Постанова від 04.06.2020 по справі 400/3123/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 р.м.ОдесаСправа № 400/3123/19

Головуючий в 1 інстанції: Устинов І. А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Косцової І.П., Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року (м. Миколаїв, дата складання повного тексту рішення - 12.11.2019р.) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26.09.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Миколаївській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.06.2019 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.06.2019 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також провести доплату різниці між нарахованим та фактично виплаченими розмірами з 01.01.2018 року по день проведення доплати.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідачем було протиправно відмовлено у перерахунку пенсії у відповідності до наданої ним оновленої довідки з вірним розрахунком посадового окладу.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Миколаївській області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 20.06.2019 року. Зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року згідно довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 20.06.2019 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 01.01.2018 року, а також провести доплату різниці між нарахованим та фактично виплаченими розмірами з 01.01.2018 року по день проведення доплат.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду 1-ї інстанції, представник ГУ ПФУ в Миколаївській області 10.12.2019 року подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення було грубо порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 року та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю та/або неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність усіх належних підстав для її часткового задоволення.

Судом апеляційної інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262.

В березні 2018 року, на виконання Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та у відповідності до вимог Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Миколаївським обласним військовим комісаріатом проведено перерахунок грошового забезпечення позивача з урахуванням посадового окладу в розмірі 4510 грн. та складено відповідну довідку, яку направлено для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Миколаївській області.

Не погоджуючись із встановленим Миколаївським ОВК посадовим окладом, позивач звернувся до Департаменту фінансів Міністерства оборони України з метою проведення правильної тарифікації посадового окладу.

18.03.2019 року Департамент фінансів Міністерства оборони України своїм листом №0290/1-427/396 повідомив Миколаївський ОВК про те, що посадовий оклад за посадою «начальник повітряно-вогневої і тактичної підготовки - командира вертольоту вертольотного полку» фактично становить 5220 грн.

24.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського обласного військового комісаріату щодо надання інформації про виготовлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу 5220 грн. до ГУ ПФУ в Миколаївській області.

13.06.2019 року ІНФОРМАЦІЯ_2 своїм листом №12/3784 повідомив позивача про те, що оклад за посадою начальника повітряно-вогневої і тактичної підготовки - командира вертольоту вертольотного полку, дійсно встановлений у розмірі 5220 грн., та оформив нову довідку зі зміною розміру грошового забезпечення, яку направив до ГУ ПФУ в Миколаївській області за вих.№ЮН-44258 від 10.04.2019 року.

23.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із запитом про надання інформації щодо причин не проведення перерахунку його пенсії відповідно до оновленої довідки Миколаївського ОВК №ЮН-44258 від 10.04.2019р. та просив надати відповідне рішення про підстави відмови у проведенні перерахунку пенсії.

30.08.2019 року відповідач своїм листом №8305/02-26 повідомив позивача про те, що у зв'язку із визнанням протиправним та не чинними п.п.1,2 Постанови КМУ №103 відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019р., відсутні належні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ №103 згідно з повторними довідками про розмір грошового забезпечення. Конкретне ж рішення про відмову у перерахунку пенсії згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.04.2019р. відповідачем фактично не приймалось.

Не погоджуючись з такими діями пенсійного органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи справу по суті та повністю задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості і доведеності позовних вимог та, відповідно, з неправомірності дій та спірного рішення відповідача.

Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обґрунтованими, з огляду на наступне.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ.

При цьому, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №392 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин.

У відповідності до п.п.1,4 вказаного вище Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (затв. Постановою КМУ від 13.02.2008р. №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначених положень цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Як передбачено п.2 постанови КМ України №45, Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пунктом 5 Постанови КМ України №45 визначено перелік видів грошового, які враховуються при перерахунку пенсії.

Так, з аналізу наведених правових норм вбачається, що при визначенні розміру пенсії ГУ ПФУ зобов'язане врахувати: перелік видів грошового забезпечення, вказаних у довідці державного органу; перелік видів грошового забезпечення, визначений постановою КМ України №45; вимоги ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою встановлено гарантії запобігання обмеженню прав пенсіонерів у разі перерахунку пенсій, а саме якщо внаслідок перерахунку пенсій розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Також, необхідно зазначити, що Головне управління ПФУ має право перевіряти правильність складення довідок для перерахунку пенсій, однак цей контроль обмежується перевіркою реквізитів таких довідок та відповідності вказаних у довідці видів грошового забезпечення вимогам законодавства щодо врахування їх при визначені розміру пенсії.

Але, при цьому, слід зазначити, що ГУ ПФУ не може виходити за межі своїх повноважень та перебирати на себе повноваження іншого суб'єкта владних повноважень державного органу, який видав довідку про грошове забезпечення, та встановлювати чи змінювати пенсіонеру додаткові види грошового забезпечення, не передбачені довідкою державного органу, з якого особи були звільнені із служби.

Так, як загально відомо, 24.02.2018 року набула чинності Постанова КМУ №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою було внесено зміни, зокрема до п.1 Порядку №45, який викладено у новій редакції, а саме: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 1 цієї Постанови №103, КМУ вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно ж до п.2 вказаної Постанови КМУ №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 %; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 %; з 01.01.2020 року - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Крім того, п.6 Постанови КМУ №103 було внесено зміни і до Постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, у Постанові КМУ від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393», а саме п.5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою КМУ також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Тобто, Постановою КМУ №103 визначено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.

Таким чином, Постановою КМУ №103 було чітко визначено та регламентовано порядок та особливості здійснення перерахунку пенсії особам відповідно до ст.63 Закону, які мають право на пенсію відповідно до цього Закону.

Отже, з системного аналізу зазначених вище правових норм вбачається, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

При цьому, слід зазначити, що аналогічний правовий висновок з цих спірних питань було викладено у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 року у справі №686/15836/16-а та від 27.02.2019 року у справі №753/23503/16.

Одночасно, колегія суддів зазначає, що рішенням суду у справі №826/3858/19, яке набрало законної сили 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45.

Колегія суддів зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Проте, зміни внесені Постановою КМУ №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п.1,2 Постанови КМУ №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Так, як встановлено судами обох інстанцій з матеріалів справи, позивачу, на виконання Постанови КМУ №103 було перераховано пенсію з врахуванням, серед іншого, посадового окладу у розмірі 4510 грн.

Разом з тим, як вбачається зі змісту наявного у справі листа-відповіді Миколаївського ОВК від 13.06.2019р., 18.03.2019 року Департамент фінансів Міністерства оборони України листом №0290/1-427/396 повідомив Миколаївський ОВК про те, що посадовий оклад за посадою начальника повітряно-вогневої і тактичної підготовки - командира вертольоту вертольотного полку становить 5220 грн., у зв'язку з чим, відповідна довідка з вказаним розміром посадового окладу та витікаючи ми розрахунками по іншим позиціям і була направлена відповідачу.

Отже, оскільки посадовий оклад позивача при спірному перерахунку пенсії повинен був становити 5220 грн., а не 4510 грн., то, відповідно до зазначених вище приписів діючого законодавства, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для відмови в такому перерахунку та, відповідно, останнім протиправно не враховано оновленні і вірні суми грошового забезпечення позивача відповідно до нової довідки та не здійснено перерахунок з врахуванням таких відомостей, що в свою чергу було вірно встановлено судом 1-ї інстанції.

До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

А відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.316 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено 04.06.2020р.

Головуючий у справі

суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов

Судді: І.П. Косцова

В.О. Скрипченко