04 червня 2020 року м. Дніпросправа № 160/11683/19
(суддя Маковська О.В., м. Запоріжжя)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Панченко О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року у справі №160/11683/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінанс» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінанс» 21 листопада 2019 року звернулось до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, згідно з яким просить скасувати постанову від 28.08.2019 №707/1254/16-2/13-П про застосування штрафної санкції у розмірі 3400 грн.
Позов обґрунтовано тим, що ним своєчасно, а саме - 24.07.2019 подано до Нацкомфінпослуг фінансову звітність за ІІ квартал 2019 року, з обов'язковим накладенням електронного цифрового підпису уповноваженої особи на ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності ТОВ «Альянс Фінанс».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року позов задоволено.
Рішення суду мотивовано тим, що на підпис бухгалтера на звітності ТОВ «Альянс Фінанас» накладено електронний цифровий підпис головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг» ОСОБА_1., яка згідно з наказом від 10.07.2019 №04-ОК прийнята на посаду головного бухгалтера та наказом ТОВ «Фондовий консалтинг» від 10.07.2019 №01/5-БО призначена особою відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності ТОВ «Альянс Фінанс» і правом підпису фінансової звітності. Таким чином, матеріалами справи підтверджено своєчасне подання позивачем річної фінансової звітності за ІІ квартал 2019 року, відтак відповідач протиправно застосував штрафні санкції.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржив його до апеляційного суду. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що в складі звітних даних за ІІ квартал 2019 року поданих 24.07.2019 року в електронній формі до відповідача була надано наказ ТОВ «Фондовий консалтинг» від 10.07.2019 №04-ОК «Про прийняття» ОСОБА_1 на посаду головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг» з 11.07.2019», та не надано жодного документа, який би підтверджував би її право на підписання фінансової звітності як бухгалтера ТОВ «Альянс Фінанс», тобто вказану особу не було внесено в перелік осіб уповноважених підписувати дані ТОВ «Альянс Фінанс».
Згідно з відзивом на апеляційну скаргу, позивач зазначаючи про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що на підставі акта №1254/16-2/13 від 07.08.2019 року відповідачем винесено постанову від 28.08.2019 №707/1254/16-2/13-П, якою Нацкомфінпослуг застосувало до позивача штрафну санкцію у розмірі 3 400 грн. (а.с.21-22).
У вказаній постанові зазначено, що позивачем не надано звітні дані за ІІ квартал 2019 року, що свідчить про порушення ТОВ «Альянс Фінанс» вимог чинного законодавства, а саме: пп. 1 п. 2. пп.2 п. 4 розділу II Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 №3840, затвердженим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за №1294/31162 (далі - Порядок), в частині неподання звітних даних за II квартал 2019 року до Нацкомфінпослуг.
Законність та обґрунтованість вищезазначеної постанови є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення, виходить з наступного.
Основним завданням Нацкомфінпослуг є здійснення, в межах своїх повноважень, державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері, а також захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах свої повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг. Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що підприємства зобов'язані складати фінансову звітність на підставі даних бухгалтерського обліку.
Порядок надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 №3840. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за №1294/31162 (далі - Порядок надання звітності).
Відповідно до пп.1 п. 2, пп. 2 п. 4 розділу II Порядку, фінансові компанії (крім фінансових компаній - управителів та фінансових компаній - адміністраторів), фінансові установи - юридичні особи публічного права та довірчі товариства подають до Нацкомфінпослуг такі види звітності: квартальна; річна.
Звітність, що складається відповідно до цього Порядку (крім звітності лізингодавців), подається до Нацкомфінпослуг у такі терміни: за місяць - до 25 числа включно місяця, наступного за звітним; квартальну та річну - у терміни, визначені пунктом 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419.
Згідно з п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419 «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності», проміжна фінансова звітність (І квартал, перше півріччя, дев'ять місяців), крім консолідованої, подається підприємствами органам, зазначеним у пункті 2 (крім органів Казначейства), не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 28 лютого наступного за звітним року.
Положеннями статті 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що фінансова звітність підписується керівником (власником) підприємства або уповноваженою особою у визначеному законодавством порядку та бухгалтером або особою, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства. У разі якщо бухгалтерський облік підприємства ведеться підприємством, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, фінансову звітність підписують керівник підприємства або уповноважена особа, а також керівник підприємства, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, або уповноважена ним особа. При цьому відповідальність підприємства, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, визначається законом та договором про надання бухгалтерських послуг.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, на виконання вимог законодавства позивачем 24.07.2019 подано до Нацкомфінпослуг фінансову звітність за ІІ квартал 2019 року, з накладенням електронних цифрових підписів керівника ТОВ «Альянс фінанс» та головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг» ОСОБА_1 .
Бухгалтерський облік позивача, згідно з договором про надання бухгалтерських послуг від 05.05.2015 №01/5-БО, здійснює «Фондовий консалтинг» (а.с.9-10).
Як вбачається з матеріалів справи, наказом ТОВ «Фондовий консалтинг» від 10.07.2019 №01/5-БО ОСОБА_1 призначена особою відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності ТОВ «Альянс Фінанс» і правом підпису фінансової звітності (а.с.23).
Тобто, саме наказ від 10.07.2019 №01/5-БО є документом, який підтверджує право ОСОБА_1 на підписання фінансової звітності ТОВ «Альянс Фінанс».
Як вбачається з відзиву на позовну заяву та апеляційну скаргу, відповідач зазначає про те, що в складі звітних даних за ІІ квартал 2019 року поданих 24.07.2019 року в електронній формі до Нацкомфінпослуг було надано наказ ТОВ «Фондовий консалтинг» від 10.07.2019 №04-ОК «Про прийняття ОСОБА_1 на посаду головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг» з 11.07.2019».
Суд зазначає, що наказ ТОВ «Фондовий консалтинг» від 10.07.2019 №04-ОК «Про прийняття ОСОБА_1 на посаду головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг» підтверджує факт прийняття останньої на посаду головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг», а не ТОВ «Альянс Фінанс».
Тобто, додання до складу звітних даних за ІІ квартал 2019 року поданих 24.07.2019 року в електронній формі до Нацкомфінпослуг наказу від 10.07.2019 №01/5-БО було обов'язковим для підтвердження повноважень ОСОБА_1 на складення та подачу такої звітності від ТОВ «Альянс Фінанс».
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Тобто, відповідач зазначаючи у своєму відзиві на позовну заяву про відсутність в складі звітних даних за ІІ квартал 2019 року поданих 24.07.2019 року в електронній формі документа на підтвердження повноважень ОСОБА_1. на складення та подачу такої звітності від ТОВ «Альянс Фінанс» повинен був надати докази, що підтверджують таку відсутність, зокрема відомості про склад звітних даних за ІІ квартал 2019 року поданих йому 24.07.2019 року, а не обмежитися самими поясненнями враховуючи той факт, що позивач зазначає про подання ним усіх необхідних документів.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зазначений обов'язок відповідач не виконав.
Враховуючи те, що відповідачем не надано доказів відсутності в складі звітних даних за ІІ квартал 2019 року поданих 24.07.2019 року в електронній формі документа на підтвердження повноважень ОСОБА_1. на складення та подачу такої звітності від ТОВ «Альянс Фінанс», суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності оскаржуваної постанови та як наслідок наявності підстав для її скасування..
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції враховуючи факт правильного по суті вирішення справи судом першої інстанції зробив висновок про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та вважає за необхідне рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг - залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року у справі №160/11683/19 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 04 червня 2020 року.
Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.М. Іванов
суддя О.М. Панченко