Справа № 815/137/17
02 червня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши в порядку письмового провадження заяву товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСТАЙМ» про заміну сторони по справі №815/137/17, -
Суть заяви: 25 травня 2020 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСТАЙМ» про заміну сторони виконавчого провадження по справі №815/137/17 з Одеської митниці ДФС на Одеську митницю Держмитслужби, яку обґрунтовує тим, що при зверненні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області ним було отримано відомості щодо неможливості виконання судового рішення по справі №815/137/17, у зв'язку з недостатнім обсягом коштів для задоволення вимог стягувача, що обумовлений поточним статусом боржника, що нині перебуває у стані припинення.
У судове засідання 02 червня 2020 року учасники справи не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином на своєчасно.
Від заявника 02 червня 2020 року за вх.№ЕП/8042/20 надійшла заява про проведення судового засідання без його участі.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд розглядає заяву товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСТАЙМ» про заміну сторони виконавчого провадження по справі №815/137/17 у письмовому провадженні, оскільки відсутня потреба заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи та подані до суду документи, суд -
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2017 року по справі №815/137/17, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року та постановою Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року, адміністративний позов ТОВ «РЕСТАЙМ» задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано рішення м/п «Одеса-порт» Одеської митниці ДФС від 24 листопад 2016 року №500060804/2016/000092/2 «Про коригування митної вартості товарів». Визнано протиправною і скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 24 листопад 2016 року №500060804/2016/00176. Стягнуто з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (код за ЄДРПОУ 39441717 (вул.Гайдара, 21-А, м.Одеса, 65078) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСТАЙМ» (код за ЄДРПОУ 40074984 (вул. Люстдорфська дорога, буд.92/94, м.Одеса, Одеська обл., 65088) судовий збір у розмірі 3236,00 грн. та судові витрати на правову допомогу у розмірі 5333,30 грн.
Одеським окружним адміністративним судом 27 квітня 2020 року видано виконавчий лист по адміністративній справі №815/137/17 про стягнення з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (код за ЄДРПОУ 39441717 (вул.Гайдара, 21-А, м.Одеса, 65078) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСТАЙМ» (код за ЄДРПОУ 40074984 (вул. Люстдорфська дорога, буд.92/94, м.Одеса, Одеська обл., 65088) судовий збір у розмірі 3236,00 грн. та судові витрати на правову допомогу у розмірі 5333,30 грн.
Судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України 18.12.2018 року прийнято Постанову №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі - Постанова №1200) відповідно до якої постановлено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності (абз.4 ч.2 Постанови №1200).
Відповідно до абз.6 ч.2 Постанови №1200, Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Розпорядженням від 04 грудня 2019 року №1217-р «Питання Державної митної служби» Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 8 грудня 2019 р. Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Постановою від 02 жовтня 2019 року № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», Кабінет Міністрів України постановив:
1. Утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1.
2. Реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2.
3. Установити, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Згідно Додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2019 року №858 «Перелік територіальних органів Державної митної служби, що утворюються», утворюється Одеська митниця Держмитслужби.
Згідно Додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2019 року №858 «Перелік територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються», до Одеської митниці Держмитслужби приєднується Одеська митниця ДФС, яка реорганізується.
Таким чином, з вищевказаного вбачається, що Державна митна служба України та її територіальні органи здійснюють до припинення Державної фіскальної служби України та її територіальних органів функції і повноваження, пов'язані з реалізацією державної митної політики та державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Одеська митниця ДФС (код ЄДРПОУ 39441717) перебуває у стані припинення.
Доказів внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Одеської митниці ДФС станом на дату подання заяви (25.05.2020 року) та станом на дату прийняття даного рішення до суду не надано.
Згідно з частинами 1, 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Частиною 8 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Порядку № 1074 орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Разом з тим абзацом 1 пункту 7 Порядку № 1074 визначено, що майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Отже, системний аналіз змісту положень статті 104 Цивільного кодексу України, статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та пунктів 7, 12 Порядку № 1074 свідчить про те, що реорганізація Одеської митниці ДФС шляхом її приєднання до Одеської митниці Держмитслужби вважатиметься такою, що відбулася, з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються, натомість перехід майнових прав та обов'язків реорганізованого (приєднаного) органу виконавчої влади до його правонаступника має підтверджуватися передавальним актом, затвердженим у встановленому порядку.
Аналогічні висновки викладені в ухвалах Верховного суду від 13.03.2020 по справі № 916/1117/19 від 03.03.2020 року по справі № 916/3197/17.
Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 06.03.2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
Таким чином, враховуючи те, що Одеська митниця ДФС станом на момент прийняття даної ухвали не припинена, виконавчий лист №815/137/17 від 27 квітня 2020 року стосується стягнення з Одеської митниці ДФС на користь позивача судового збору, а не зобов'язання Одеської митниці ДФС щодо виконання ним функцій і повноважень, пов'язаних з реалізацією державної митної політики та державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи, приймаючи до уваги, що до суду не надано передавального акту щодо передання Одеською митницею ДФС до Одеської митниці Держмитслужби її майнових прав та обов'язків, враховуючи те, що заявником до суду не надано доказів відмови Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області у виконанні вимог вищевказаного виконавчого листа, суд приходить до висновку, що підстави для заміни сторони відповідача/боржника у даній справі відсутні.
Згідно ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником (ч.1). Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (ч.2). Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч.4).
Враховуючи вищевикладене суд вважає за доцільне у задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСТАЙМ» про заміну сторони відмовити.
Керуючись ст.ст.52, 205, 241-245, 248, 256, 295, 379 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСТАЙМ» про заміну сторони по справі №815/137/17 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Вовченко O.A.