Справа № 234/922/20
Провадження № 2/234/1409/20
13 травня 2020 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Фоміної Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Коніної К.Е.,
справа № 234/922/20, провадження № 2/234/1409/20,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23)
до
ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 )
про стягнення переплати бюджетних коштів,-
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останньої переплату бюджетних коштів у розмірі 433,33 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 , що зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , звернулася 25.07.2017 року до УПтаСЗН Краматорської міської ради з заявою як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.
Відповідно до абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Згідно «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509, управлінням було видано Відповідачу довідку № 1426/87955 від 25.07.2017 року про взяття на облік. Згідно ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, на момент їх виникнення.
27.07.2017 року Відповідач звернувся до Позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та надав встановлений законодавством пакет документів.
Пунктом 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі Порядок № 505), в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць з зняття такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Відповідно до п.3 Порядку № 505 (в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших працездатних членів сім'ї у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 грн. на одну особу (члена сім'ї); для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442,00 грн. на одну особу (члена сім'ї). Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.
Рішенням від 11.08.2017 року відповідачу було призначено грошову допомогу як пенсіонеру на період з 27.07.2017 року по 26.01.2018 року у розмірі 884 грн.
Наступного разу відповідач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про призначення адресної допомоги 29.01.2018 року.
Рішенням від 13.02.2018 року відповідачу було призначено грошову допомогу пенсіонеру на період з 29.01.2018 року по 28.07.2018 року у розмірі 1000 грн.
15.06.2018 року на адресу позивача надійшла заява від господаря квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , з якої вбачається, що за цією адресою ОСОБА_1 не проживає.
Надалі державним соціальним інспектором 15.06.2018 року було складено акт обстеження матеріально-побутових умов № 13866 на ОСОБА_1 , в якому підтверджено факт непроживання відповідача за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно пп.5 п.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» рішенням управління від 18.06.2018 року № 383 було скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 у зв'язку з наданням внутрішньо переміщеною особою завідома недостовірних відомостей про фактичне місце проживання.
Розпорядженням УПтаСЗН Краматорської міської ради від 19.06.2018 року виплата грошової допомоги ОСОБА_1 була припинена з 18.06.2018 року у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Сума надміру виплачених коштів грошової допомоги за період з 18.06.2018 року по 30.06.2018 року склала 433,33 грн. (з розрахунку 1000,00 грн. на місяць).
Згідно п. 11 Порядку № 505 уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому орану про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
Відповідач був повідомлений листом від 27.06.2018 № 1275 про заборгованість. До цього часу сума переплати добровільно не погашалась. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Позивач просить суд стягнути на його користь з відповідача переплату бюджетних коштів в розмірі 433,33 грн.
Представник позивача ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, але надала суду заяву про те, що позовні вимоги підтримує та просить справу розглянути у її відсутність, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи, або відзиву на позов від неї не надходило.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до положення ч.2 ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 25.02.2020 року провадження по справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
РОЗГЛЯНУВШИ МАТЕРІАЛИ ЦИВІЛЬНОЇ СПРАВИ, СУД ВСТАНОВИВ:
Повно та всебічно дослідивши матеріали цивільної справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі її заяви, була надана довідка від 25 липня 2017 року № 0000276431 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначена адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце її проживання вказано: АДРЕСА_2 .
27.07.2017 року ОСОБА_1 звернулася до УПтаСЗН Краматорської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням від 11.08.2017 року відповідачу було призначено грошову допомогу переміщеній особі на проживання, як пенсіонеру на період з 27.07.2017 року по 26.01.2018 року у розмірі 884 грн.
Наступного разу відповідач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про призначення адресної допомоги 29.01.2018 року.
Рішенням від 13.02.2018 року відповідачу було призначено грошову допомогу як переміщеній особі на проживання, як пенсіонеру на період з 29.01.2018 року по 28.07.2018 року у розмірі 1000 грн.
Відповідно до копії свідоцтва на право власності на житло, виданого 10.01.1999 року відділом житлового фонду міськвиконкому, квартира за адресою: АДРЕСА_2 , належить ОСОБА_3 , та членам її сім'ї ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
15.06.2018 року на адресу позивача надійшла заява від ОСОБА_3 - господаря квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , з якої вбачається, що за цією адресою ОСОБА_1 ніколи не проживала і по теперішній час не проживає.
Відповідно до копії Акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 15.06.2018 року за адресою: АДРЕСА_2 , власник квартири ОСОБА_3 повідомила, що ОСОБА_1 за даною адресою не проживає.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 18.06.2018 року № 383 було скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 у зв'язку з наданням внутрішньо переміщеною особою завідома недостовірних відомостей про фактичне місце проживання.
Розпорядженням УПтаСЗН Краматорської міської ради від 19.06.2018 року виплата грошової допомоги ОСОБА_1 була припинена з 18.06.2018 року у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав.
Сума надміру виплачених коштів грошової допомоги за період з 18.06.2018 року по 30.06.2018 року склала 433,33 грн. (з розрахунку 1000,00 грн. на місяць), що підтверджується копією довідки від 19.06.2018 року.
Позивачем на адресу відповідача направлялось повідомлення від 27.06.2018 року за № 1275 про необхідність повернути залишок надмірно отриманих коштів в сумі 433,33 грн.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 0110.2014 року № 509.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Як вбачається зі змісту ч.ч. 1-4 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг»(Порядок № 505).
Пунктом 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі Порядок № 505), в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць з зняття такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, для іноземців або осіб без громадянства - серія, номер паспортного документа та посвідки на постійне проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); реквізити рахунка уповноваженого представника сім'ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску); наявність у будь-кого і членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час. з якого особа там працює. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми, про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних. (п. 5 Порядку №505)
Відповідно до п.3 Порядку № 505 (в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших працездатних членів сім'ї у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 грн. на одну особу (члена сім'ї); для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442,00 грн. на одну особу (члена сім'ї). Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.
Відповідно до п. 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505, вирішується уповноваженим органом, який зобов'язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, зокрема подала завідомо недостовірні відомості.
Згідно пп.4 п.12 Постанови КМУ від 08.06.2016 року № 365, соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі: скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
При зверненні до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення ОСОБА_1 вказала адресу фактичного проживання: АДРЕСА_2 . Однак, як встановлено в судовому засіданні, відповідач за вказаною адресою ніколи не проживала і не проживає по теперішній час, що об'єктивно підтверджується матеріалами справи, а саме заявою власника вищезазначеної квартири - ОСОБА_3 від 15.06.2018 року та Актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 15.06.2018 року.
Отже, на підставі п.5 ч.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» рішенням УПтаСЗН Краматорської міської ради від 18.06.2018 року довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 скасовано у зв'язку з наданням нею завідома недостовірних відомостей про фактичне місце проживання, у зв'язку із чим розпорядженням від 19.06.2018 року виплата грошової допомоги відповідачу була припинена з 18.06.2018 року.
Згідно п. 11 Порядку № 505 уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому орану про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
Враховуючи, що відповідач добровільно не відшкодував фактичні витрати, понесені переплатою щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з нього на користь позивача вказаних коштів в сумі 433,33 грн.
Згідно ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2102,00грн., сплачений останнім за подання позовної заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10,141, 263-217,265,280 ЦПК України, ст.ст.105 110-114 Сімейного кодексу України, суд, -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , заборговану переплату державних коштів у сумі 433,33 грн. (чотириста тридцять три гривні 33 копійки) на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, р/р НОМЕР_2 в ДКCУ м. Київ.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (р/рахунок: НОМЕР_3 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ: 25953617) судовий збір в сумі 2102 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в Донецькій апеляційний суд через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Краматорського міського суду Ю. В. Фоміна