707/826/20
3/707/559/20
01 червня 2020 року суддя Черкаського районного суду Тептюк Є.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Черкаського РВП Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працююча,-
за ст. 44-3 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 12.04.2020 року серія АПР18 №256395, 12.04.2020 року близько 14 години 00 хвилин, всупереч п.п.3 п. 2 Постанови КМУ № 211 від 11 березня 2020 року, перебувала в с.Мошни, Черкаського району Черкаської області по вул.Замедянського без засобів індивідуального захисту, а саме медичної маски, чим скоїла правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
При цьому, у змісті протоколу про адмінправопорушення щодо ОСОБА_1 , вказана фабула так, як вона зазначена у відповідній статті КУпАП не розкрита.
У протоколі про адміністративне правопорушення взагалі відсутнє посилання на зміст Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 року. Крім того, її змістом запроваджувались обмежувальні заходи у зв'язку із встановленням з 12 березня до 3 квітня 2020 року на всій території України карантину, а саме у виді заборони: відвідування закладів освіти; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб. Разом з тим, у зміст зазначеної Постанови КМУ вносились зміни і доповнення відповідною Постановою КМУ №215 від 16.03.2020 року, Постановою Кабінету Міністрів України №255 від 02.04.2020 року якими розширювалось і доповнювалось коло обмежувальних заходів в умовах карантину із зазначенням яких саме.
Виходячи зі змісту диспозиції статті 44-3 КУпАП, це бланкетна норма, яка відсилає да інших актів законодавства, рішень органів місцевого самоврядування.
В протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено нормативно-правовий акт, що встановлює певні норми та правила, які порушила ОСОБА_1 Визнання нею своєї вини в протоколі про адміністративне правопорушення суд до уваги не бере, оскільки грубі порушення складання протоколу про адміністративне правопорушення не дають підстав вважати його належним та допустими доказом та суд позбавлений можливості встановити фактичні обставини правопорушення, що ставляться в провину ОСОБА_1 , та з якими вона погодилась в протоколі.
Крім того, до протоколу не додано жодних доказів, які б підтверджували факт вчинення правопорушення (фото/відео матеріали, покази свідків, письмові докази).
Враховуючи викладене суд позбавляється можливості встановити фактичні обставини правопорушення, що ставляться в провину ОСОБА_1 ,
Суд не може змінювати чи уточнювати суть порушення, яка вказана у протоколі, а повинен розглянути справу та ухвалити постанову виключно на основі зібраних працівниками поліції доказів. Аналогічні висновки містяться в рішеннях ЄСПЛ «Малофєєва проти Росії» та «Карелін проти Росії».
В судове засідання ОСОБА_1 , не з'явилась, проте надала письмову довідку з КНП «черкаська районна лікарня с.мошни» що наразі перебуває на лікарняному. За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи без участі ОСОБА_1 , враховуючи, що статтею 268 КУпАП не передбачена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП.
Так відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Дослідивши матеріали справи, не знаходжу підтвердження вини ОСОБА_1 , в скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 44-3 КпАП України через наявність процесуальних порушень в ході оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
Відтак, у відповідності до ст. 62 Конституції України, ст. 7, п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 , складу правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 44-3, ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП
Провадження в справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Є. П. Тептюк