Справа № 420/2855/20
03 червня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, за наявними матеріалами, у порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось Головне управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» про:
надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс», що перебуває у податковій заставі.
Адміністративний позов мотивовано наступним.
За Товариством з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» обліковується податковий борг у розмірі 4318655,94 гривень.
Головним управлінням ДПС в Одеській області вживалися заходи щодо погашення податкової заборгованості визначені Податковим кодексом України, у тому числі, надсилання ТОВ «Карго-Сервіс» вимоги та звернення до суду з позовом про стягнення податкової заборгованості. Проте, вказані заходи не призвели до надходження коштів до бюджету для погашення податкового боргу. Інкасові доручення, що надсилались до обслуговуючих ТОВ «Карго-Сервіс» банків повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках платника.
Враховуючи вищевикладене, Головне управління ДПС в Одеській області просить надати дозвіл на погашення усієї податкової заборгованості за рахунок майна ТОВ «Карго-Сервіс», що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року, вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року, про відкриття провадження по адміністративній справі №420/2855/20, була надіслана рекомендованим листом з повідомленням про вручення на офіційну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та зазначену Головним управлінням ДПС в Одеській області у позовній заяві: 65026, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Преображенська, будинок 11, офіс 9 (а.с.146).
Рекомендоване поштове відправлення №6530007907231, яким ТОВ «Карго-Сервіс» була надіслана ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року, повернулось на адресу суду з відміткою підприємства поштового зв'язку про неможливість вручення поштового відправлення (а.с.145).
Відповідно до частини одинадцятої статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи що ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року, про відкриття провадження по адміністративній справі №420/2855/20, була надіслана судом на офіційну адресу ТОВ «Карго-Сервіс», внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, але поштовий конверт повернувся на адресу суду з відміткою поштового відділення про неможливість вручення поштового відправлення, у відповідності до ч.11 статті 126 КАС України, суд дійшов висновку, що ТОВ «Карго-Сервіс» було належним чином повідомлене про відкриття провадження по справі.
Відповідачем відзиву на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надіслано, доказів сплати податкового боргу - не надано.
Між тим, у відповідності до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на 03 червня 2020 року, інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване 08.10.2002 року за № 1556 120 0000 028978 (а.с.150-154).
До основного виду діяльності ТОВ «Карго-Сервіс» згідно код КВЕД відноситься 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Відомості про припинення чи перебування у стані припинення Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - відсутні.
Згідно розрахунку податкового боргу, довідки-розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника, за ТОВ «Карго-Сервіс» обліковується податковий борг у розмірі 4318655,94 гривень (а.с.7-66).
Вищевказаний податковий борг виник у зв'язку з несплатою грошових зобов'язань: по земельному податку на суму 4075135,79 гривень, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості на суму 243520,15 гривень та пені на загальну суму 148185,70 гривень.
Заборгованість по земельному податку виникла у результаті:
нарахування податкової декларації №9044988053 від 20.03.2017 року у сумі 908805,39 гривень; нарахування податкової декларації №9020225209 від 15.02.2017 року у сумі 1577364,62 гривень;нарахування податкової декларації №9012936283 від 06.02.2018 року у сумі 1019111,92 гривень; проведення камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Карго-Сервіс» з плати за землю та прийняття акту №6936/15-32-12-04/32184408 від 15.09.2017 року, на підставі якого було винесено податкове повідомлення-рішення № 0070011204 від 10.10.2017 року на загальну суму 170,00 гривень; проведення камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Карго-Сервіс» з плати за землю та прийняття акту №6927/15-32-12-04/32184408 від 15.09.2017 року на підставі якого було винесено податкове повідомлення-рішення №0070121204 від 10.10.2017 року на загальну суму 600,00 гривень; проведення камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Карго-Сервіс» з плати за землю та прийняття акту №6927/15-32-12-04/32184408 від 15.09.2017року на підставі якого було винесено податкове повідомлення-рішення №0071081204 від 11.10.2017 року на загальну суму 260940,57 гривень; проведення камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Карго-Сервіс» з плати за землю та прийняття акту №12736/15-32-12-04/32184408 від 05.06.2018 року на підставі якого було винесено податкове повідомлення-рішення №0151291204 від 17.07.2018 року на загальну суму 160169,52 гривень (а.с.68-78, 81 -105).
Також, платнику податків була нарахована пеня на загальну суму - 147973,77 гривень відповідно до п.п. 129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України та ч.4 гл.2 розділу III «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №422 від 07.04.2016 року.
Заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості виникла в результаті:
нарахування податкової декларації №9012805207 від 06.02.2018 року у сумі 2459,35 гривень; нарахування податкової декларації №9009895158 від 31.01.2019 року у сумі 240848,87 гривень (а.с.79-80).
Також, платнику податків була нарахована пеня на загальну суму 211,93 гривень відповідно до п.п. 129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України та ч.4 гл.2 розділу III «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №422 від 07.04.2016 року.
У зв'язку з несплатою відповідачем до бюджету сум податкового боргу, контролюючим органом сформовано та направлено податкову вимогу форми «Ю» №2336-17 від 26.10.2016 року, яка була вручена платнику засобами поштового зв'язку 20.03.2017 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.67).
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року, по адміністративній справі №815/3832/17 (суддя Свида Л.І.), позовні вимоги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» про стягнення з усіх відкритих рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» заборгованості у розмірі 1908102,44 гривень - задоволено. Ухвалено стягнути з усіх відкритих рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» податкову заборгованість у розмірі 1908102,44 гривень на користь державного бюджету.
На адресу обслуговуючих ТОВ «Карго-Сервіс» банків направлялися інкасові доручення (а.с.113-118).
Проте, вищевказані інкасові доручення були повернуті у зв'язку з відсутністю грошових коштів на банківських рахунках відповідача.
Враховуючи вимоги статті 89 Податкового Кодексу України, посадовими особами контролюючого органу проведено опис майна ТОВ «Карго-Сервіс» та складено акт опису майна №8/15-32-17-01-33 від 12.02.2019 року (а.с.120).
Платник податків від підпису опису майна у податкову заставу про що було складено акт №8/15-32-17-02-37 від 12.02.2019 року (а.с.121).
Податкову заставу зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №30896790 від 26.03.2019 року (а.с.122).
Заходи стягнення вжиті Головним управлінням ДПС в Одеській області не призвели до погашення ТОВ «Карго-Сервіс» податкового боргу, а тому, контролюючий орган звернувся до суду з позовною заявою про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК) податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 87.1, 87.2 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених вказаною статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених вказаним Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п. 88.1 ст. 88 ПК України, що регулює питання змісту податкової застави, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених вказаним Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Отже, податковий борг може бути погашений як за рахунок грошових коштів так і за рахунок майна платника податків.
Згідно зі ст.89 ПК України право податкової застави виникає у разі:
- несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З урахуванням положень вказаної статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 вказаної статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
Згідно з п. 89.3 ст. 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Пунктом 89.5. ст. 89 ПК України передбачено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Відповідно до п.п. 95.1, 95.2, 95.3, 95.10 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
З метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу.
Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» №2658-III від 12.07.2001 року.
Відповідно до п. 93.4 ст.93 ПК України у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до ст. 95 ПК України таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.
Абзацом 2 п.95.3 ст.95 ПК України передбачено право контролюючого органу звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
ПК України визначено черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС в Одеській області направлялися у банки, які обслуговують рахунки відповідача, інкасові доручення про стягнення з рахунків підприємства податкового боргу, однак, внаслідок вжитих заходів сума заборгованості не погашена.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позивачем здійснено заходи щодо стягненню коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу, який виник внаслідок несплати відповідачем податкового боргу.
Тобто, позивачем належним чином здійснено усі необхідні заходи, що передують зверненню контролюючого органу до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що відповідачем відзиву на позов та доказів погашення боргу суду не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Головного управління ДПС в Одеській області.
Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994р. Справа «РуїзТоріха проти Іспанії» (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
З огляду на задоволення позовних вимог та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб'єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська 5, код ЄДРПОУ 43142370) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» (65026, м. Одеса, вул. Преображенська 11, офіс 9, код ЄДРПОУ 32184408) про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс», що перебуває у податковій заставі - задовольнити.
Надати Головному управлінню ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) дозвіл на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Карго-Сервіс» (код ЄДРПОУ 32184408) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Рішення набирає законної сили згідно статті 255 КАС України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 КАС України подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд.
Суддя Балан Я.В.
.