Справа № 303/1732/20
2а/303/72/20
номер рядка стат. звіту - 140
29 травня 2020 року м.Мукачево
в особі: головуючого - судді Довжанин В.М.
за участю секретаря судових засідань Варга Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Мукачево в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
31 березня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просить скасувати постанову начальника управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області серії ДАСУ № 13-02-0024/2020 від 17 березня 2020 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень за ч.1 ст.164-2 КУпАП.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що вищевказаною постановою її притягнуто до адміністративної відповідальності за ведення бухгалтерського обліку з порушеннями, які полягали у видачі наказу впродовж 2018 року, січня - листопада 2019 року з порушеннями, що призвело до внесення недостовірних даних до реєстру бухгалтерського обліку, внаслідок чого впродовж 2018 року, січня - листопада 2019 року бухгалтерією відділу освіти, завідуючим господарства та заступником директора з господарської роботи ЗОШ і ДНЗ зайве перераховано та виплачено за суміщення посад та доплати за заміну тимчасово відсутніх працівників. Оскаржувану постанову вважає незаконною та з підстав відсутності події та складу правопорушення. Під час проведення відповідачем ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Мукачівської РДА в період з січня 2017 року по листопад 2019 року було виявлено порушення, які зазначені в протоколі № 13-02-0030/2020 від 03.03.2020 року, складеному головним державним аудитором відділу контролю у галузі освіти, наук і спорту та інформації Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області Коштура В.В. Винною у правопорушенні відповідач вважає позивача, оскільки останньою видано наказ № 28 по Лохівській ЗОШ І-ІІІ ст від 01.09.2009 року про призначення ОСОБА_2 доплати 0,5 ставки сторожа (наявна вакансія) з 01.09.2009 року. Так, ОСОБА_2 було прийнято на роботу прибиральником з 01.03.1997 року, а з 01.09.2005 року його було переведено на посаду завгоспа, в подальшому, у зв'язку з виробничою необхідністю 01.09.2009 року за суміщенням посад ОСОБА_2 здійснювалося нарахування 0,5 ставки сторожа. Однак, відповідач вважає, що оскільки посаду «завгосп», у відповідності до Класифікатора ДК 003: 2010 № 327 прийнятого 28.07.2010 року професія «завідувач господарства», код Класифікатора 123, то відповідно доплата за суміщення таким особам не має право нараховуватися. Таке припущення відповідача є передчасним, так-як посада «завгосп школи» не є по штатному розкладу школи віднесена до «керівників підрозділу», а наказ про доплату за суміщення посад роботи сторожа та завгоспа є правомірною станом на 01.09.2009 року, як і дія наказу в подальшому. Крім того, заклад загальної середньої освіти може містити в собі структурний підрозділ (навчальний), який затверджено статутом загальноосвітнього закладу, але жодного іншого господарського підрозділу ЗУ «про загальноосвітню школу» не передбачає. Разом з цим, посада завгосп відноситься фахівців і технічних службовців школи, що відображено в штатному розкладі школи. З огляду на це посада ОСОБА_2 не відноситься до розділу керівників (заступників) підрозділу, то відповідно обмеження щодо призначення доплати за суміщення роботи сторожа є правомірним.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 01.04.2020 року по справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, яку відповідачу направлено разом з копією позовної заяви та додатками до неї 01.04.2020 року і яку відповідачем отримано 13.04.2020 року. 22.04.2020 року відповідачем подано відзив на позов в якому просили в задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що на виконання п.3.3.1.1. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2019 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності у відділі освіти Мукачівської РДА за період 01.01.2017 року по 30.11.2019 року. Ревізія проведена у відповідності до програми ревізії та на підставі представлених первинних бухгалтерських і розпорядчих документів, регістрів бухгалтерського обліку і фінансової звітності. За наслідками перевірки складено акт від 11.03.2020 року № 13-07-03/01, підписаний 16.03.2020 року без заперечень. В ході ревізії встановлено ряд порушень законодавства, в тому числі і проведення завищених витрат на оплату праці внаслідок встановлення непередбачених законодавством надбавок і доплат та їх завищення. Позивачем на протязі 2018 року та січня - листопада 2019 року видавалися накази про встановлення доплат за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та доплат за суміщення професій завідуючим господарством та заступникам директора з господарської частини. Доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників, за суміщення професій (посад) за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт не встановлюються керівникам навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступникам. Суміщення професій передбачає виконання на одному і тому ж підприємстві, установі, організації разом з основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) або обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи. Посада «завідувач господарства» код КП-1239 відноситься до розділу І, професія пов'язана з керівництвом підрозділами. Отже, посада «завідувач господарства» не може суміщатися з посадою сторожа школи, яка була передбачена штатним розписом школи та була вакантною. 24.04.2020 року позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначила, що припущення відповідача ґрунтується на тому, що посада «завідувач господарства» код КП -1239 відноситься до розділу 1 Класифікатора професій ДК 003:2010, який вміщує професії, які пов'язані, у тому числі, з керівництвом підрозділами підприємств, установ організацій незалежно від форм власності та видів діяльності. Класифікатор професій ДК 003:2010 призначений для застосування під час запису про роботу в трудовій книжці працівника ( а не при оплаті праці, як вважає відповідач). Дана посада відноситься до підкласу Керівники інших функціональних підрозділів, а структура Лохівської ЗОШ І-ІІІ ст. не містить структурних підрозділів, сама ж посада належить до фахівців і технічних службовців школи, що відображено в штатному розкладі школи. З огляду на це винесену по результатам перевірки постанову вважають незаконною, оскільки відсутня подія та склад правопорушення. Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши надані суду докази, суд приходить до наступного висновку. Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності передбачені ст.286 КАС України.
Так, згідно ст.288 ч.1 п.3 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Судом встановлено, що постановою начальника управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області серії ДАСУ № 13-02-0024/2020 від 17 березня 2020 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень за ч.1 ст.164-2 КУпАП, а саме: порушення ч.1 ст.3 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.п. «а» п.п.3, п.3 постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», п.п. «а», п.п.3, п.4 наказу Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (а.с.8).
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_2 було прийнято на роботу прибиральником в Лохівську ЗОШ І-ІІІ ст., з 01.03.1997 року. В подальшому, 01.09.2005 року ОСОБА_2 було переведено на посаду завгоспа школи (а.с.10). У зв'язку з виробничою необхідністю 01.09.2009 року за суміщенням посад ОСОБА_2 здійснювалося нарахування 0,5 ставки сторожа, згідно наказу № 28 (а.с.9).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі Закон № 2939-ХІІ) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі, (ст. 2 Закону № 2939-ХІІ).
У ст. 105 КЗпП України визначено, що працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника. Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.
Статтею 21 Кодексу законів про працю України встановлено, що трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» встановлено структуру заробітної плати, до якої відносяться в тому числі: 1)Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки; 2) Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Суміщення професій (посад) дозволяється, як правило, в межах тієї ж категорії персоналу, до якої відноситься даний працівник. При виконанні робіт за суміщенням працівникові встановлюються доплати до основної заробітної плати.
Тобто головною передумовою суміщення професій (посад) є наявність вакансії суміщуваної професії (посади) в штатному розписі.
Згідно правової позиції ВСУ, викладеній у постанові від 14.11.2018 у справі №804/3583/17: «суміщення професій/посад розцінюється як виконання працівником на тому ж підприємстві поряд із основною роботою, встановленою його трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою).
Водночас, слід зауважити, що суміщення професій (посад) має такі особливості: робота за другою посадою не відображається в табелі обліку використання робочого часу; друга посада залишається вакантною; для допущення працівника до роботи за суміщенням посад, за загальним правилом, достатньо подання заяви працівником та видачі керівником наказу про суміщення; окремий трудовий договір не укладається, запис у трудову книжку про суміщення не вноситься; порядок оплати праці встановлюється на підставі положень колективного договору та вказується у наказі про суміщення; оплата роботи за другою посадою на законодавчому рівні класифікується як надбавка до заробітної плати.
Міністерством праці та соціальної політики України у листі від 19 квітня 2011 року № 126/06/186-11 було роз'яснено, що виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення працівника від своїх основних обов'язків - це заміна працівника, відсутнього у зв'язку з хворобою, відпусткою (без звільнення від основних трудових обов'язків), коли працівник поряд із своєю основною роботою виконує обов'язки тимчасово відсутнього працівника. При цьому призначення працівника виконуючим обов'язки за вакантною посадою не допускається.
Отже, виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника характеризується так:
- виконання додаткових обов'язків у цьому разі означає фактичну заміну працівника, тимчасово відсутнього з причин, які дозволяють зберігати за відсутнім працівником місце роботи (відрядження, відпустка тощо);
- поряд з виконанням додаткових функцій працівник продовжує виконувати свою основну роботу, яка передбачена трудовим договором;
- виконання додаткових обов'язків відбувається протягом його робочого дня, який встановлений умовами укладеного з ним трудового договору;
- виконання додаткових обов'язків оформлюється наказом керівника підприємства про покладання додаткових функцій з виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника;
- призначення працівника виконуючим обов'язки тимчасово відсутнього працівника здійснюється за згодою працівника, якого призначають;
- відповідно до статті 105 КЗпП України працівнику також провадиться доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника;
- порядок оплати праці встановлюється на підставі положень колективного договору та вказується у відповідному наказі.
Щодо питання оплати праці при суміщенні професій (посад) і виконанні обов'язків тимчасово відсутнього працівника, перш за все, необхідно зауважити, що в обов'язковому порядку до звичайної заробітної плати відповідного працівника здійснюється нарахування відповідної доплати.
На відміну від роботи за сумісництвом, що оплачується пропорційно відпрацьованому часу, доплати при суміщенні професій (посад) і виконанні обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються у фіксованих відсотках до тарифної ставки (окладу).
З наявного в матеріалах справи штатного розпису Лохівської ЗОШ І-ІІІ ст., випливає, що посада сторожа передбачена в штатним розписом, кількість штатних посад - 1,5 (а.с.27).
На момент підписання наказу про суміщення «завгоспом» посади «сторожа», посада «сторожа» була вакантна.
При цьому, робота тимчасово відсутнього працівника покладається на працівників, які мають відповідну професійну підготовку та певну освіту, необхідну для виконання такої роботи.
Відповідно до п. 3 ст. 3 Постанови КМУ Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери від 30 серпня 2002 №1298 доплата за суміщення не встановлюється керівникам бюджетних установ, закладів та організацій, їхнім заступникам, керівникам структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій, їхнім заступникам.
Як встановлено судом, за результатами проведеної перевірки посада «завідувач господарства» код КП-1239 , яку займав ОСОБА_2 , віднесена до розділу І, професія пов'язана з керівництвом підрозділами, що унеможливлює суміщення його праці за посадою майстра.
Однак, згідно Класифікатора професій ДК 003:2005 (чинного на момент видання наказу про встановлення ОСОБА_2 0,5 ставки сторожа за суміщення професій) такої посади пов'язаної з керівництвом підрозділів, як «завідувач господарства» не передбачалося. Фактично виконувана працівником робота відноситься до розділу 4.4. Технічні службовці.
Згідно Класифікатора професій ДК 003:2010 посада «завідувач господарства», код ДК 1239 відноситься до «Керівники інших функціональних підрозділів ».
Однак, згідно ЗУ «Про освіту», заклад освіти може здійснювати освітню діяльність одночасно на різних рівнях освіти та за різними видами освіти, утворювати для цього структурні підрозділи. Заклади загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності можуть мати у своєму складі структурні підрозділи, у тому числі філії, інтернати з частковим або повним утриманням здобувачів освіти, у тому числі за рахунок засновника.
Разом з цим, зі статуту Лохівської ЗОШ І-ІІІ ст., остання не має в своєму складі структурних підрозділів (а.с.18-26).
Згідно правової позиції Верховного Суду висловленій в постанові Верховного Суду від 25.09.2018 року по справі №826/4657/16 … органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких порушень.
Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010 дійшов до висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпція, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні (п. 4.1).
В рекомендації № R (91)1 Комітету Ради Європи Державам-членам стосовно адміністративних санкцій від 13 лютого 1991 року рекомендовано урядам держав-членів керуватися у своєму праві та практиці принципом, згідно з яким обов'язок забезпечення доказів покладається на адміністративний орган влади (принцип 7).
Отже, суд вважає, що зазначені принципи і положення Закону при винесенні постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності відповідачем не були дотримані, оскільки жодні докази вини позивача в матеріалах справи відсутні.
Так, у силу ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до закріпленого в ст. 62 Конституції України принципу особа вважається невинуватою, доки її вину не буде доведено в законному порядку; ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість; обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частина 2 ст.77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до пункту 3 ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач помилково допустившись формалізму, посаду «завгосп школи», яку займав ОСОБА_2 і суміщував з професією «сторожа», відніс до професій пов'язаних з керівництвом підрозділами, хоча останнім фактично виконувалася робота як фахівця, технічного службовця школи.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задоволити.
Постанову начальника управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області серії ДАСУ № 13-02-0024/2020 від 17 березня 2020 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень за ч.1 ст.164-2 КУпАП - скасувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 29.05.2020 року.
Головуючий В.М. Довжанин