04 червня 2020 року справа № 580/1316/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління МВС України в Черкаській області в особі Ліквідаційної комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
17 квітня 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління МВС України в Черкаській області в особі Ліквідаційної комісії (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 08592537), в якому позивач просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у підготовці, видачі копії та подання Головному управлінню Пенсійному фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу;
2) зобов'язати відповідача негайно підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з врахуванням постанови Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18;
3) встановити контроль за виконанням рішення суду.
Позовні вимоги мотивує тим, що 02.03.2020 він звернувся до відповідача з письмовою заявою про надання копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та оригінал такої довідки направити до ГУ ПФУ в Черкаській області. На його заяву відповідач відповів, що відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об'єднаннях МВС України розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, які виконують функції з питань пенсійного та соціального забезпечення. Позивач зазначає, що оскільки він звернувся на пенсію зі структури МВС України, то відповідач зобов'язаний підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 23.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження та постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, надіслав у встановлений судом строк відзив на позов, в якому зазначив, що 05.03.2019 на адресу Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області надійшов лист від 25.02.2019 №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ». На виконання вищевказаного листа 26.03.2019 член ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області Лихенко О.В. передав, а завідувач сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» Богословська С.В. прийняла згідно акту передачі - приймання справ, облікові справи пенсіонерів МВС на 2153 особи та електронний список пенсіонерів МВС на 5291 особу. Враховуючи, що всі справи передані Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області», яка є самостійним органом, то саме до її повноважень належить підготовка та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
02 березня 2020 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області з письмовою заявою, в якій просив надати йому належним чином завірену копію нової довідки з врахуванням усіх видів грошового забезпечення з врахуванням судових рішень у справах №826/3858/18 від 12.12.2018 та №826/12704/18 від 14.05.2019, а оригінал даної довідки направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для здійснення перерахунку його пенсії.
Листом від 19 березня 2020 року №С-65 Управління МВС України в Черкаській області повідомило Синящокого С.І., що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.09.2018 № 787 «Про організаційно-штати і зміни у МВС» при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань. Листом МВС України від 25.02.2019 № 2537/05/22-2019 визначено, що функції з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ України (міліції), виконують сектори із соціально-гуманітарних питань територіальних медичних установ МВС України до областях, місту Києву. Роз'яснено, що з питань проведення перерахунку пенсії він може звернутися до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області».
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо надання йому нової довідки для перерахунку пенсії з врахуванням усіх видів грошового забезпечення позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині 2 статті 55 Конституції України, визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
З наведеного офіційного тлумачення частини 2 ст. 55 Конституції України, слідує, що право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб не є абсолютним. Людина має таке право за умови, що якщо вважає, що рішення, дія чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб порушують або ущемляють її права і свободи чи перешкоджають їх здійсненню, а тому, потребують правового захисту в суді.
Таким чином, право на оскарження до суду рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, про яке йдеться у частині 2 ст. 55 Конституції України, має спеціальну мету і призначення - правовий захист порушених прав та свобод людини, усунення перешкод у їх реалізації.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ст. 2 КАС України).
У статті 5 КАС України, взаємозв'язок між правом особи на звернення до суду і порушенням їх суб'єктивних прав знайшов остаточне закріплення. Зазначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Судом встановлено, що позивачем оскаржується бездіяльність відповідача щодо відмови у підготовці, видачі копії та подання Головному управлінню Пенсійному фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії
В той же час, з листа №2537/05/22-2019 від 25.02.2019 вбачається, що надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій та оформлення довідок про грошове забезпечення належать до функцій секторів із соціально-гуманітарних питань при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України належать.
Згідно акту приймання-передачі справ від 26.03.2019 член ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області Лихенко О.В. передав, а завідувач сектору із соціально-гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" Богословська С.В. прийняла облікові справи пенсіонерів МВС на 2153 особи та електронний список пенсіонерів МВС на 5291 особу.
Оскільки всі справи пенсіонерів передані до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області», яка є самостійним органом і не входить в структуру Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, суд зазначає, що відповідач надав обгрунтовану відповідь в якій роз'яснив позивачу, що з питань проведення перерахунку пенсії він може звернутися до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області».
Суд звертає увагу, що відповідно до частини 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
В даному випадку залучення до участі в справі в якості відповідача Сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» є не доцільним оскільки позивач із заявою про виготовлення та надання нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії до Сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» не звертався і відповідні вимоги в позові не заявлені.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складене 04.06.2020.
Суддя В.П. Тимошенко