Дата документу 02.06.2020 Справа № 554/2385/20
Іменем України
02 червня 2020 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Микитенко В.М., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Полтавського ВП ГУ НП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, ідентифікаційний код не встановлено, не працюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , за ст. 173 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 №551283, 25 лютого 2020 року близько 18 години 50 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 на сходинковій площадці четвертого поверху, висловлювалася нецензурною лайкою в сторону ОСОБА_2 , також погрожувала фізичною розправою та намагалася вчинити бійку, тобто скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та пояснила, що 25.02.2020 року вона зробила сусідці - ОСОБА_2 зауваження з приводу відчинення вікна у під'їзді, на що остання відреагувала агресивно, почала на неї кричати та погрожувати. Після цього до дверей її квартири прийшов чоловік сусідки, який також погрожував, а потім викликав працівників поліції, з якими ОСОБА_1 спілкувалася через двері.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Виходячи з вимог ст. 62 Конституції України, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише у разі доведення її вини в установленому законом порядку належними та допустимими доказами, що є складовою справедливого правосуддя у розумінні ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 173 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Дослідженням наданого протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 №551283 від 13.03.2020 року, встановлено, що він, усупереч вимогам ст. 256 КУпАП, містить абстрактне формулювання суті та мотивів правопорушення, без зазначення конкретних обставин, а також доказів його вчинення, в тому числі посилань на потерпілих та свідків події, речові докази (документальні дані, відео - звукозаписи, тощо), тому не вважається допустимим і достатнім доказом (а. с. 1).
Заява та аналогічне пояснення ОСОБА_2 про напад на неї сусідки з 17 квартири не містять попередження останньої про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий донос.
Крім того, з цих документів не вбачається відомостей щодо прізвища порушниці та наявна інформація щодо спричинення ОСОБА_2 тілесних ушкоджень, що не охоплюється складом правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство), тому за наявності відповідних підстав може кваліфікуватись за статтями Кримінального кодексу України (ст. 296, ст. 125, 126, тощо).
Водночас, суд не вправі перебирати на себе функцію обвинувачення та самостійно витребовувати докази.
Відповідно до ст. 247 КУпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за такої обставини, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, провадження у справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутності доказів події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283-285, 287 КУпАП України, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП - закрити за відсутності доказів події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня винесення.
Суддя В. М. Микитенко