Справа № 703/978/20
3/703/432/20
01 червня 2020 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Кирилюк Н.А., розглянувши матеріали справи про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , працюючої продавцем кіоску «Квіти»,
до відповідальності за ст. 44-3 КУпАП,
встановив:
До суду надійшов протокол згідно з яким, ОСОБА_1 , 20 березня 2020 року близько 13 год. 30 хв., яка є продавцем кіоску « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в м. Сміла по вул. Незалежності, 74, не припинила торгівельну діяльність, чим порушила постанову КМУ від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
В зв'язку з цим, в діях ОСОБА_1 було виявлено факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала факт вчинення нею адміністративного правопорушення та просила провадження по справі закрити в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Зазначила, що вона є лише найнятим працівником, а не безпосереднім суб'єктом господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS- CoV-2" (з подальшими змінами) на усій території України з 12 березня 2020 року по 03 квітня 2020 року встановлено карантин.
Пунктом п. 2.3 постанови заборонено з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв'язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.
Статтею 55 Господарського кодексу суб'єктами господарювання є: господарські організації; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 44-3 КУпАП, яка передбачає відповідальність, у разі порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання, а лише найманим працівником.
Крім того до матеріалів справи не додано доказів здійснення торгівлі ОСОБА_1 промисловими товарами. ОСОБА_2 , яка надала пояснення щодо купівлі нею промислових товаріву кіоску « ІНФОРМАЦІЯ_2 », до суду не з'явилася.
Також, працівниками поліції не надано на запит суду запису, зафіксованого на бодікамеру інспектора Біленка В., який був здійснений під час складання протоколу відносно ОСОБА_1 , як доказу, на підтвердження вчинення нею адміністративного правопорушення передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
У відповідності до п. 4.2 рішення Конституційного суду України № 23-рп/2010 від 22 грудня 2010 року, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Елементами верховенства права є, в тому числі, і презумпція невинуватості.
Враховуючи, що ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання відтак, суб'єктом адміністративного правопорушення, відсутність в матеріалах справи належних і допустимих доказів вчинення нею діяння, відповідальність за яке передбачена ст. 44-3 КУпАП, відповідно у її діях відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
У відповідності до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ст. 284 КУпАП суддя
постановив:
Справу про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст. 44-3 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: Н. А. Кирилюк