01 червня 2020 року справа № 580/1228/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якій просить:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, застосування при розрахунку розміру пенсії за вислугою років 79% від розміру грошового забезпечення та виплати 100% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року по 01.01.2020 року;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок пенсії та виплату ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення з 01.01.2018 в розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки, яка видана Головним управлінням ДФС у Черкаській області з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
В обґрунтування своєї позиції позивач зазначив, що на виконання постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ГУ ПФУ в Черкаській області з 01 січня 2018 року перерахував пенсію позивачу, проте при такому перерахуванні не було враховано суми додаткових видів грошового забезпечення та зменшено розмір пенсії шляхом застосування 70 відсотків від розміру грошового забезпечення, замість раніше призначених 79 відсотків. Позивач вважає, що відповідач протиправно зменшив відсоткове значення розміру основної пенсії, оскільки на відміну від розміру грошового забезпечення відсоток його застосування не є змінною величиною та протиправно не врахував при перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення. Зазначено, що відповідач перерахував пенсію позивачу, однак виплачує позивачу тільки частину основного розміру пенсії щомісяця, всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто протиправно відмовлено позивачу у здійсненні щомісячної виплати пенсії у розмірі 100% суми обчисленої після перерахунку пенсії.
Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позов, в якому останній просив відмовити в задоволенні позовних вимог, аргументуючи свою позицію тим, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 за нормами чинними на час здійснення такого перерахунку. При цьому, з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 103 не відбулось звуження існуючих прав позивача, оскільки відповідною постановою визначено лише порядок виплати перерахованих пенсій. Також Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вказує, що розмір пенсії позивача збільшився.
Відповідач у відзиві зазначає, що із проведенням перерахунку позивачеві було змінено відсоток суми грошового забезпечення для обрахування пенсії з 79 відсотків до 70 відсотків суми грошового забезпечення відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ зі змінами внесеними Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01.04.2014.
Щодо виплати перерахованої пенсії у розмірі 100% відповідно до постанови №103 то зміни до постанови №103 Кабінет Міністрів України на підставі рішення суду не вносив, а отже законодавчих підстав для виплати пенсії у розмірі 100% відповідно до постанови №103 немає. Окрім того, оскільки Кабінет Міністрів України зміни до Постанови № 103 не вносив після скасування деяких її положень судом адміністративної юрисдикції, відповідач не вбачає підстав для проведення відповідного перерахунку пенсії. Натомість Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 04.09.2019р. №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою тотожним чином, що і пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, урегульовано питання виплати перерахованої пенсії. З наведеного відповідач робить висновок, що проведений перерахунок пенсії не призвів до зменшення розміру пенсії і не є звуженням вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно матеріалів пенсійної справи, а саме протоколу за пенсійною справою - 2305001070 від 12.08.2008 та №2305001070 від 04.12.2012, 16.01.2014, 17.11.2017 (про перерахунок пенсії) позивач має 28 років вислуги та отримує пенсіюза вислугою років у розмірі 79% грошового забезпечення.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, при цьому виплата підвищеної пенсії здійснювалася у таких розмірах: з 01.01.2018 - щомісячно 50% перерахованої пенсії: з 01.01.2019 - щомісячно 75% перерахованої пенсії та у розмірі 70% грошового забезпечення.
Перерахунок пенсії здійснений на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області №2305001070 від 30.03.2018, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 до якої включено посадовий оклад, надбавка за стаж, оклад за спецзванням.
11.01.2020 Головним Управлінням ДФС у Черкаській області Копаєву О.В . видано довідку №б/н про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням: посадового окладу, надбавка за стаж, оклад за спецзванням, надбавка в умовах режимних обмежень, премія.
31.01.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в якій просить з 01.01.2018 виплатити пенсію з урахування усіх видів грошового забезпечення та застосуванням 79% від розміру грошового забезпечення.
Крім того, позивач у заяві до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вказав на скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії та щодо видів грошового забезпечення, з яких проводився перерахунок, скасовано. Позивач до заяви щодо перерахунку пенсії також надав копію довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області від 18.02.2020 № 288-299/К-03/8-2300/20 на заяву позивача від 31.01.2020 щодо виплати пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та виплати пенсії у розмірі 79 відсотків грошового забезпечення, позивач згідно проведеного перерахунку отримує пенсію у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення у зв'язку із тим, що на момент проведення перерахунку (01.01.2018) редакція ст. 13 Закону №2262 передбачає, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Щодо складових грошового забезпечення з якого здійснювався такий перерахунок, то відповідач у листі зазначає, що пенсію позивачу було перераховано згідно пунктів 1 та 2 Постанови КМУ №103, тобто було враховано лише оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року. Враховуючи вище вказане Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вказує, що відсутні законодавчі підстави для для перерахунку пенсії із грошового забезпечення 18618,50 грн. згідно довідки Головного управління ДФС у Черкаській області наданої позивачем куди включено надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.
Щодо відсоткового обчислення розміру пенсії слід зазначити наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Основний розмір пенсії позивача на час призначення становив 79% грошового забезпечення.
У дану статтю Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80 % від відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 також внесені зміни до ст.13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, однак, розмір перерахованої пенсії визначив з 70% грошового забезпечення, незважаючи на те, що її розмір обчислювався з 79% грошового забезпечення.
Суд наголошує, що внесені Законом №1166-VII зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Приписами частини першої ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини другої ст. 13 Закону №2262-ХІІ поширюється на відносини, які виникли після набуття чинності.
Таким чином, відповідачем не доведено підстави визначення розміру пенсії 70% від грошового забезпечення.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
За таких умов, позивачем доведено протиправність рішення відповідача щодо розрахунку пенсії виходячи із 70% розміру грошового забезпечення.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач протиправно зменшив розмір суми грошового забезпечення з 79 відсотків до 70 відсотків при здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018. Тому позовні вимоги щодо застосування при розрахунку пенсії за вислугу років 79 відсотків розміру грошового забезпечення з 01.01.2018 року підлягають до задоволення.
Щодо виплати 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 по 01.01.2020 слід зазначити наступне.
Порядок перерахунку пенсій визначений ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб" та Постановою КМУ № 103, (редакції від 21.02.2018 та чинної на момент здійснення перерахунку) пунктом 1 вказано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" .
Згідно з пунктом 2 цієї постанови виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Також зміни було внесено до Постанови КМ України N 45, а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ N 45
-пункт 5 викладено в наступній редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
-додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Таким чином, даним пунктом було передбачено обмеження виплати перерахованих сум підвищених пенсій у період з 01 січня 2018 року по 01 січня 2020 року.
Натомість рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін 05.03.2018 було скасовано пункти 1 та 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій. Також рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва вказано, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, а саме Закону №2262 та Закону України"про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відтак, з огляду на визнання нечинним пункту 2 Постанови №103, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, а тому лише з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
При цьому суд зазначає, що відповідач, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, у своїй діяльності повинен керуватись, зокрема, обов'язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому орган Пенсійного фонду не наділений правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно - правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена, в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.
Таким чином, оскільки до 04.03.2019 окремі положення Постанови №103, які визначали порядок перерахунку пенсій, станом на 01.01.2018 не втратили свою чинність, в 2018 році відповідач, як територіальний орган Пенсійного фонду України, зобов'язаний був їх застосовувати, а відповідно останнє не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії, які були вчинені відповідачем до 05.03.2019.
Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 16.10.2019 у справі №2040/6740/18, та яка враховується судом відповідно до частини 5 статті 242 КАС України.
Отже, оскільки судове рішення про визнання нечинним пунктів 1, 2 Постанови №103 набрало законної сили лише 05.03.2019, то, враховуючи положення статті 265 КАС України, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати позивачу з 01.01.2018 по 31.12.2018 50% суми підвищення пенсії, а з 01.01.2019 по 04.03.2019 - 75% суми підвищення, слід відмовити.
Враховуючи те, що з 01.01.2020, з урахуванням вимог Постанови №1088, виплата пенсії позивачу здійснюється у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 по 31.12.2019 та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стосовно ж посилань відповідача на приписи постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14.08.2019 від №804 (далі - постанова №804), суд зазначає наступне.
Постановою №804 установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Водночас, на момент виникнення спірних правовідносин, вказана постанова ще не була прийнята, а тому не може до них застосовуватися.
Таким чином, позовні вимоги щодо перерахування та виплати 100 відсотків підвищення пенсії у розмірі 79 відсотків грошового забезпечення підлягають задоволенню з 05.03.2018 по 31.12.2019.
Щодо врахування довідки Головного управління ДФС у Черкаській області виданої ОСОБА_1 від 11.01.2020 №б/н про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням: посадового окладу, надбавка за стаж, оклад за спецзванням, надбавка в умовах режимних обмежень, премія, суд зазначає.
Як встановлено судом, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області №2305001070 від 30.03.2018, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за прирівняною посадою - начальник управління, становить 14311,50грн., в т.ч. посадовий оклад - 8460 грн., оклад за спеціальним званням полковник - 1410 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 4441,50грн.
Суд зазначав, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
Після набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18, ГУ ДФС у Черкаській області на заяву ОСОБА_1 видано довідку б/н про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та направлено позивачу супровідним листом від 11.01.2020 № 264/23-00-05-041, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01.03.2018 становить 18618,50грн., в т.ч. посадовий оклад - 8460грн., оклад за спеціальним званням полковник - 1410грн., надбавка за вислугу років (45%) - 4441,50грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1269грн., премія (35,91%) - 3038грн.
31.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.01.2018, виходячи із відомостей про види грошового забезпечення, зазначених в довідці ГУ ДФС у Черкаській області направлену листом від 11.01.2020 №264/23-00-05-041.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону №2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМ України №103).
Пунктом 1 постанови КМ України №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 постанови КМ України № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Також, Постановою КМ України № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ № 45,
- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.04.2018 відповідачем було проведено перерахунки пенсій позивача, отже, відповідачем виконано вимоги чинного законодавства, що регулювали умови перерахунку пенсій станом на день виникнення права позивача на такий перерахунок - 01.01.2018 та правомірно здійснено перерахунок 04.04.2018 з урахуванням положень постанови КМ України №103.
Водночас, при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу до 05.03.2019 (до визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18) відповідач не мав правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положень ст. 63 Закону №2262 та Постанови КМ України №103, та в інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
Частинами 1, 2, 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ(після набрання постановою Шостого апеляційного адміністративного суду законної сили) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання ч. 4 ст. 63 вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України 13.02.2008 прийнято Постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).
Пунктами 1 - 3 цього Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій, Пенсійним фондом проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами (п. 1 Порядку №45) та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.
Тобто, перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. При цьому, відповідач не несе відповідальності за зміст довідки, яка направляється до органів Пенсійного фонду.
Відповідно до вимог п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Однак, нормою ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі №21-484а13) про правильне застосування ст. 49 та 63 Закону №2262-ХІІ щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Суд враховує, що згідно ст. 51 Закону №2262 при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
В даному випадку, як вбачається з наявних у справі матеріалів, позивач надавав Головному управлінню ПФУ в Черкаській області 31.01.2020, разом з заявою, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, супровідний лист від 11.01.2020 №264/23-00-05-041, за якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01.03.2018 становить 18618,50грн., а тому, відповідно до наведених вище правових норм, наявні підстави для визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2020 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області направленої супровідним листом від 11.01.2020 №264/23-00-05-041 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно здійснити розгляд заяви та прийняти рішення щодо перерахунку позивачу пенсії на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01.02.2020.
Разом з тим, що стосується перерахунку пенсії з 01.01.2018, суд зазначає, що дана частина позовних вимог до задоволення не підлягає, оскільки суперечить вимогам ст. 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору підлягають частковому відшкодуваннюза рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 31.12.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у відмові здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області у відповідності до ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно здійснити розгляд заяви та прийняти рішення щодо перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області із супровідним листом від 11.01.2020 №264/23-00-05-041 у відповідності до ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 140 (сто сорок) грн. 00 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар