року - 14350,00 грн., з 01 грудня 2018 року - 14970,00 грн.

Тобто, починаючи з 01 січня 2018 року максимальний розмір пенсії став більшим за розмір призначеної в червні 2016 року пенсії ОСОБА_1 в сумі 11247,97 грн.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що ОСОБА_1 , у відповідності до п.4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на отримання пенсії у раніше встановленому розмірі починаючи з 01 січня 2018 року.

При цьому, колегія суддів вказує на відсутність підстав для зобов'язання відповідача вчинити дії щодо виплати пенсії ОСОБА_1 в раніше встановленому розмірі, а саме - 11247,97 грн., за період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до помилкового вирішення справи, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Відповідно до ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.ст. 315, 317 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю і ухвалити нове судове рішення на підставі неправильного застосування норм матеріального права.

Враховуючи, що справа віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити частково.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2020 року - скасувати.

Ухвалити у справі постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54020, вул.Морехідна, 1, м.Миколаїв, ЄДРПОУ 13844159) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію, у розмірі її призначення відповідно до Розпорядження №11847 від 19 жовтня 2016 року, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум та максимального розміру пенсії, передбаченого частиною 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає.

Повний текст судового рішення складений 04.06.2020 року.

Головуючий суддя Стас Л.В.

Судді Турецька І.О. Шеметенко Л.П.