П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 червня 2020 р.м.ОдесаСправа № 821/935/18
Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Джабурія О.В.,
судді -Вербицької Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15 червня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В травні 2018 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в Херсонській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не виплати позивачу нарахованої йому пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.ст.51, 63 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язати ГУ ПФУ негайно усунути порушення конституційного права позивача на отримання належної пенсії шляхом виплати нарахованої йому пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року з дотриманням вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строку їх виплати».
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки та ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звернувся до відповідача з письмовою вимогою, в якій просив негайно та в найкоротший термін сплатити недоплачену пенсію без жодних застережень та посилань на відсутність фінансування. У своїй відповіді відповідач зазначив, що сума перерахованої пенсії виплачуватиметься, відповідно до постанови КМ України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Не погоджуючись із запропонованим відповідачем способом виплати протиправно невиплаченої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, позивач звернувся до адміністративного суду.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 15.06.2018 року позов задоволено.
Дану справу було розглянуто судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 22.01.2007 року, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб».
23.03.2018 року ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області підготувала позивачу довідку №19/2161 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Згідно з довідкою розмір грошового забезпечення за посадою старший оперуповноважений сектору відділу БЗПТЛ УМВС становить 6713,60 грн..
Позивач, 16.04.2018 року звернувся до відповідача із вимогою щодо негайно, та в найкоротший термін, сплати пенсії за законом, яка була недоплачена в період з 01.01.2016 року, без жодних застережень та посилань на відсутність фінансування.
Листом від 27.04.2018 року №299/З-99-1 відповідач повідомив, що головним управлінням проведено перерахунок пенсії, відповідно до Постанови КМ України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та згідно довідки про складові оновленого грошового забезпечення. В листі вказано, що сума у розмірі 38148,59 грн. перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України, станом на 01.01.2018 року, та виплачується в такому порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно окремою сумою у розмірі 794,76 грн.; з 01.01.2020 щомісячно окремою сумою у розмірі 1589,52 грн.. Станом на 01.05.2018 року розмір пенсії складає 3356,80 грн. (50% грошового забезпечення 6713,60 грн.). Отже, як зазначив відповідач, пенсія перерахована відповідно до норм чинного законодавства.
Також відповідач у своєму відзиві на позовну заяву зазначив, що в результаті перерахунку пенсії позивача, Головним управління проведена 11.04.2018 року доплата позивачу між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року у сумі 6056,76 грн., а сума перерахованої пенсії 38148,59 грн. виплачується у порядку, встановленому Постановою №103 в такому порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 794,76 грн.; з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 1589,52 грн. до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2016 року, то вказане право не може бути обмежене нормативно-правовими актами, прийнятими пізніше, ніж таке право виникло.
Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1-4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. (вказаною частиною статтю 63 вказаного закону було доповнено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року)
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 18 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з абз.2 п.15 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою КМ України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 (надалі - Постанова №988) встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови №988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).
Згідно п.п.1, 2 та 3 Порядку №45 (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії, в редакції Постанови №103), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103).
Пунктом 3 Постанови №103 постановлено перерахувати з 01.01.2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Колегія суддів звертає увагу на те, що Постанова №103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови №988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв'язку із таким перерахунком, до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
На цьому ж наголосив Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 року по справі №818/1076/18, зазначивши, що Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови №988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Постановою №103 уряд зобов'язав органи ПФУ перерахувати пенсії усім, кому ці пенсії призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та за одно встановив строки виплати перерахованих сум (відстрочивши і розстрочивши їхню виплату, вказавши часові рамки, протягом яких нараховані суми будуть виплачуватися). Відносно останнього слід додати, що визначений Урядом спосіб виплати нарахованих сум, про що зазначено в Постанові №103, взаємопов'язаний з бюджетним фінансуванням витрат на виплату пенсій.
Постанова №103, яка прийнята на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» є тим нормативним актом, який регламентує дії органів ПФУ під час здійснення своїх повноважень із перерахунку пенсії усім, кому вони призначені відповідно до вказаного Закону.
ПФУ при перерахунку та виплаті пенсій зобов'язане керуватися положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та виданими на його виконання постановами Кабінету Міністрів України, а тому пенсійний орган діяв у відповідності та в межах діючого на момент перерахунку пенсії позивача законодавством.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, пенсія у перерахованому розмірі має виплачуватися йому у загальному порядку з 01 січня 2018 року, при цьому заборгованість, що виникла за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, буде виплачуватись у порядку, встановленому абз.3, 4 п.3 Постанови №103, починаючи з 01 січня 2019 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №П/811/578/18, від 15.04.2020 року у справі №811/1324/18.
За таких обставин, колегія суддів робить висновок, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Також колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва набрало законної сили з 19.11.2019 року.
Ухвалою Верховного Суду від 04.03.2020 року відмовлено у відкритті провадження за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на вказані вище рішення.
Визнаючи протиправним та скасовуючи пункт 3 Постанови №103, суди дійшли висновку, що п.3 Постанови №103, передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016 року. Отже, п.3 Постанови №103 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки скасовує надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінює умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а тому є протиправним та таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
Відповідно до ч.2 ст.255 КАС України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частиною 2 ст.265 КАС України встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Підсумовуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
За таких обставин апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись ст.311, ст.315, ст.317, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - задовольнити.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15 червня 2018 року - скасувати, прийняти по справі нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Головуючий суддя Кравченко К.В.
Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.