29 травня 2020 рокуСправа № 280/3405/20
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради (70200, м.Гуляйполе, вул..Шевченка, буд.15, приміщення 2, код ЄДРПОУ 04526970) про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
25.05.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради щодо ненадання публічної інформації за запитом від 16.04.2020;
визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію;
- зобов'язати Виконавчий комітет Гуляйпільської міської ради розглянути запит від 16.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Гуляйполе вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд;
- визнати вчинення порушення Виконавчим комітетом Гуляйпільської міської ради щодо ОСОБА_1 - ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- стягнути з Виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради судові витрати, пов'язані з розглядом справи в сумі 17 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 .
За правилами п. 4 ч. 1 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.. 1 КАС України кодекс адміністративного судочинства визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір;
2) публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
3) адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Позивачем заявлено позовну вимогу щодо визнання вчинення порушення Виконавчим комітетом Гуляйпільської міської ради щодо ОСОБА_1 - ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд вважає, що позивач фактично просить встановити факт вчинення Виконавчим комітетом Гуляйпільської міської ради порушення щодо ОСОБА_1 - ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що не підпадає під юрисдикцію Запорізького окружного адміністративного суду.
Згідно з п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі ч. 2 ст. 170 КАС України про відмову у відкритті провадження суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КАС України копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.
Згідно з ч. 4 ст.170 КАС України ухвалу про відмову у відкритті провадження може бути оскаржено, а керуючись ч.6 ст.170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження суддя повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Відповідно до положень ч.1 ст.19 Цивільно-процесуального кодексу України (далі -ЦПК України), суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюються в порядку іншого судочинства.
Згідно з ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відтак, враховуючи вищенаведене та те, що позовна вимога ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради пр визнання вчинення порушення Виконавчим комітетом Гуляйпільської міської ради щодо ОСОБА_1 - ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки розгляд такої справи належить розглядати в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України, вважаю, що у відкритті провадження за вказаною позовною вимогою слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1ст.19, п.1 ч.1, ч.ч.2-4, ст.170 КАС України, суддя,-
Відмовити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у відкритті провадження в частині позовної вимоги до Виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради (70200, м.Гуляйполе, вул..Шевченка, буд.15, приміщення 2, код ЄДРПОУ 04526970) про визнання вчинення порушення Виконавчим комітетом Гуляйпільської міської ради щодо ОСОБА_1 - ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Роз'яснити позивачу право звернутись із відповідними позовними вимогами в порядку цивільного судочинства за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Копію ухвали направити ОСОБА_1 .
Роз'яснити позивачу, що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самими позовними вимогами, щодо яких постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її підписання.
Суддя М.С. Лазаренко