Постанова від 04.06.2020 по справі 1440/2447/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 р.м.ОдесаСправа № 1440/2447/18

Головуючий в 1 інстанції: Брагар В. С.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Миколаївській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2018 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в Миколаївській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 року перерахунок належної йому пенсії, виходячи з посадового окладу в сумі 5500,00 грн., окладу за військовим званням в сумі 1340,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50% в сумі 3420,00 грн., з розрахунку 83% грошового забезпечення та з урахуванням надбавок за роботу в умовах режимних обмежень 15%, за роботу з агентурою на конфіденційній основі 10%, за виконання особливо важливих завдань 17%, за спецзавдання чи державну охорону 17%, премії 10%.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року зі зменшенням основного розміру пенсії з 83% до 70% від сум грошового забезпечення. Також при перерахунку пенсії не були враховані надбавки, які враховувались при попередньому перерахунку пенсії, а саме: за роботу в умовах режимних обмежень 15%, за роботу з агентурою на конфіденційній основі 10%, за виконання особливо важливих завдань 17%, за спецзавдання чи державну охорону 17%, премії 10%.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 року позов задоволено частково. Зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача виходячи з посадового окладу в сумі 5500,00 грн., окладу за військовим званням в сумі 1340,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50% в сумі 3420,00 грн., з розрахунку 83% грошового забезпечення. В решті позовних вимог відмовлено.

Справу було розглянуто судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог, прийняти в цій частині нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що з 1998 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області, як одержувач пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та йому визначено основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення.

З 01.01.2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 пенсійним фондом проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 70% від суми грошового забезпечення та без урахування надбавок за виконання особливо важливих завдань 17%, за роботу в умовах режимних обмежень 15%, за роботу з агентурою на конфіденційній основі 10%, за спецзавдання чи державну охорону 17%, премії 10%, що підтверджується копією розрахунку довідки від 10.09.2018 року №1993.

12.09.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 83% грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань 17%, за роботу в умовах режимних обмежень 15%, за роботу з агентурою на конфіденційній основі 10%, за спецзавдання чи державну охорону 17%, премії 10%.

26.09.2018 року за вих. №3114-0-07 відповідачем на адресу позивача направлено письмову відповідь, зі змісту якої вбачається, що позивачу відмовлено у здійснені перерахунку пенсії, оскільки вказаний перерахунок було здійснено у відповідності до вимог діючого законодавства.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до законодавства щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Також суд першої інстанції зазначив, що у відповідача не було підстав для врахування під час перерахунку пенсії позивача інші види грошового забезпечення, а тому відповідач правомірно здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Постанови №103.

Колегія суддів погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки позивач оскаржує рішення суду першої інстанції лише в частині відмови в задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії з урахуванням надбавок за роботу в умовах режимних обмежень 15%, за роботу з агентурою на конфіденційній основі 10%, за виконання особливо важливих завдань 17%, за спецзавдання чи державну охорону 17%, премії 10%, колегія суддів, виходячи із визначених у ч.1 ст.308 КАС України меж перегляду судом апеляційної інстанції, переглядає дану справу в межах доводів апеляційної скарги, тобто лише в частині проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших видів грошового забезпечення.

Відповідно до частин 1, 2, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 18 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704).

Згідно п.2 Постанови №704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Відповідно до п.10 Постанови №704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).

Згідно п.п.1, 2 та 3 Порядку №45 (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії, в редакції Постанови №103), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 вказаного закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п.2, 3 Порядку №45.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови №704.

Згідно з п.6 Постанови №103 внесено зміни до постанов КМУ, зокрема у Постанові №45, а саме п.5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, за нормами законодавства, які були чинними на час виникнення спірних відносин та звернення позивача до суду з цим позовом, перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року повинен мав бути проведений органами пенсійного фонду з урахуванням лише таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, оскільки інші видів грошового забезпечення на той момент не були встановлені законодавчими актами.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що навіть при такому перерахунку розмір перерахованої пенсії позивача в будь-якому випадку не міг бути меншим, ніж до перерахунку, оскільки згідно ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії) «у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».

При цьому суд зазначає, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами ВРУ, актами КМУ, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, то відповідно, не має правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування зазначених положень.

Вказаний правовий висновок відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.03.2019 року по зразковій справі за №240/6263/18.

Таким чином, у відповідача, який діяв на підставі діючого на той момент законодавства та нормативних актів, не було підстав для врахування під час перерахунку пенсії позивача надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 17%, надбавки за спецзавдання чи державну охорону 17%, премії 10%, що вірно було встановлено судом першої інстанції.

Крім цього, відповідно до положень Порядку №45 пенсійний фонд має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, пенсійний фонд не має.

Пенсійний фонд здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від відповідного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.

Також колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Вказані рішення судів першої та апеляційної інстанції були залишені без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року.

Визнаючи протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, суди дійшли висновку, що Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Адже, до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Також у Кабінету Міністрів України відсутнє право здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Відтак із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, починаючи з 05.03.2019 року перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2018 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий суддя Кравченко К.В.

Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.