Ухвала від 29.05.2020 по справі 757/22108/20-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/22108/20-к

Примірник № ___

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2020 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання слідчого першого відділу Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2020 року до провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , надійшло клопотання слідчого першого відділу Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів.

До початку розгляду клопотання, стороною кримінального провадження, якою подано вказане клопотання, до початку судового засідання подана заява про розгляд клопотання у його відсутність, також, слідчим у заяві зазначено, що клопотання підтримує в повному обсязі, із підстав, наведених у ньому та просить слідчого суддю задовольнити вказане клопотання.

У клопотанні, сторона кримінального провадження просить слідчого суддю розглядати клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.

З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що Першим відділом Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000001150 від 27.05.2019 за фактами незаконного сприяння шляхом зловживання службовим становищем службовими особами органів ІНФОРМАЦІЯ_1 службовим особам низки комерційних підприємств в ухиленні ними упродовж 2017-2109 років від сплати податку на додану вартість в особливо великих розмірах на суму 269 млн. грн., за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України, та за фактом ухилення службовими особами низки комерційних підприємств упродовж 2017-2019 років від сплати податку на додану вартість в особливо великих розмірах на суму 269 млн. грн., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

В ході здійснення досудового розслідування встановлено, що незаконними діями службових осіб підрозділів ДФС України, які полягали в наданні індивідуальних податкових консультацій ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", чим останніх звільнено від сплати належного податку на додану вартість на суму 92,5 млн. грн. та 66,5 млн. грн., що підтверджується висновком аналітичного дослідження №30/99-99-16-03-20/35442539 від 29.11.2018 фінансово-господарських операцій, проведених ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2014 по 30.06.2016, на предмет наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або інших правопорушень складеним відділом викриття економічних правопорушень та супроводження кримінальних розслідувань Департаменту боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ДФС України.

Так, під час проведення дослідження фінансово-господарських операцій, проведених ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " використаний Акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 30.06.2016 №135/10-36-14-01-13/35442539 від 17.11.2016, додатки до нього, матеріали та інформаційні ресурси.

Встановлено, що відповідно до документальної планової виїзної перевірки ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", проведеної ІНФОРМАЦІЯ_4 у період з 29.09.2016 по 10.11.2016, встановлено, що дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) за період з 01.01.2014 по 30.06.2016, який входить до складу доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, сформовано із нарахування комісійної винагороди за грошове посередництво з переказу коштів у системі електронних розрахунків на загальну суму 356399613,2 гривень, у т. ч. у 2014 році на суму 152224997 грн, у 2015 році на суму 189664936 грн; у 1 півріччі 2016 року на суму 120612152 грн.

За період з 01.01.2014 по 30.06.2016 ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " задекларовано податкових зобов'язань по податку на додану вартість у сумі 4897 грн.

Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.01.2014 по 02.04.2015 у рядку 3 Декларацій "Операції, що не є об'єктом оподаткування" за період з 01.01.2014 по 02.04.2015 у загальній сумі 194320901 грн. встановлено, що відповідно до п.п.196.1.5 п.196.1 ст.196 ПКУ, ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " здійснювало операції, які є об'єктом оподаткування, а саме: надання фінансових послуг з приймання та переказу коштів на користь отримувачів.

Таким чином, відповідно до акту від 17.11.2016 №135/10-36-14-01-13/35442539 про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 30.06.2016, операції щодо отримання комісійної винагороди за грошове посередництво з прийняття готівки від фізичних осіб (платників) та її подальшого переказу на користь юридичних осіб (клієнтів), сплаченої фізичними особами та юридичними особами, ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " податком на додану вартість не оподатковувались.

Водночас, статтею 196 ПКУ визначено перелік операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, зокрема, відповідно до п. п. 196.1.5, п. 196.1 ст. 196 ПКУ не є об'єктом оподаткування з ПДВ - операції з надання послуг платіжних організацій платіжних систем, пов'язаних з переказом коштів, з інкасації, розрахунково-касового обслуговування, залучення, розміщення та повернення коштів за договорами позики, депозиту, вкладу (у тому числі пенсійного), управління коштами та цінними паперами (корпоративними правами та деривативами), доручення, надання, управління і відступлення прав вимоги за фінансовими кредитами фінансових установ, кредитних гарантій і банківських поручительств особою, що надала такі кредити, гарантії або поручительства.

Тобто вказаним пунктом визначено, що не є об'єктом оподаткування ПДВ виключно операції з надання послуг платіжних організацій платіжних систем та розрахунково-касового обслуговування.

Загальні засади функціонування платіжних систем в Україні регулюються Законами України "Про ІНФОРМАЦІЯ_5 ", "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про поштовий зв'язок", іншими законодавчими актами України та нормативно-правовими актами ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відповідно до статті 7 Закону України "Про ІНФОРМАЦІЯ_5 " ІНФОРМАЦІЯ_7 діяльність платіжних систем та систем розрахунків в Україні, створює та забезпечує безперервне, надійне та ефективне функціонування, розвиток створених ним платіжних систем.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" платіжні організації платіжних систем, учасники платіжних систем та оператори послуг платіжної інфраструктури мають право здійснювати діяльність в Україні виключно після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до Реєстру.

Порядок такої реєстрації визначено Положенням про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, затвердженим постановою Правління ІНФОРМАЦІЯ_6 від 04.02.2014 №43.

Згідно Закону платіжна організація - юридична особа, що визначає правила роботи платіжної системи, а також виконує інші функції щодо забезпечення діяльності платіжної системи та несе відповідальність згідно з цим Законом та договором (п. 1.28 ст. 1 Закону).

В свою чергу учасник/член платіжної системи (далі - учасник платіжної системи) - юридична особа, що на підставі договору з платіжною організацією платіжної системи надає послуги користувачам платіжної системи щодо проведення переказу коштів за допомогою цієї системи та відповідно до законодавства України має право надавати такі послуги (п. 1.43 ст. 1 Закону).

Водночас, відповідно п. 1.37 ст. 1 Закону "розрахунково-касове обслуговування - послуги, що надаються банком клієнту на підставі відповідного договору, укладеного між ними, які пов'язані із переказом коштів з рахунка (на рахунок) цього клієнта, видачею йому коштів у готівковій формі, а також здійснення інших операцій, передбачених договорами".

Таким чином, відповідно до положень вищевказаного Закону послуги з розрахунково-касового обслуговування можуть надаватися виключно банками, в порядку визначеному нормативно-правовими актами Національного банку України та іншими нормативно-правовими актами. При цьому слід зауважити, що вказаний закон є єдиним нормативно-правовим актом, який дає визначенню терміну "розрахунково-касове обслуговування".

Враховуючи вищевикладене, вбачається, що право на застосування п. 196.1.5 п. 196.1 ст. 196 ПК України під час проведення операцій з надання послуг, пов'язаних з переказом коштів на території України, мають виключно платіжні організації платіжних систем та банки.

Проведеним аналізом встановлено, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " укладено 21.09.09 з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 ", що виконує функції Платіжної організації Внутрішньодержавної небанківської системи " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", що зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_10 від 16 липня 2009 року (далі - Платіжна організація), Договір № 1 про приєднання до Внутрішньодержавної небанківської платіжної системи " ІНФОРМАЦІЯ_9 " в якості члена-учасника.

Таким чином, враховуючи те, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " не внесено до реєстру у якості платіжної організації платіжної системи, а є лише учасником платіжної системи, вбачається, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " не має права застосовувати положення п. п. 196.1.5 п. 196.1 ст. 196 ПК України до операції з отримання комісійної винагороди за грошове посередництво з переказу коштів під час надання послуг населенню, а отже має нараховувати та сплачувати податкові зобов'язання з ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.

Згідно проведеного аналізу податкової та фінансової звітності ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " за період з 01.01.2014 по 30.06.2016 податок на додану вартість не нараховувався та не сплачувався, платником ПДВ ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " не реєструвалось, нарахування та сплата ПДВ за вказаний період до КОР платника не внесено, вбачається, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", на порушення вимог п. 181.1 ст.181, п. 183.1, 183.2 ст. 183, п. п. "б" п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. п. 196.1.5, п. 196.1 ст. 196 ПКУ, не нараховано та не сплачено податкове зобов'язання з ПДВ за ставкою 20% при отриманні комісійної винагороди за грошове посередництво з переказу коштів під час надання послуг населенню у сумі 92500417 гривень.

У зв'язку з цим в діях посадових осіб ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " вбачаються ознаки умисного ухилення від сплати податку на додану вартість, шляхом не вжиття заходів щодо виконання вимог податкового законодавства, яке регулює нарахування та сплату податку на додану вартість (з 02.04.2015 ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " не є платником податку на додану вартість, свідоцтво платника ПДВ анульовано за ініціативою підприємства), не нарахування та сплати податку на додану вартість з сум комісійної винагороди за грошове посередництво з прийняття готівки від фізичних осіб (платників) та її подальшого переказу на користь юридичних осіб (клієнтів), сплаченої фізичними особами та юридичними особами на користь ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " та не подачі до органів ДФС за місцем податкового обліку податкових декларацій з податку на додану вартість, що призвело до фактичного ненадходження в державний бюджет грошових коштів на загальну суму 92500417 грн., що є особливо великим розміром.

Відповідно до висновку аналітичного дослідження від 09.11.2018 №27/99-99-16-03-20/39859339 фінансово-господарських операцій, проведених ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " за період з 25.06.2015 по 31.12.2017, на предмет наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або інших правопорушень проведеного відділам викриття економічних правопорушень та супроводження кримінальних розслідувань Департаменту боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ДФС України.

Встановлено що під час проведення аналітичного дослідження фінансово-господарських операцій, проведених ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", використаний Акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 25.06.2015 по 31.12.2017 від 19.03.2018 №316/26-15-14-06-02-10/39859339, додатки до нього, матеріали та інформаційні ресурси.

Встановлено, що відповідно до вказаних публічних пропозицій, розміщених у мережі Інтернет ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " є учасником ВНПС " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_11 ", ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_12 ", ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_13 ", системи грошових переказів "Welsend", платіжними організаціями яких є ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 ", ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_17 " (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) відповідно.

Проведеною документальною плановою виїзною перевіркою ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", встановлено, що "дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку" показників за період з 25.06.2015 по 31.12.2017 сформовано із нарахування комісійної винагороди від здійснення операцій перерахунку грошових коштів" на загальну суму 356399613,20 гривень"

Тобто вказаним пунктом визначено, що не є об'єктом оподаткування ПДВ виключно операції з надання послуг платіжних організацій платіжних систем та розрахунково-касового обслуговування.

Проведеним аналізом встановлено, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " має ліцензію ІНФОРМАЦІЯ_18 виключно на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків від 26.07.2016 №34/1.

Таким чином, враховуючи те, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " не внесено до реєстру у якості платіжної організації платіжної системи, а є лише учасником платіжної системи, вбачається, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " не має права застосовувати положення п. п. 196.1.5 п. 196.1 ст. 196 ПКУ до операцій з отримання комісійної винагороди за грошове посередництво з переказу коштів під час надання послуг населенню, а отже має нараховувати та сплачувати податкові зобов'язання з ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ. Згідно із п.п. "а" і "б" п. 185.1 ст. 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п. п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (п. п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 розділу І ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПК України встановлено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 - 183 розділу V ПК України та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом ІНФОРМАЦІЯ_19 від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у ІНФОРМАЦІЯ_20 17.11.2014 за №1456/26233.

Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено п. п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 розділу І та п. 180.1 ст. 180 розділу V ПК України.

Статтями 181 та 182 розділу V ПК України визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватися як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Відповідно до п. 181.1 ст. 181 розділу V ПК України під обов'язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).

При цьому до загального обсягу оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ. при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.

Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V ПК України для здійснення такої реєстрації особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ (далі - Заява).

Водночас, п. 183.10. ст. 183 ПКУ встановлено, що будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Відповідно до даних Додатку №6 Акту №316 ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " вперше перевищено обсяг оподатковуваних операцій з отримання комісійної винагороди за грошове посередництво з переказу коштів під час надання послуг населенню більше 1 млн. грн. у 3 кварталі 2016 року та складає 23963480,15 гривень.

Таким чином, відповідно до п. 183.2 ст. 183 розділу V ПК України ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " підпадає під обов'язкову реєстрацію платника ПДВ з жовтня 2016 року як особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, у тому числі з отримання комісійної винагороди за грошове посередництво з переказу коштів під час надання послуг населенню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).

Враховуючи вищевикладене ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " зобов'язано подати до органів ДФС за місцем податкового обліку реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ до 10 листопада 2016 року.

Таким чином за результатами проведеного аналітичного дослідження фінансово-господарських операцій, проведених ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " за період з 25.06.2015 по 31.12.2017, на предмет наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або інших правопорушень встановлено наступне:

Враховуючи те, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " не внесено до реєстру у якості платіжної організації платіжної системи, а є лише учасником платіжної системи, вбачається, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " не має права застосовувати положення п. п. 196.1.5 п. 196.1 ст. 196 ПК України до операції з отримання комісійної винагороди за грошове посередництво з переказу коштів під час надання послуг населенню, а отже має нараховувати та сплачувати податкові зобов'язання з ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.

Згідно проведеного аналізу податкової та фінансової звітності ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " за період 25.06.2015 по 31.12.2017 податок на додану вартість не нараховувався та не сплачувався, платником ПДВ ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " не реєструвалось, нарахування та сплата ПДВ за вказаний період відсутня, вбачається, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", на порушення вимог п. 181.1 ст.181, п. 183.1, 183.2 ст. 183, п. п. "б" п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. п. 196.1.5, п. 196.1 ст. 196 ПКУ, не нараховано та не сплачено податкове зобов'язання з ПДВ за ставкою 20% при отриманні комісійної винагороди за грошове посередництво з переказу коштів під час надання послуг населенню у сумі 66487226,25 гривень.

У зв'язку з цим в діях посадових осіб ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " вбачаються ознаки умисного ухилення від сплати податку на додану вартість, шляхом не вжиття заходів щодо виконання вимог податкового законодавства про обов'язкову реєстрацію платником ПДВ та не подачі до органів ДФС за місцем податкового обліку податкових декларацій з податку на додану вартість, що призвело до фактичного ненадходження в державний бюджет грошових коштів на загальну суму 66487226,25 грн., що є особливо - великим розміром.

Також відповідно до Акту 15.04.2019 № 349/26-15-14-06-02/35442539 про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 30.09.2018, валютного законодавства за період з 01.01.2016 по 30.09.2018, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.09.2018 року, вибірковою перевіркою встановлено що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " виявлено фінансову операцію по взаєморозрахунках з ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_6 ) на загальну суму 2685000грн., яка відповідає критерію п.6 регламентованому Положенням про порядок організації роботи при виявленні органами ДФС фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення відповідно до наказу ДФС України від 01.04.2015 року № 230.

Також здійснення посадовими особами ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " фінансових операцій на загальну суму 407765875,58 грн. у тому числі по взаємовідносинам, з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_21 " (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) на загальну суму 117070760,56 грн., з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_22 " (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) на загальну суму 213101223,15грн., з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_23 " (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) на загальну суму 51619852,33 грн. з ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_10 ) на загальну суму 1630922,35 грн., з ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_11 ) на загальну суму 6516364,48 грн. з ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_12 ) на загальну суму 5884908,82 грн., з ФОП ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_13 ) на загальну суму 4951351,45 грн., з ФОП ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_14 ) на загальну суму 6990492,44 грн.,які мають ознаки таких, що були вчинені з метою конвертації безготівкових грошових коштів в готівку та мають ознаки операцій, що пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або фінансування тероризму, передбачені Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".

Також у ході аналізу зібраних документів встановлено, що власники ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " - надприбуткового підприємства, яке займається наданням фінансових послуг, штучно створюють витрати підприємства з метою ухилення від сплати податку на прибуток з використанням афільованих (підконтрольних) їм підприємств та фізичних осіб-підприємців,які фактично є працівниками зазначеного підприємства, за надання різного роду послуг (інформаційних, послуг з адміністрування, супроводження програмного продукту, оренди, обслуговування терміналів тощо). До афільованих підприємств та фізичних осіб-підприємців належать: платіжна організація ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " платіжної системи " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_24 ", та НОМЕР_15 фізичні особи-підприємці.

Відповідно до звітів про фінансові результати, податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2018 рік ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " отримало чистий дохід від реалізованої продукції - 417,5 млн. грн., а сукупні витрати - 395,6 млн. грн. в тому числі 347,2 млн. грн. собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг). Проте, реально сплаченого податку на прибуток за звітний податковий період складає 4,9 млн.грн. В подальшому встановлено що витрати від реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) в сумі 347,2 млн. грн. перераховані за удаваними договорами на рахунки фізичних осіб-підприємців (383 фізичні особи-підприємці), які перебувають на 3-й групі платників єдиного податку зі сплатою 5% єдиного податку а в подальшому обготівковуються.

Також встановлено, що відповідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків - 52 ФО-П із 383 ФО-П протягом 2018 року отримували дохід за основним місцем роботи (101 - заробітна плата) - на ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".

Отже різниця між сплаченим податком на прибуток підприємства шляхом використання злочинної схеми за удавані послуги з використанням фізичних осіб-підприємців складає 69,4 млн. грн.

Таким чином, посадові особи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ухилились від сплати податкових платежів на суму 69,4 млн. грн. чим спричинили збитки Державі в особливо великих розмірах.

Аналогічно, у ході аналізу зібраних документів встановлено, що власники ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", платіжної організації ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_25 ” - надприбуткові підприємства, які займаються наданням фінансових послуг, штучно створюють витрати підприємства з метою ухилення від сплати податку на прибуток з використанням афільованих (підконтрольних) їм підприємств та фізичних осіб-підприємців, які фактично є працівниками зазначеного підприємства, за надання різного роду послуг (інформаційних, послуг з адміністрування, супроводження програмного продукту, оренди, обслуговування терміналів тощо). До афільованих підприємств та фізичних осіб-підприємців належать: платіжна організація ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_25 " платіжної системи "City24", та 227 фізичні особи-підприємці.

Відповідно до звітів про фінансові результати, податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2018 рік ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " отримало чистий дохід від реалізованої продукції - 52,7 млн. грн., а адміністративні витрати - 45,2 млн. грн. Проте, реально сплаченого податку на прибуток за звітний податковий період складає 549 тис. грн. В подальшому встановлено що адміністративні витрати від реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) в сумі 45,2 млн.грн. можливо перераховані за удаваними договорами на рахунки фізичних осіб-підприємців (227 фізичні особи-підприємці), які перебувають на 3-й групі платників єдиного податку зі сплатою 5% єдиного податку а в подальшому обготівковуються.

Також встановлено, що відповідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків - 44 ФОП із 227 протягом 2018 року отримували дохід за основним місцем роботи (101 - заробітна плата) - на ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ".

Отже різниця між сплаченим податком на прибуток підприємства шляхом використання злочинної схеми за удавані послуги з використанням фізичних осіб-підприємців складає 9 млн. грн.

Таким чином, посадові особи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ухилились від сплати податкових платежів на суму 9 млн. грн. чим спричинили збитки Державі в особливо великих розмірах.

Аналогічно до звітів про фінансові результати, податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2018 рік ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " отримала чистий дохід від реалізованої продукції - 222,2 млн. грн.,а адміністративні витрати - 218,1 млн. грн. Проте, реально сплаченого податку на прибуток за звітний податковий період складає 658 тис.грн. В подальшому встановлено що адміністративні витрати від реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) в сумі 45,2 млн.грн. можливо перераховані за удаваними договорами на рахунки фізичних осіб-підприємців (229 фізичні особи-підприємці), які перебувають на 3-й групі платників єдиного податку зі сплатою 5% єдиного податку а в подальшому обготівковуються.

Також встановлено, що відповідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків - 67 ФО-П із 229 протягом 2018 року отримували дохід за основним місцем роботи (101 - заробітна плата) - на ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 ".

Отже різниця між сплаченим податком на прибуток підприємства шляхом використання злочинної схеми за удавані послуги з використанням фізичних осіб-підприємців складає 43,6 млн. грн.

Таким чином, посадові особи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ухилились від сплати податкових платежів на суму 43,6 млн. грн., чим завдали збитки Державі в особливо великих розмірах.

Таким чином, документи, які знаходяться у розпорядженні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » мають доказове значення у даному кримінальному провадженні та необхідні для проведення слідчих та процесуальних дій.

З метою швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування кримінального провадження, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до паперових копій документації, що знаходиться у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою:

АДРЕСА_1 , оскільки мають значення речових доказів, а саме містять відомості, які самостійно або в сукупності з іншими відомостями можуть бути використані як докази фактів та обставин вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України, що встановлюються під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000001150 від 27.05.2019.

Вказані речі та документи містять відомості про обставини, які підлягають встановленню у даному кримінальному провадженні.

Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Як вбачається із змісту п. 4, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, та персональні дані особи.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.

Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання- задовольнити.

Надати дозвіл слідчому першого відділу Управління з розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 на тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомлення та вилучення їх копій у паперовому вигляді наступних документів:

договір про приєднання в якості учасника до внутрішньодержавної небанківської платіжної системи « ІНФОРМАЦІЯ_9 », платіжною організацією якої є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та додатки до нього; - заяви та додатки до них, які подані до НБУ про видачу ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків; - договір про приєднання в якості учасника до внутрішньодержавної платіжної системи « ІНФОРМАЦІЯ_12 », платіжною організацією якої є ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » та додатки до нього - внутрішні правила про переказ коштів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - договори про прийом платежів, укладених між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та іншими фізичними та/або юридичними особами, акти виконаних робіт; - договори про приймання платежів від населення через програмно-технічні комплекси самообслуговування для подальшого переказу, акти виконаних робіт; - договори про надання послуг з приймання платежів для подальшого переказу, акти виконаних робіт; - кількість власних та орендованих терміналів та їх ідентифікаційні номери; - адреси розташування програмно-технічних комплексів самообслуговування (ПТКС) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; - договори оренди програмно-технічних комплексів самообслуговування (ПТКС), укладені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з фізичними особами-підприємцями та юридичними особами, акти виконаних робіт; - договори технічного обслуговування ПТКС, акти виконаних робіт; - акти приймання-передачі ПТКС в оренду; - копії документів, що надавалися ТОВ ФК « ІНФОРМАЦІЯ_26 » для отримання ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків; - відомості, щодо отримання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » комісійних винагород від юридичних осіб, а також документи (договори, акти виконаних робіт), що стали підставою для їх отримання; - документи, що підтверджують здійснення інкасації ПТКС (договорів, актів виконаних робіт); - договорів, укладених ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про відкриття в банківських установах окремих поточних рахунків для зарахування готівки в гривнях, прийнятої для подальшого її переказу; - документів, що підтверджують забезпечення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зарахування готівки в гривнях, прийнятої для подальшого її переказу на окремий поточний рахунок/рахунки, відкритий у банку/банках протягом 2014-2019 років; - договорів про надання безповоротної фінансової допомоги, укладені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » протягом 2014-2019 років; - договорів про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги укладені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » протягом 2014-2019 років; - податкова звітність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2014 - 2019 роки, а саме: - річні фінансові звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме: - баланс (Звіт про фінансовий стан) станом на 31 грудня 2014-2018 років, - баланс (Звіт про фінансовий стан) станом на 31 грудня 2014-2018 років, - баланс (Звіт про фінансовий стан) станом на 31 грудня 2014-2018 років, - звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 2014-2018 роки, - денний ліміт готівкових коштів в касі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; - документи дня про рух готівкових коштів з терміналів у касу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » чи/або до установи банку;- перелік працевлаштованих працівників на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із зазначенням повних анкетних даних, копій паспортів, договорів про працевлаштування;- реєстр пунктів приймання та виплати готівки, платіжних пристроїв; інформації про кожну операцію з переказу коштів, здійснену в платіжній системі, яка наявна в системі обліку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із зазначенням годин, хвилин та секунд, ініціатора та отримувача переказу, місця ініціювання та виплати переказу, суму та валюту переказу коштів; - схеми комплексу програмно-апаратних засобів із описом функціонального призначення та взаємозв'язку його компонентів; - перелік критично важливих компонентів комплексу програмно-апаратних засобів та особливо важливих даних, необхідних для надання послуг, та запровадження політики їх резервування та відновлення; - інструкції дій обслуговуючого персоналу щодо попередження порушень у разі настання надзвичайної ситуації та відновлення функціонування комплексу програмно-апаратних засобів; - інструкції із супроводження та експлуатації комплексу програмно-апаратних засобів; - журнал реєстрації звернень користувачів.

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в 2-х примірниках:

Примірник № 1 - знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/22108/20-к

Примірник № 2 - наданий слідчому ОСОБА_3 .

Слідчий суддя: ОСОБА_1