Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
04 червня 2020 р. № 520/5624/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, місцезнаходження: м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх) стосовно припинення виплати пенсії з 01 жовтня 2017 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, місцезнаходження: м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з поверненням заборгованості, яка склалася за період з 01 жовтня 2017 року на особовий пенсій рахунок № НОМЕР_2 відкритий в Публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України";
- допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства на особовий пенсійний рахунок № НОМЕР_2 відкритий в Публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України" ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження.
Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.
Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.05.2020 р. поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду у справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 р. відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повернуто заявнику без розгляду у зв'язку з тим, що поданий без додержання вимог частини 1 ст.167 КАС України.
03.06.2020 р. від відповідача надійшов відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд встановив, щоОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 . та є пенсіонером по інвалідності. (а.с.15)
Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6301006955 від 05.02.2015 р. позивач фактично перебуває за адресою: АДРЕСА_1 .
З серпня 2014 року позивач перебуває на обліку в Балаклійському районі Харківської області як отримувач пенсії по інвалідності в розмірі за віком відповідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 28.02.2020 р. відповідач надав відповідь на звернення позивача від 17.02.2020 р., в якому зазначив, що за матеріалами електронної пенсійної справи пенсія за період з 01.08.2014 по 30.09.2017 була нарахована та виплачена щомісяця на відділення АТ "Ощадбанк" (дата виплати 7 число). Розпорядженням від 21.09.2017 №179450 з 01.10.2017 виплата пенсії призупинена на підставі Протоколу від 01.09.2017 №35 засідання комісії по здійсненню перевірки правомірності взяття на облік внутрішньо переміщених осіб у Балаклійському районі та призначення їм відповідних соціальних виплат як особі, яка згідно з актами обстеження матеріально-побутових умов проживання не проживає на території Балаклійського району. Також зазначено, що станом на 27.02.2020 заяву про поновлення виплати пенсії, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 не надала. Для поновлення виплати пенсії необхідно особисто звернутися до Балаклійського відділу з заявою та документами, необхідними для поновлення виплати пенсії.
Не погоджуючись з припиненням виплати пенсії з 01.10.2017 р., позивач звернулась до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що зразкова адміністративна справа №805/402/18, по якій прийнято рішення про задоволення позовних вимог позивача щодо виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі, та матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 є типовими, оскільки наявні ознаки типової справи. Отже, суд при прийнятті рішення по даній справі враховує правову позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, висловлену при вирішенні зразкової справи №805/402/18.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону №1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Питання виплати пенсій врегульовані положеннями ст. 47 Закону №1058-IV, якою визначено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Згідно із частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Наведений перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.
Як слідує з листа ГУ ПФУ в Харківській області від 28.02.2020 р., з 01.10.2017 виплата пенсії призупинена на підставі Протоколу від 01.09.2017 №35 засідання комісії по здійсненню перевірки правомірності взяття на облік внутрішньо переміщених осіб у Балаклійському районі та призначення їм відповідних соціальних виплат як особі, яка згідно з актами обстеження матеріально-побутових умов проживання не проживає на території Балаклійського району, а також у зв'язку з ненаданням заяви про поновлення виплати пенсії, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Водночас Закон №1058-IV не передбачає таких підстав припинення або призупинення виплати пенсії, на які посилається відповідач.
Конституційний Суд України у Рішенні від 07 жовтня 2009 року №25-рп/2009 зазначив, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.
У рішенні у справі "Пічкур проти України", яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) дійшов висновку про те, що право на отримання пенсії, яке стало залежним від місця проживання заявника, свідчить про різницю в поводженні, яка порушувала статтю 14 Конвенції, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції. При цьому Суд зауважив, що у цій справі право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника, що призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункти 51-54).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
У вказаних рішеннях Конституційного Суду України та ЄСПЛ застосовано підхід, згідно з яким право на пенсію та її одержання не може пов'язуватися з місцем проживання людини. Такий підхід можна поширити не тільки на громадян, що виїхали на постійне місце проживання до інших держав, а й на внутрішньо переміщених осіб, які мають постійне місце проживання на непідконтрольній Уряду України території. У контексті справи, що розглядається, правовий зв'язок між державою і людиною, який передбачає взаємні права та обов'язки, підтверджується фактом набуття громадянства. Свобода пересування та вільний вибір місця проживання гарантується статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України.
Суд зазначає, що припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, порушено право позивача на отримання пенсії. Право на отримання пенсії є об'єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція). Втручання органами пенсійного фонду у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії не ґрунтується на Законі. Встановлення судом незаконності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.
З огляду на викладене, припинення виплати пенсії позивачу з жовтня 2017 року було здійснено не у спосіб, передбачений Законом №1058-IV, а в контексті положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції відбулося втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
З матеріалів справи встановлено, що з 01.10.2017 р. позивачу призупинена виплата пенсії.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення виплати пенсії з 01 жовтня 2017 року ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з поверненням заборгованості, яка склалася за період з 01 жовтня 2017 року.
Зважаючи на те, що прийняття розпорядження №179450 від 21.09.2017 р. передувало діям з припинення виплати пенсії ОСОБА_1 , суд визнає протиправним зазначене розпорядження, оскільки саме розпорядження, а не дії створює відповідні правові наслідки.
Водночас, беручи до уваги те, що виплата пенсії позивачу була припинена розпорядженням Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №179450 від 21.09.2017 року, керуючись ч.2 ст. 9 КАС України, суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право позивача на пенсійне забезпечення шляхом скасування вказаного розпорядження.
Отже, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення з 01 жовтня 2017 року виплати пенсії ОСОБА_1 охоплюється визнанням протиправності та скасуванням зазначеного розпорядження від 21.09.2017 року№179450.
Щодо негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно п.1 ч.1 ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Згідно положень п.1 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Отже, негайному виконанню підлягають рішення суду про присудження виплати пенсій - у межах суми стягнення за один місяць.
Суд доходить висновку про наявність підстав для звернення рішення до негайного виконання у справі №520/5624/2020 у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 242-246, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №179450 від 21.09.2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, місцезнаходження: м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з поверненням заборгованості, яка склалася за період з 01 жовтня 2017 року.
Рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ) пенсії у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 04 червня 2020 року.
Суддя Сагайдак В.В.