ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про зупинення провадження у справі
"02" червня 2020 р. справа № 300/1039/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення,-
19.05.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років позивача відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991, в розмірі 90% місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити із 01.01.2020 перерахунок та виплату призначеної пенсії.
З ініціативи суду на розгляд поставлено питання про зупинення провадження у даній адміністративній справі у зв'язку з оприлюдненням Верховним Судом повідомлення про відкриття провадження у зразковій справі.
Так, судом встановлено, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20.05.2020 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 560/2120/20 (провадження Пз/9901/9/20) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому позивач просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №12 від 12.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 10.03.2018 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-174вих-20 від 05.03.2020 без обмеження її максимального розміру.
При цьому Верховним Судом визначено такі ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи: позивачами у них є колишні працівники прокуратури, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України та є пенсіонерами за вислугою років; відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) - територіальні органи Пенсійного фонду України - Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивача з посиланням на відсутність чіткого законодавчого врегулювання спірних правовідносин); позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» здійснити перерахунок та виплату пенсії).
Пунктом 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Судом встановлено, що адміністративна справа №300/1039/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення є типовою справою, оскільки відповідачем є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у вказаних справах виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, а позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Таким чином, адміністративна справа №300/1039/20, яка перебуває на розгляді Івано-Франківського окружного адміністративного суду, має всі ознаки типової справи по відношенню до зразкової справи, провадження в якій відкрито 20.05.2020 року Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду.
Відповідно до частини 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Згідно пункту 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Відповідно до системного аналізу норм чинного КАС України інститут зразкової справи введений до процесуальних положень адміністративного судочинства як механізм запобігання допущенню судових помилок судами першої та апеляційної інстанцій та з метою забезпечення єдності судової практики.
За таких обставин суд дійшов висновку, що провадження у справі слід зупинити у зв'язку з прийняттям Верховним Судом, як судом першої інстанції, до провадження типової адміністративної справи для постановлення зразкового рішення до набрання вказаним рішенням чинності.
На підставі вищевикладеного, керуючись п.п.21, 22 ч.1 ст.4, п.9 ч.2 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
зупинити провадження по справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі за № 560/2120/20 (провадження Пз/9901/9/20).
Згідно ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня закінчення строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Гундяк В.Д.