Справа № 420/6842/18
29 травня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому, з урахуванням уточнення позовної заяви, позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача провести з урахуванням надбавок до грошового забезпечення позивача, які входили до складу його грошового забезпечення для розрахунку пенсії до 1 січня 2018 року та не були враховані при розрахунку пенсії з 1 січня 2018 року: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15% оклад за посадою; надбавки за особливо важливі завдання - 50% окладу за посадою + оклад за війковим званням + надбавка за вислугу років (50%); премії - 10% окладу за посадою;
- зобов'язати відповідача здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
- зобов'язати відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 1 січня 2018 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії позивача без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України.
Ухвалами суду від 23.01.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; від 28.03.2019 року: зупинено провадження у справі № 420/6842/18 - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18; від 18.11.2019 року: поновлено провадження у справі; зупинено провадження у справі № 420/6842/18 - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18; від 27.05.2020 року: поновлено провадження у справі.
В судове засідання 27.05.2020 року сторони та/або їх представники не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
В матеріалах справи наявні заяви позивача та представника відповідача про розгляд справи за їх відсутності, в порядку письмового провадження. (а.с.84, 98)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить задовольнити позов, з таких підстав:
- позивач є інвалідом війни, отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII;
- відповідно до перерахунків пенсії основний розмір пенсії складав 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з питань перерахування пенсії з урахуванням 100% та отримав відповідь, що перерахунок пенсії зроблений у відповідності до Порядку, на умовах та розмірах, визначених Постановою № 103 та отримав перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року;
- умовами отримання пенсії, відповідно до ст. 13 Закону № 2262, це вислуга років і більше, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення та у зв'язку з цим норма, яка визначає виплату пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення (30 років). Але згідно перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року вказано: основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 30). Таким чином, з 1 січня 2018 року пенсія вже розраховується не з 80% грошового забезпечення, а з 70% грошового забезпечення, тобто на 10% нижче;
- Кабінет Міністрів України має право на умовах, у порядку та розмірах на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII), але зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби здійснюється виключно шляхом внесення змін до Закону (ч. 3 ст. 11 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII);
- у п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року;
- визначивши розмір перерахованої (підвищеної) пенсії Кабінет Міністрів України зменшив норму її виплати з 1 січня 2018 року. Якщо розрахувати основний розмір пенсії за нормами Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262 та у відповідності до Постанови № 103 то вона повинна складати 8376грн. 80% від грошового забезпечення, 10470 грн. (з урахуванням доплати (25%) 2094 грн. та надбавок (435,60+50,00+304,92) 790,52 грн.) повинна складати 11260,52 грн., а складає, згідно перерахунку пенсії, 7329 грн. 70% від грошового забезпечення 10470 грн. (з урахуванням доплати (25%) 1832,25 грн. та надбавки (435,60+50,00+304,92) 790,52 грн.) складає 9951,77 грн. Якщо брати до уваги основний розмір пенсії, яку позивачу розрахувало головне управління з 1 січня 2018 року, з урахуванням тільки Постанови № 103, то вона складає з доплатою та надбавками 7224,67 грн., а повинна складати з доплатою та надбавками 11260,52 грн. якщо розраховувати за нормою 80% грошового забезпечення Так, 7224,67 грн. з урахуванням розрахованої пенсії 11260,52 грн. (за нормою 80% від грошового забезпечення) складає 51%, тобто пенсія позивачу нарахована за нормою 51% від грошового забезпечення, що не відповідає вимогам пункту «а» ст. 13 Закону України № 2262-XII Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII;
- головне управління розрахувало пенсію позивачу з 1 січня 2018 року змінивши умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби передбачені Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, чим порушила вимоги ст. 1-1 Закону.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав:
- відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 в редакції від 01.01.2017, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій;
- з метою виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військом (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- Пенсійний фонд листом від 26.02.2019 року № 6194/02-23 повідомив Головне управління та Одеський обласний військовий комісаріат про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана постанова є підставою для проведення перерахунку пенсії. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом Головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018 року. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 Головним управлінням 05.04.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою;
- пунктом 2 Постанови № 103 передбачено чіткий порядок виплати сум підвищення перерахованої пенсії. На виконання зазначеного порядку та враховуючи положення статті 8 та 63 Закону № 2262 з Державного бюджету України органом Пенсійного фонду забезпечене відповідне фінансування. Самостійне визначення розміру пенсій та її виплата органами Пенсійного фонду призведе до порушення норм чинного законодавства;
- перерахунок пенсії позивача на виконання Постанови № 103 було проведено в квітні 2018 року з урахуванням основного розміру грошового забезпечення позивача у розмірі 70%, оскільки 01.04.2014 року набрав чинності Закон України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»;
- у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018 року;
- зниження пенсії не відбулося, навпаки пенсія була збільшена після проведення перерахунку головним управлінням (до проведення перерахунку розмір пенсії становив 4497,57 грн., а починаючи з травня 2018 року - становить 7224,67 грн.). Таким чином, право на перерахунок реалізовано, відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно з матеріалами пенсійної справи позивача № ЮО097844-Міноборони, зокрема (а.с.44-51), відповідно до:
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 квітня 2007 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 жовтня 2007 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 18 лютого 2008 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 січня 2008 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 19 березня 2008 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 квітня 2008 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 липня 2008 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 18 вересня 2008 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 жовтня 2008 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 квітня 2009 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 19 червня 2009 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 липня 2009 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 17 вересня 2009 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 жовтня 2009 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 27 грудня 2009 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 листопада 2009 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 січня 2010 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 3 травня 2010 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 квітня 2010 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 липня 2010 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 3 липня 2010 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 серпня 2010 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 січня 2011 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 28 грудня 2011 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 січня 2012 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 лютого 2012 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 липня 2012 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 січня 2013 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 21 листопада 2013 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 грудня 2013 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 вересня 2016 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 травня 2016 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії від 14 квітня 2017 року, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 травня 2017 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30);
- перерахунку пенсії, пенсія позивачу по інвалідності перерахована з 1 жовтня 2017 року, та основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення; за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30).
5 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача по інвалідності з 1 січня 2018 року (а.с.10зв.):
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5500,00
- оклад за військове звання - 1480,00
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3490,00
- премія 0% - 0,00
ВСЬОГО - 10470,00
Основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення: 6282. За розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30)
у розмірі: 7329. З урахуванням доплати: - 9161,25
в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) - 1832,25
Вид підвищення або надбавки до пенсії:
ІНВАЛІД ВІЙНИ 3 ГРУПИ/ПРИ ВИКОНАННІ ОБОВЯЗКІВ В/С ІНВАЛІД
ВІЙНИ 3 ГР. (СТ.7) - 435,60
Інваліди війни 3гр./при виконанні обов'язків в/с - 50,00
Особливі заслуги (21%) ст. 1 п.п. 6-8 Закону (з 01 по 30) - 304,92
ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 9951,77, - 7224,67
З урахуванням попередньої суми пенсії 4497,57 та
підвищення 2727,1 (50% від 5454,2)
Згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 р. підвищення складає 5454,2.
З них виплачується:
з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення: 2727,1;
з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення: 4090,65 - 2727,10
з 01.01.2020 р. 100% щомісячно 100% від підвищення 5454,2.
Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення та перерахунку пенсії без урахування надбавок до грошового забезпечення позивача, які входили до складу його грошового забезпечення для розрахунку пенсії до 1 січня 2018 року, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії матеріалів пенсійної справи позивача, яка містить (а.с.34-51), зокрема:
- довідку Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, № ЮО97844 від 4 квітня 2018 року, згідно з якою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою СТ.ОФІЦЕР ВІДДІЛУ УПРАВЛІННЯ БОЙОВОЇ ПІДГОТОВКИ ОДЕСВО, становить, зокрема:
- посадовий оклад - 5500,00
- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00
- надбавка за вислугу років (50%) - 3490,00
Усього: - 10470,00.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частинами 1, 4, статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
1. Щодо позовних вимог: зобов'язати відповідача з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача провести з урахуванням надбавок до грошового забезпечення позивача, які входили до складу його грошового забезпечення для розрахунку пенсії до 1 січня 2018 року та не були враховані при розрахунку пенсії з 1 січня 2018 року: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15% оклад за посадою; надбавки за особливо важливі завдання - 50% окладу за посадою + оклад за війковим званням + надбавка за вислугу років (50%); премії - 10% окладу за посадою; зобов'язати відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 1 січня 2018 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії позивача без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України, - слід зазначити таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закону № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно зі ст. 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України постановою від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ № 704.
Згідно з п. 7 постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Крім того, постановою № 103 від 21.02.2018 року внесено зміни до Порядку № 45, зокрема, пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з п. 1-5 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, з вищевикладеного слідує, що законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, визначений алгоритм проведення перерахунку призначених пенсій за вислугу років, який має бути проведений на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
З встановлених судом обставин вбачається, що зміст перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року відповідає змісту довідки Одеського обласного військового комісаріату, на підставі якої здійснено спірний перерахунок, зокрема, щодо складових грошового забезпечення та їх сум, з яких здійснено цей перерахунок.
Отже, відповідачем правомірно здійснено позивачу перерахунок пенсії, виходячи із наведених складових, відповідно до Порядку № 45 та Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та не має правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування зазначених положень.
Згідно приписів п. 9 Порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок, проте права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Пенсійний фонд України та його головні управління не мають.
При цьому, предметом позову по даній справі є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Одеського обласного військового комісаріату (Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках даної адміністративної справи.
Станом на дату здійснення позивачу перерахунку пенсії, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” були чинними та їх положення підлягали врахуванню відповідачем.
На виконання вимог ч. 5 ст. 242 та ч. 3 ст. 291 КАС України суд враховував правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 13 березня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 240/6263/18, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- позиція позивача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи;
- на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України відповідачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення та доказана правомірність оскаржуваних дій, відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, отже підстав для визнання їх протиправними немає, відповідно
- зазначені позовні вимоги позивача, в тому числі похідні вимоги позивача зобов'язального характеру, - не підлягають задоволенню повністю.
Крім того, щодо зазначених позовних вимог, в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату донарахованих сум пенсії без обмеження її максимальним розміром, слід зазначити таке.
По-перше, дії відповідача з обмеження пенсії позивача її максимальним розміром не є предметом оскарження (спору/дослідження/встановлення/тощо) за даним позовом та підстав звернення з ним.
По-друге, згідно з вищенаведеним змістом спірного перерахунку пенсії позивача, в ньому немає посилання на застосування відповідачем обмеження сум пенсії максимальним розміром.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Також, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
З наведеного вбачається, що захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише та виключно вже порушені права, свободи та інтереси позивача, відповідно захист прав, свобод та інтересів на майбутнє, про який фактично заявлено у зазначеній вимозі позивача, не припустимий, тому вимоги позивача у зазначеній частині не підлягають задоволенню.
2. Щодо позовних вимог: визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення; зобов'язати відповідача здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, - слід зазначити таке.
Так, рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 4 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, 16 жовтня 2019 року залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Вирішуючи спір по суті, Верховний Суд констатував, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 зазначено, що дане рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Висновки Великої Палати Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду в яких: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Отже, вищенаведене обґрунтування відповідача - не відповідає фактичним обставинам справи та спростоване дослідженими вищенаведеними письмовими доказами у справі, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- позиція відповідача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи;
- оскаржувані позивачем дії щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за розрахунком за вислугу років з 80% до 70% сум грошового забезпечення, вчинені відповідачем: не на підставі чинного законодавства України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії, тому вони є протиправними, відповідно
- зазначені позовні вимоги позивача, в тому числі похідні вимоги позивача зобов'язального характеру, - підлягають задоволенню повністю.
Суд також звертає увагу сторін, що вищенаведене часткове задоволення позовних вимог позивача, згідно з положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України, полягає в тому числі у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб, який узгоджується із способом захисту прав та інтересів позивача у вищенаведеному врахованому судом рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 4 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, яке 16 жовтня 2019 року залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду.
Крім того, суд звертає увагу сторін, що відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, обов'язковими для врахування судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин є висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, за результатами розгляду будь-якої, а не лише викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховані висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду № 240/6263/18 від 19 лютого 2020 року та № 240/5401/18 від 16 жовтня 2019 року, також на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 291, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення (за розрахунком за вислугу років).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення (за розрахунком за вислугу років), та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.