Рішення від 27.05.2020 по справі 640/16629/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2020 року м. Київ № 640/16629/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач) в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в їм. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час її попередніх перерахунків, з 82% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 82% від відповідних сум грошового забезпечення.

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 та безпідставного виключення зі складових грошового забезпечення:

надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15 %,

надбавка за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20%,

надбавка за оперативно-розшукову діяльність 10%,

надбавки за особливо важливі завдання 45%,

премії 10%);

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з врахуванням

посадового окладу.

окладу за військове звання,

процентної надбавки за вислугу років,

надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15 %,

надбавка за робо ту з агентурою на конфіденційній основі 20%.

надбавка за оперативно-розшукову діяльність 10%,

надбавки за особливо важливі завдання 45 %,

премії 10% та сплатити недоплачену суму пенсії;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України забезпечення в м. Києві щодо виплати пенсії ОСОБА_1 в неповному розмірі відповідно до Постанови KM України № 103 від 21.02.2018, а саме - 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року і 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019 року та зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 100 % перерахованої пенсії з 01.01.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 82% від суми грошового забезпечення.

У 2019 році позивачу стало відомо про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103).

При проведенні перерахунку пенсії відповідачем застосовані норми законодавства, які діють на час проведення перерахунку і обмежують максимальний розмір пенсії - 70% від суми грошового забезпечення.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову, посилаючись на рішення Конституційного Суду України щодо дії норми в часі, зазначає, що до спірних правовідносин повинні застосуватись норми Закону України від 09.04.1992 за № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, які діяли на час перерахунку та визначали, що максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному забезпеченні в ГУ Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року (надалі - Закон 2262-XII) за вислугу років з 11.01.2005 року.

01.08.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання довідки по розрахунку пенсії та проведення перерахунку.

Листом відповідача від 21.08.2019 року №18678/02/3-10810 повідомлено позивача, що з 01.01.2018 року щомісячно по 31.12.2018 року 50% від суми підвищення, з 01.01.2019 року щомісячно по 31.12.2019 року 75% від суми підвищення, та з 01.01.2020 року має сплачуватися щомісячно 100% від підвищення 2375,31 грн, та зазначено, що станом на грудень 2017 року розмір пенсії за вислугу років було обчислено з розрахунку 82% сум грошового забезпечення за 29 років вислуги, звільненій у відставку. Порядок проведення перерахунку пенсії регламентується cт.63 Закону. Відповідно до статті 63 Закону (в редакції Закону України від 06.12.2016 року №1774-VII1) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового стаду органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні 'заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців. осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"'. Відповідно до постанови Головним управлінням здійснено перерахунок Вашої пенсії з 01.01.2018 року на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу, як визначено вказаною постановою. Враховуючи вищезазначене, при проведенні з 01.01.2018 перерахунку Вашої пенсії, розмір пенсії за вислугу років обчислювався виходячи з 70 відсотків сум грошового забезпечення за Вашою посадою відповідно до редакції Закону, чинної на дату, з якої проводився перерахунок пенсії. Іншого чинним законодавством не передбачено».

З матеріалів справи вбачається, що з моменту призначення пенсії позивача та до 31.12.2017 року відповідно до ст.43 Закону України 2262-ХІІ позивач був звільнений за станом здоров'я у відставку та отримував пенсію за вислугу 29 років у розмірі 82 % грошового забезпечення. З 01.01.2018 року відповідач перерахував пенсію позивача з розрахунку 70 % грошового утримання.

Позивачем зазначено, що Управління кадрів СБУ при підготовці документів для призначення пенсії позивача розраховано вислугу років - 29 років.

ГУ ПФУ проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 року в розмірі 70% грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком пенсії.

Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо безпідставного зменшення основного розміру пенсії з 82% до 70% грошового забезпечення та неврахування додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивачу, призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з розрахунком пенсії по пенсійній справі №СБ-І 9292 основний її розмір пенсії, яка призначена з 11.01.2005, становив 82% грошового забезпечення (вислуга років 29 - 9631,26грн., підсумок пенсії (з надбавками) склав 10818,91грн.

01.01.2018 року набрала чинності постанова КМ України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців.

Отже, при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року згідно з Постановою №103 відповідачем зменшено основний розмір пенсії позивача з 82% до 70% від суми його грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 82%, у задоволенні якої відмовлено листом №187678/02/З-10810 від 21.08.2018 року з посиланням на ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зменшенням відсоткового значення роз-міру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років.

З огляду на суб'єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа є типовою. При її вирішенні слід застосовувати висновок Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18 (http://reestr.court.gov.ua/Review/79615886), яке набрало законної сили 16.10.2019 після прийняття Великою Палатою Верховного Суду постанови у цій справі (http://reestr.court.gov.ua/Review/85174587).

У п. 30 вказаного рішення Верховний Суд, з яким погодилася Велика Палата Верховного Суду, дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови КМ України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 цього Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною вели-чиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

У своєму відзиві відповідач не навів спростувань доводам позивача у цій частині і прийнятності вказаного висновку Верховного Суду при розгляді цієї справи.

Отже, враховуючи вищевказаний висновок Верховного Суду, суд дійшов висновків про неправомірність зменшення відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивача її основного розміру з 82% до 70% грошового забезпечення, тому вимога позивача про визнання протиправними таких дій відповідача є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

З метою поновлення права позивача на отримання пенсії у належному розмірі підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок належної позивачу пенсії з 01.01.2018 з урахуванням основного її розміру 82% від грошового забезпечення для обчислення пенсії (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна набавка за вислугу років, премія) у розмірі 10818,91 грн., визначеного на час виникнення права на перерахунок станом на 01.01.2018, 82% якого складає 9631,26 грн.

Інші заперечення відповідача, зокрема, щодо не включення надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, суд не бере до розгляду, оскільки вони не стосуються суті спору і предмету доказування по справі.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 31.01.2018 року у справі №523/4930/15-а, від 27.02.2018 року у справі №642/3284/17, від 04.02.2019 року у справі № 240/5401/18.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 з 82% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.

Аналогічного висновку дійшла колегія Верховного Суду в постанові від 24.04.2018 року у справі № 686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17).

Зокрема, в рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18 Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії.

Зважаючи на викладене, очевидно, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправним і такий перерахунок слід здійснити виходячи з розміру 80% від суми грошового забезпечення.

Враховуючи вищевказаний висновок Верховного Суду, суд дійшов висновків про неправомірність зменшення відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивача її основного розміру з 82% до 70% грошового забезпечення, тому вимога позивача про визнання протиправними таких дій відповідача є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

З метою поновлення права позивача на отримання пенсії у належному розмірі підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок належної позивачу пенсії з 01.01.2018 з урахуванням основного її розміру 70% від грошового забезпечення для обчислення пенсії (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна набавка за вислугу років) у розмірі 15120 грн., визначеного на час виникнення права на перерахунок станом на 01.01.2018, 70% якого складає 10584 грн.

Інші заперечення відповідача, зокрема, щодо не включення надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, суд не бере до розгляду, оскільки вони не стосуються суті спору і предмету доказування по справі.

Щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати пенсії позивачу лише 50% суми підвищення пенсії та зобов'язання відповідача виплачувати 100% суми підвищення пенсії позивача перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи 01.01.2018 року, слід звернути увагу на наступне.

На час проведення перерахунку пенсії позивачу пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Так, під час проведення перерахунку пенсії позивача та встановлення поетапності виплати підвищення пенсії (з 01.01.2018 року лише 50% підвищення) Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві діяло у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, яка на той час була чинною.

Разом з тим, як було зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, а отже набрало законної сили 05.03.2019 року.

Скасування з 05.03.2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 не вплинуло на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45. оскільки такий алгоритм не змінювався і в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.

Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний сірок подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом в постанові від 13.03.2019 року по справі №240/6263/18.

Отже, враховуючи зазначене здійснити перерахунок потрібно, не з 01.01.2018 року як зазначає позивач, а з дати набрання рішення законної сили, тобто з 05.03.2019 року.

Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З огляду на задоволення позову та згідно із ст.139 КАС України сплачений позивачем згідно з квитанцією від 29.08.2019 року №1029784814 судовий збір у сумі 768,40 грн. підлягає стягненню на його користь з відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в їм. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час її попередніх перерахунків, з 82% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 82% від відповідних сум грошового забезпечення.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 та безпідставного виключення зі складових грошового забезпечення: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 10%, надбавки за особливо важливі завдання 45%, премії 10%.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з врахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за робо ту з агентурою на конфіденційній основі 20%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 10%, надбавки за особливо важливі завдання 45 %, премії 10% та сплатити недоплачену суму пенсії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України забезпечення в м. Києві щодо виплати пенсії ОСОБА_1 в неповному розмірі відповідно до Постанови KM України № 103 від 21.02.2018 року, а саме - 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року і 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019 року та зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 100 % перерахованої пенсії з 05.03.2019 року.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст.295-297 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Смолій