Справа № 362/7247/19
Провадження № 2/362/1115/20
08 травня 2020 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Л.М.Кравченко,
за участі секретаря - Н.М.Яренко,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Василькові Київської області цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу,-
В грудні 2019 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 , мотивуючи свої вимоги тим, що 05.09.2018 року представниками ПАТ "Київоблгаз" припинено газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , власником будинку є ОСОБА_1 , в зв'язку із несвоєчасною оплатою послуг з газопостачання - боргу в розмірі 8019,30 грн. про що свідчить Акт про відключення об'єкту (газових приладів) від 05.09.2018 року.
25.02.2019 року представниками ПАТ "Київоблгаз" під час перевірки відключених від газопостачання абонентів за вказаною адресою, виявлено несанкціоноване відновлення газоспоживання, про що складено акт про порушення № 990 від 25.02.2019 року, що був підписаний представником відповідача ОСОБА_2 без зауважень та заперечень. 25.02.2019 року представниками Позивача у споживача ОСОБА_1 проведено роботи по усуненню порушення шляхом від'єднання відводу газопроводу з встановленням інвентарної заглушки на ввідному газопроводі, про що складено Акт про усунення порушення від 25.02.2019 року та Акт про відключення об'єкту (газових приладів) від 25.02.2019 року.
03.05.2019 року представниками позивача під час виконання робіт планової повірки лічильників газу за адресою: АДРЕСА_1 , власником будинку є ОСОБА_1 , виявлено порушення п. 1.3 Кодексу ГРС у вигляді несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), про що складено Акт про порушення №1931 від 03.05.2019 року, що був підписаний без зауважень та заперечень представником відповідача - її чоловіком ОСОБА_3 .
03.05.2019 року представниками Позивача у споживача ОСОБА_1 проведено роботи по куванню та демонтажу лічильника газу з метою направлення для проведення експертизи, про що свідчить складені Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи та Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, з повідомленням Відповідача про час та місце її проведення. На вимогу Кодексу ГРС, на дату складання акта про порушення представники Оператора ГРМ за забезпечують усунення виявленого порушення.
03.05.2019 року представниками Позивача у споживача ОСОБА_1 проведено роботи по усуненню порушення шляхом перекриття запірних пристроївта встановлення пломби та інвентарної заглушки на відключаю чому пристрою на газопроводі-вводі (пломба 2-531772), про що складено Акт про усунення порушення від 03.05.2019року. Вказані Акти були підписані без зауважень та заперечень представником відповідача - її чоловіком ОСОБА_3 .
14.05.2019 року комісією за участю представників лабораторії з повірки ПЛГ ПАТ «Київоблгаз», ДП «Київоблстандартметрологія» та представника Відповідача ОСОБА_4 проведено експертизу лічильника газу ОКТАВА G4-2, заводський №320940, дата виготовлення 2010 рік, що належить ОСОБА_1 . Також складено Технічний акт 1506е (140) на лічильник газу щодо оцінки його ремонтопридатності, встановлено, що даний прилад відремонтований в умовах лабораторії не може (зовнішній вигляд ЛГ не відповідає вимогам п.6.4.1. Р50-071-98. а саме: вигорівший циферблат, не читається маркування. Пошкоджена кришка відлікового механізму в місцях пломбування з правої та лівої сторони (сколи, подряпини). Корозія приєднувальних штуцерів.).
25.07.2019 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем прийняте рішення про повне задоволення акту про порушення №990 від 25.02.2019 року, на підставі якого складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 06.09.2018 року по 25.02.2019 року в сумі 68 529,60 грн.
31.07.2019 року відбулось засідання комісії з розгляду Акту про порушення №1931 від 03.05.2019 року та Акту експертизи №150е від 14.05.2019 року за участю представника Відповідача ОСОБА_5 , задоволено Акт про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, у зв'язку з підтвердженням факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 25.02.2019 року по 03.05.2019 року в сумі 24 998,17 грн.
Крім того, відповідно до Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) №44 вартість робіт щодо проведення експертизи лічильника становить 3001, 01 грн.
Оскільки відповідач не відшкодував вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу позивач просив стягнути з нього 93 527,77 грн., 3001,01 грн. витрат щодо проведення експертизи побутового лічильника та 1921,00 грн. судового збору.
06.02.2020 р. суд відкрив провадження у цій справі та з урахуванням вимог ч. 4 ст.19ЦПК України вирішив її розглянути у порядку спрощеного провадження, без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Сторони не подавали клопотання про розгляд справи у загальному позовному провадженні чи про призначення судового засідання у спрощеному провадженні з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, судом повідомлений належно.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження за адресою зареєстрованого місця проживання своїм процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву не скористався, та за відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України.
В силу вимог ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Зважаючи на вищевикладене, суд ухвалив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.29).
05.09.2018 року представниками ПАТ "Київоблгаз" припинено газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , власником будинку є ОСОБА_1 , в зв'язку із несвоєчасною оплатою послуг з газопостачання - боргу в розмірі 8019,30 грн. про що свідчить Акт про відключення об'єкту (газових приладів) від 05.09.2018 року (а.с. 13).
25.02.2019 року представниками ПАТ "Київоблгаз" під час перевірки відключених від газопостачання абонентів за вказаною адресою, виявлено несанкціоноване відновлення газоспоживання, про що складено акт про порушення № 990 від 25.02.2019 року, що був підписаний представником відповідача ОСОБА_2 без зауважень та заперечень (а.с. 14-15).
25.02.2019 року представниками Позивача у споживача ОСОБА_1 проведено роботи по усуненню порушення шляхом від'єднання відводу газопроводу з встановленням інвентарної заглушки на ввідному газопроводі, про що складено Акт про усунення порушення від 25.02.2019 року та Акт про відключення об'єкту (газових приладів) від 25.02.2019 року (а.с. 16, 17).
03.05.2019 року представниками позивача під час виконання робіт планової повірки лічильників газу за адресою: АДРЕСА_1 , власником будинку є ОСОБА_1 , виявлено порушення п. 1.3 Кодексу ГРС у вигляді несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), про що складено Акт про порушення №1931 від 03.05.2019 року, що був підписаний без зауважень та заперечень представником відповідача - її чоловіком ОСОБА_3 (а.с. 24-25).
03.05.2019 року представниками Позивача у споживача ОСОБА_1 проведено роботи по куванню та демонтажу лічильника газу з метою направлення для проведення експертизи, про що свідчить складені Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи та Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, з повідомленням Відповідача про час та місце її проведення (а.с. 26, 27).
На вимогу Кодексу ГРС, на дату складання акта про порушення представники Оператора ГРМ за забезпечують усунення виявленого порушення.
03.05.2019 року представниками Позивача у споживача ОСОБА_1 проведено роботи по усуненню порушення шляхом перекриття запірних пристроївта встановлення пломби та інвентарної заглушки на відключаю чому пристрою на газопроводі-вводі (пломба 2-531772), про що складено Акт про усунення порушення від 03.05.2019року. Вказані Акти були підписані без зауважень та заперечень представником відповідача - її чоловіком ОСОБА_3 (а.с. 28).
14.05.2019 року комісією за участю представників лабораторії з повірки ПЛГ ПАТ «Київоблгаз», ДП «Київоблстандартметрологія» та представника Відповідача ОСОБА_4 проведено експертизу лічильника газу ОКТАВА G4-2, заводський №320940, дата виготовлення 2010 рік, що належить ОСОБА_1 . Також складено Технічний акт 1506е (140) на лічильник газу щодо оцінки його ремонтопридатності, встановлено, що даний прилад відремонтований в умовах лабораторії не може (зовнішній вигляд ЛГ не відповідає вимогам п.6.4.1. Р50-071-98. а саме: вигорівший циферблат, не читається маркування. Пошкоджена кришка відлікового механізму в місцях пломбування з правої та лівої сторони (сколи, подряпини). Корозія приєднувальних штуцерів) (а.с. 29,30).
25.07.2019 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем прийняте рішення про повне задоволення акту про порушення №990 від 25.02.2019 року, на підставі якого складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 06.09.2018 року по 25.02.2019 року в сумі 68 529,60 грн. (а.с. 21, 22) та виставлено рахунок на оплату збитків №215 від 25.07.2019 року (а.с. 23).
31.07.2019 року відбулось засідання комісії з розгляду Акту про порушення №1931 від 03.05.2019 року та Акту експертизи №150е від 14.05.2019 року за участю представника Відповідача ОСОБА_5 , задоволено Акт про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, у зв'язку з підтвердженням факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 25.02.2019 року по 03.05.2019 року в сумі 24 998,17 грн. (а.с. 33-34, 35, 36) та виставлено рахунок на оплату збитків №254 від 31.07.2019 року (а.с. 37).
Крім того, відповідно до Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) №44 вартість робіт щодо проведення експертизи лічильника становить 3001,01 грн. (а.с. 31).
Відповідно до Кодексу ГРМ, Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ЭМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або листуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-конуальні послуги» послуги, які спрямовані на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням є комунальними послугами.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
За змістом ч.ч.2, 3 ст.13 Закону споживач зобов'язаний, зокрема: забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Як зазначено вище, відключення належного на праві власності відповідачу будинку від газопостачання стала самовільне підключення до мережі газопостачання.
Відповідно до ч. 20 розділу П Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30 вересня 2015 року, зареєстрованих у Мінінстерстві юстиції України від 06 листопада 2015 року за № 1382/27827 споживач зобов'язний дотримуватись вимог цих Правил; забезпечувати дотримання дисципліни відбору (споживання) природного газу в обсягах та на умовах, визначених договорами; своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений природний газ на умовах, визначених договорами.
Згідно з ч.2 розділу Ш Правил постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
За договором постачання природного газу постачальник зобов'язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об'ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
В ч.17 Правил зазначено, що якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред'явленням службового посвідчення на об'єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки.
Постачальник має право здійснити заходи з припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ.
У такому разі Оператор ГРМ відповідно до умов укладеного договору на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання, здійснює в установленому порядку припинення розподілу природного газу на об'єкт споживача, після чого повідомляє про це постачальника.
Відповідно до п. 23 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем.
Відповідно до ст.1 ч.1 Розділу 1 кодексу він розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу».
Згідно з ч. 2 п. 1 розділу І вказаного Кодексу він визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до ст. 1 розділу 1 Кодексу несанкціоноване відновлення газоспоживання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком
Оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Частинами 4, 5 ст. 7 розділу 6 Кодексу передбачено, що при припиненні (відновленні) газопостачання (розподілу природного газу) складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
У разі відмови споживача від підписання акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/або підписом акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.
Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
При несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об'єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
У відповідності до ч. 2 ст. 3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Тобто, за відсутності сплати заборгованості та заяви про підключення, подальші підключення слід вважає як несанкціоноване відновлення газопостачання.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За змістом ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків та моральної шкоди.
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Суд при вирішенні спору також враховує наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За правилами ч. 1 ст. 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Таким чином, законодавством України кожній особі гарантовано та закріплено право на судовий захист своїх прав та вільний вибір способів такого захисту.
Відповідач своїм правом на подання суду відзиву не скористалася, своїх заперечень проти вимог позивача суду не подала, обставин, викладених у позові, не спростувала.
Таким чином суд приходить до висновку, що розрахунок майнової шкоди, заподіяної відповідачем позивачу, який вказаний в акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 93527,77 грн. відповідає вимогам закону і повинен бути стягнутим з відповідача, а тому позов підлягає до задоволення.
Крім того відповідно до п. 8 гл. 9 розділ X Кодексу ГРС, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної а збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ. мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
А тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню вартість робіт щодо проведення експертизи лічильника в розмірі 3001, 01 грн.
Стягненню з відповідача на корить позивача також підлягає судовий збір в сумі 1921,00 грн. на підставі п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.15, 16, 20, 610, 611, 901, 903 ЦК України, Законом України «Про ринок природного газу», ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 141, 247, 259, 263 - 265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (код ЄДРПОУ 20578072) заборгованість по оплаті вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу у розмірі 93527 (дев'яносто три тисячі п'ятсот двадцять сім) грн. 77 (сімдесят сім) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (код ЄДРПОУ 20578072) заборгованість по вартості робіт щодо проведення експертизи побутового лічильника газу у розмірі 3001 (три тисячі одна) грн. 01 (одна) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (код ЄДРПОУ 20578072) судовий збір при поданні позовної заяви у розмірі 1921,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Суддя Л.М.Кравченко