Справа № 2-а-8518/11
Провадження №6-а/157/65/20
29 травня 2020 року місто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Гамули Б.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву державного виконавця про роз'яснення судового рішення,
встановив:
Державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про роз'яснення постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 18 липня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни.
Заява мотивована тим, що постановою суду зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_2 щомісячне підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 31 вересня 2010 року по 31 березня 2011 року включно з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2013 року вказана вище постанова місцевого суду була змінена, управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області було зобов'язано провести нарахування і виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «ПРО соціальний захист дітей війни» з 30 вересня 2010 року до настання обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, із урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведених виплат за вказаний період. Постанова набрала законної сили.
Проте виконавчий лист виданий 26 лютого 2019 року відповідно до постанови Камінь-Каширського районного суду від 18 липня 2011 року, а саме з вимогою про нарахування та виплату позивачу ОСОБА_2 щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 31 вересня 2010 року по 31 березня 2011 року включно з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.
Посилаючись на те, що виконавчий документ виданий не на основі остаточного рішення суду, яке набрало законної сили, а також на те, що дати «31 вересня» не існує, державний виконавець просить роз'яснити порядок виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 18 липня 2011 року, за якою 26 лютого 2019 року видано виконавчий лист № 2-а-8518/11.
Питання роз'яснення судового рішення розглядається судом у судовому засіданні без повідомленням державного виконавця та учасників справи.
Вивчивши зміст заяви, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні заяви слід відмовити.
У судовому засіданні встановлено, що постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 18 липня 2011 року було задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни. Постановою суду відповідача зобов'язано нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_2 щомісячне підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 31 вересня 2010 року по 31 березня 2011 року включно з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2013 року вказана вище постанова місцевого суду була змінена в частині строку, за який відповідач був зобов'язаний нарахувати та виплатити підвищення до пенсії, зокрема, управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області було зобов'язано провести нарахування і виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 30 вересня 2010 року до настання обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, із урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведених виплат за вказаний період.
Постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили, однак на час подання заяви про роз'яснення судового рішення залишається невиконаною.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Наведена норма закону передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення, яке набрало законної сили. При цьому зміст судового рішення не може бути змінено. Як встановлено в судовому засіданні постанова Камінь-Каширського районного суду від 18 липня 2011 року не набрала законної сили, оскільки була змінена постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2013 року саме в частині визначення строку, за який були задоволені позовні вимоги, а отже рішення суду першої інстанції роз'ясненню не підлягає.
Крім того, суд звертає увагу, що стаття 254 КАС України передбачає можливість роз'яснення судового рішення, однак не містить норм щодо роз'яснення порядку його виконання, про що просить державний виконавець.
У пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 7 зазначено, що за правилами Кодексу адміністративного судочинства України роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. За правовою природою роз'яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз'яснення є його складовою, тому заява про роз'яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз'яснення якого ставиться питання. Результатом розгляду заяви про роз'яснення судового рішення є постановлення судом ухвали про задоволення заяви або відмову в задоволенні заяви. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Разом із тим, суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись статтями 248, 254 КАС України, суд
постановив:
У задоволенні заяви державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 18 липня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до підпункту 15.5) пункту 1 Розділу VІІ Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Головуючий: Б. С. Гамула