Справа №: 343/731/20
Провадження №: 3/0343/239/20
01 червня 2020 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Монташевич С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов від Долинського відділення поліції Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, до адміністративної відповідальності притягувався за ч. 2 ст. 126 КУпАП,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
7 травня 2020 року до суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 232324 від 02.05.2020 вказано, що 02.05.2020 о 00 год 10 хв в с. Новоселиця, автодорога Р21, 3-й км, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2106, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, нечітка вимова слів. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився у присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Однак, у даті складання протоколу та даті вчинення адміністративного правопорушення наявні виправлення нерозбірливим почерком в частині місяця з 04. на 05., які не засвідчені та унеможливлюють встановити точну дату.
Перевіривши протокол про адміністративне правопорушення на відповідність вимогам законодавства та долучені до нього матеріали, приходжу до висновку, що його слід повернути для належного оформлення, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи.
Як визначено в ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Процедура оформлення поліцейськими підрозділів поліції та поліцейськими, на яких покладаються обов'язки із забезпечення безпеки дорожнього руху в окремих регіонах та населених пунктах, де тимчасово відсутня патрульна поліція, матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, визначена Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395.
Відповідно до п. 1 розділу II вказаної Інструкції, протокол про адміністративне правопорушення складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП.
Пунктом 10 розділу ХV Інструкції встановлено, що заповнення в письмовій формі протоколів про адміністративні правопорушення, постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, тимчасових дозволів здійснюється чорнилом (пастою) чорного або синього кольору. Записи здійснюються розбірливим почерком, а прізвище, ім'я, по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її місце проживання (перебування), місце роботи, а також посада, спеціальне звання та прізвище, ім'я, по батькові поліцейського записуються друкованими літерами
Згідно з п.п. 6,7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Отже, дата складання протоколу, а також час вчинення адміністративного правопорушення, є обов'язковими реквізитами, які повинні бути чітко та розбірливо зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому будь-які виправлення у протоколі не допускаються, чого поліцейським при складенні протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 232324 від 02.05(05 чи 04).2020 дотримано не було.
Відповідно до п. 15 Інструкції №1376 від 06.11.2015, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Як вбачається з вимог статей 251, 254 КУпАП, обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Однак, вказані розбіжності щодо дати (місяця) складення протоколу про адміністративне правопорушення та дати (місяця) вчинення адміністративного правопорушення усунути в судовому засіданні не представляється можливим, оскільки в долучених до протоколу письмових документах (доказах) наявні ті ж самі суперечності:
- у письмових поясненнях ОСОБА_2 зазначено дату їх складання "02.04.2020", в той час як датою підписання Мельником Р.І. цих пояснень зазначено "02.05.2020" (а.с.3).
- у письмових поясненнях ОСОБА_3 і датою складання, і датою підписання їх остатнім вказано "02.04.2020".
У даних поясненнях ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по суті заданих їм питань пояснюють, що "02.04.2020 о 00.30 год в с. Новоселиця на автодорозі Р-21 3 км вони були запрошені співробітниками СРПП Долинського ВП в якості свідка при складанні адміністративного протоколу за ст. 130 КУпАП відносно водія ОСОБА_1 ...;
-у направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в Долинську ЦРЛ, складеного у зв'язку з виявленими поліцейським ознаками сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, нечітка вимова слів, зазначено дату його складання саме "02.04.2020" (а.с.5);
- у рапорті поліцейського СРПП №4 Долинського ВП В.В. Хромишина визначено дату його написання "02.05.2020" (а.с.6);
- у постанові про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №325207 за ч. 2 ст. 126 КУпАП вказано дату його складання - "02.04.2020" (а.с.9);
- в супровідному листі вих. №2938 від 06.05.2020 Долинського ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, зокрема вказано, що ОСОБА_4 направляють на його адресу копії адміністративного протоколу ДПР18 232324 та постанови БАА 325207, які були складені працівниками поліції "02.05.2020" (хоча у самій постанові зазначено дату "02.04.2020") за вчинення правопорушень, передбачених ст. 130 та ч. 2 ст. 126 КУпАП (а.с.8).
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення, та які визначають його суть.
КУпАП визначає форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення і рішення (постанови), що приймається в конкретній справі.
У них, зокрема, мають бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення і правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно та всебічно з'ясувати усі обставини справи, зокрема, чи мало місце адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають суттєве значення для правильного її вирішення. При цьому, встановити істину по справі необхідно з аналізу наявних доказів, які, відповідно до чинного законодавства, представляють собою будь-які фактичні дані, які підтверджують або спростовують ті чи інші обставини і мають суттєве значення для вирішення справи по суті.
Таким чином, зі змісту наданого протоколу та наявних у ньому виправлень, а також долучених до нього документів, неможливо встановити дату (місяць) складання протоколу, інших письмових доказів та дату (місяць) вчинення правопорушення, що має істотне значення для розгляду даної справи та перешкоджає можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, встановити наявність чи відсутність події правопорушення та, відповідно, його складу в діях певної особи, а також правильний (точний) строк накладення адміністративного стягнення, як визначено в ст. 38 КУпАП.
Відповідно до абзацу 2 пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" №11 від 17.10.2014 року норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 цього кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для дооформлення до Долинського ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківської області.
Звертаю увагу на необхідність усунути зазначені недоліки, в тому числі встановити дату вчинення правопорушення та дату складення протоколу про адміністративне правопорушення, інших письмових доказів, у максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення складає три місяці з моменту його вчинення.
З огляду на те, що згідно з п. 7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено, недоліки протоколу мають бути усунуті шляхом заповнення нового бланку.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 38, 245, 251, 256, 278, 280 КУпАП, суддя
адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Долинського відділення поліції Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: С.М. Монташевич