Постанова від 01.08.2007 по справі А-8/130

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.08.07

Справа № А-8/130

Господарський суд Івано-Франківської області у складі :

Cуддя Шіляк Марина Анатоліївна

При секретарі Феденько Наталія Михайлівна

Розглянувши справу

за позовом ТОВ "ТрансКомСервіс" вул.Промислова, 11, м.Калуш, Івано-Франківська область, 77300

до відповідача Івано-Франківська міська рада вул.Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000

за участі третьої особи не стороні відповідача: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, вул.Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000

про визнання протиправною бездіяльність Івано-Франківської міської ради.

За участі представників :

Від позивача: Селянін Валерій Олександрович, (довіреність №б/н від 23.07.07) представник;

Від відповідача: Гуменний Остап Іванович, (довіреність №577/01-17/07-в від 04.04.07) спеціаліст юридичного відділу;

Від третьої особи на стороні відповідача: Гуменний Остап Іванович, (довіреність №623/01-17/07-в від 10.04.07) представник;

Встановив: Товариством з обмеженою відповідальністю «ТрансКомСервіс плюс»заявлений адміністративний позов про визнання протиправною бездіяльності Івано- Франківської міської ради щодо нерозгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс»по вул. Гаркуші, 23, 27 в м. Івано- Франківську для здійснення будівництва багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та зобов»язання міської ради протягом одного місяця розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс»земельної ділянки розміром 0,2578га по вул. Гаркуші, 23, 27 в м. Івано- Франківську.

В попередньому судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та додав до п.2 прохальної частини слова: "та прийняти відповідне рішення".

За погодженням представників, 01.08.07 було розпочате судове засідання.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, вказуючи на те, що 01.06.06 виконавчий комітет Івано- Франківської міської ради надав дозвіл на проведення проектно- пошукових робіт на вул. Гаркуші, 23 забудовнику ТзОВ «ТрансКомСервіс»(витяг з рішення №173 від 01.06.06) та на вул. Гаркуші, 27 (витяг з рішення №250 від 18.07.06). 23.11.06 виконавчий комітет Івано- Франківської міської ради передав функції замовника на проведення проектно- пошукових робіт для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Гаркуші, 23, 27 ТзОВ«ТрансКомСервіс плюс»(рішення №475). В листопаді 2006 року ТзОВ«ТрансКомСервіс плюс»передало матеріали до Івано- Франківської міської ради для затвердження проекту землеустрою по вул. Гаркуші, 23, 27 для отримання дозволу та початку будівельних робіт. Позивачем проведено збір матеріалів попереднього погодження з метою проведення вибору земельної ділянки для будівництва комплексу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. №427 «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів»: складений акт вибору земельної ділянки для будівництва комплексу, отримані попередні погодження (висновки) членів комісії з вибору земельних ділянок - управління архітектури і містобудування Івано-Франківського міськвиконкому, Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів, Івано-Франківської міськСЕС, Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області, управління культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Позивач неодноразово звертався до Івано-Франківської міської ради з проханням розглянути та затвердити на сесії матеріали попереднього погодження відведення земельної ділянки для будівництва комплексу, проте жодного рішення з приводу даного питання не приймалось.

Відповідач проти позову заперечує, вказуючи на те, що міська рада, як суб»єкт спірних правовідносин, наділена Законом відповідними повноваженнями- суб»єктивними правами, однак, як стверджує відповідач, законом, який наділяє міську раду повноваженнями, не передбачено юридичного обов»язку міської ради, як суб»єкта правовідносин приймати рішення з тих, чи інших питань, а тільки надано право , яким вона в межах повноважень наданих законом може скористатись або не скористатись залежно від доцільності та гарантованих законом прав та інтересів територіальної громади, яка делегувала їй свої повноваження, окрім того, відповідач посилається на ч.6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка визначає, що доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Представник відповідача в судовому засіданні заперечення підтримав, вказуючи на те, що Івано-Франківська міська рада є представницьким органом, наділений повноваженнями як власник землі на свій розсуд вирішувати питання доцільності розпорядження майном комунальної власності і не зобов'язаний приймати рішення, які не є його юридичним обов'язком.

В ході судових засідань, суд також встановив, що виконавчий комітет Івано- Франківської міської ради надав дозвіл на проведення проектно- пошукових робіт на вул. Гаркуші, 23 забудовнику ТзОВ «ТрансКомСервіс»(витяг з рішення №173 від 01.06.06) та на вул. Гаркуші, 27 (витяг з рішення №250 від 18.07.06). 23.11.06 виконавчий комітет Івано- Франківської міської ради передав функції замовника на проведення проектно- пошукових робіт для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Гаркуші, 23, 27 ТзОВ«ТрансКомСервіс плюс»(рішення №475). В листопаді 2006 року ТзОВ«ТрансКомСервіс плюс»передало матеріали до Івано- Франківської міської ради для затвердження проекту землеустрою по вул. Гаркуші, 23, 27 для отримання дозволу та початку будівельних робіт.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. №427 «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів»позивачем проведено збір матеріалів попереднього погодження з метою вибору земельної ділянки для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення на вул. Гаркуші, 23, 27, а саме: виготовлено містобудівельне обгрунтування на розташування об»єктів будівництва та генеральний план, який затверджений головним архітектором міста, отримано висновки щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову у всіх відповідних інстанціях: управлінні культури Івано- Франківської міської ради (лист №934 від 16.11.06), управлінні архітектури та містобудування (висновок №213-312418 від 06.11.06), Державному управлінні охорони навколишнього природнього середовища (висновок №13-7/3943 від 21.11.06), санітарної епідеміологічної станції м. Івано- Франківська (висновок №03-15/1657/40 від 28.11.06), Івано- Франківського міського управління земельних ресурсів (висновок №1-24/211 від 20.09.05) та висновок Державної експертизи обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України (висновок №3926/П від 27.11.06).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були зібрані всі необхідні документи для попереднього погодження місця розташування вищеназваної земельної ділянки.

Матеріалами справи підтверджуються факти розгляду питання погодження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки постійною депутатською комісією з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони навколишнього середовища та сприяння розвитку сіл (протокол №42 від 25.04.07), однак, за наслідками даного засідання, позитивного рішення щодо затвердження проекту землеустрою по вул. Гаркуші, 23, 27 в м. Івано- Франківську прийнято не було.

Згідно із повідомленням Івано- Франківського міського управління земельних ресурсів від 15.06.07 №03-04-06/359проекти рішень щодо поставленого позивачем питання неодноразово виносились на розгляд засідань сесії міської ради, однак рішення не було прийняте.

Суд вважає вимоги позивача обґрунтованими.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти тільки з підстав, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та Законами України.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Відповідно до п.3 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

За змістом пунктів 3, 4, 5 та 6 ст.123 цього ж кодексу, юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Частина 3 ст. 151 Земельного кодексу України визначає, що погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок, а також Верховною Радою України.

Матеріалами справи підтверджується, що при підготовці попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, з метою вибору земельної ділянки для будівництва позивачем були отримані всі визначені законодавством погодження, тобто проведені всі дії, необхідні для розгляду та вирішення міською радою даного питання.

Пунктами 5-7 статті 151 Земельного кодексу України передбачено, наступне:

«юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації.

Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.»

Доводи представника відповідача про те, що Івано-Франківська міська рада на свій розсуд вирішує питання доцільності розпорядження майном комунальної власності і не зобов'язана приймати рішення, які не є її юридичним обов'язком, суперечать нормам вищевказаних статтей Земельного кодексу України.

На підставі вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що діюче законодавство не надає суб'єкту владних повноважень права розглядати або не розглядати заяву позивача з приводу затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, навпаки, зобов'язує міську раду в силу належних їй повноважень розглянути та прийняти відповідне рішення.

В контексті п.1 позовних вимог суд не може визнати обгрунтованими твердження позивача про протиправність бездіяльності міської ради щодо нерозгляду поставленого позивачем питання, оскільки такі твердження спростовується і самим позивачем в позовній заяві та у доказах, що до неї додані, зокрема, згідно із повідомленням Івано- Франківського міського управління земельних ресурсів від 15.06.07 №03-04-06/359проекти рішень щодо поставленого позивачем питання неодноразово виносились на розгляд засідань сесії міської ради, однак рішення не було прийняте.

За наведених обставин та норм Закону, вимоги позивача про зобов»язання міської ради протягом одного місяця розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс»земельної ділянки розміром 0,2578га по вул. Гаркуші, 23, 27 в м. Івано- Франківську та прийняти відповідне рішення- обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню, в решті вимог слід відмовити.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України слід відшкодувати позивачу з місцевого бюджету пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.124, ч.2 статті 19 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.19, пунктами 3, 4, 5 та 6 ст.123, п.3 ст.124, ст. 151 Земельного кодексу України , ст. ст. 94, 158, 160,163, 186, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити частково.

Зобов"язати Івано- Франківську міську раду протягом одного місяця розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс»вул. Промислова, 11, м. Калуш, Івано-Франківської області земельної ділянки розміром 0,2578га по вул. Гаркуші, 23, 27 в м. Івано- Франківську та винести з цього питання рішення.

В решті позову відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету на користь ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс»вул. Промислова, 11, м. Калуш, Івано-Франківської області 1,70грн. судового збору.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою сторони, на користь якої ухвалено рішення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шіляк Марина Анатоліївна

постанова підписана 02.08.07

Постанова внесена в діловодство________________

Суканець Юрій Ігорович