Дата документу 01.06.2020 Справа № 554/4588/20
Провадження № 2/554/1566/2020
Іменем України
01 червня 2020 року суддя Октябрського районного суду м.Полтави Троцька А.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Держави Україна в особі Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про відшкодування шкоди,-
28 травня 2020 року до Октябрського районного суду м.Полтави надійшла вищевказана позовна заява.
Перевіривши матеріали позовної заяви приходжу до висновку, що позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, виходячи з наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (надалі -ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Статтею 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
В пункті 3 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» роз'яснено, що вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15,16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) (далі КАС), Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12; далі -ГПК), Кримінальним процесуальним кодексом України (далі -КПК) або Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
У зв'язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Відповідно до ст.ст.4,19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Позивач в обґрунтування вимог вказав, що 08.05.2020 року адвокат Малофєєв А.І. в його інтересах звернувся із адвокатським запитом вих. № 08/05 від 08.05.2020 до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації через засоби поштового зв'язку про надання інформації про можливість нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 05 травня, як учасникам бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум, за 2016 - 2020 роки, відповідно до ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум, у досудовому порядку.
На вказаний запит адвоката, орган соціального захисту засобами поштового зв'язку надав відповідь № 07-01/4158 від 27.05.2020, що розмір щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, встановлений Кабінетом Міністрів України, у 2016 році становить 920 грн., у 2017 році становить 1200 грн., у 2018 році становить 1265 грн., у 2019 році становить 1295 грн., у 2020 році становить 1390 грн. яка виплачена позивачу Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області у відповідних розмірах.
Позивач не згоден з такою позицією, оскільки виплати разової грошової допомоги до 05 травня, у розмірах, встановлених КМУ, тобто, у розмірі меншому, ніж п'ять мінімальних пенсій за віком, є збитками, які має відшкодувати держава відповідно до ч. 3 ст. 152 Конституції України.
Таким чином, позивачем оспорюється відмова Департаменту Соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації у виплаті одноразової соціальної допомоги до 5 травня у меншому розмірі, ніж це передбачено чинним законодавством.
Розмір одноразової соціальної допомоги до 5 травня за спірний період визначений постановами Кабінету Міністрів України.
Крім того, Кабінет Міністрів України є органом державної влади та суб'єктом владних повноважень, а із позовної заяви та доданих документів вбачаються ознаки спору про право, зокрема, про соціальні виплати, який має розглядатися в порядку адміністративного судочинства,.
Відповідно до п.1 ч.1.ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Таким чином, оскільки виходячи з системного аналізу вищенаведених положень законодавства, підстав для відкриття провадження за правилами передбаченими ЦПК України, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного) за позовною заявою немає, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі та роз'яснити позивачу право звернутися з відповідним позовом до адміністративного суду в порядку, передбаченому КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 15, 19, 186, 260, 353 ЦПК України, суддя, -
У відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Держави Україна в особі Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про відшкодування шкоди - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції на протязі п'ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної - до Полтавського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Октябрського районного
суду м. Полтави А.І.Троцька