Рішення від 25.05.2020 по справі 280/1077/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 травня 2020 року (о 16 год. 15 хв.)Справа № 280/1077/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмету спору: Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» (69057 м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29, код ЄДРПОУ 08734500); Міністерство внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.02.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмету спору: Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» (далі - третя особа 1); Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (далі - третя особа 2), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення з 01.01.2016 перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» з урахуванням довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.10.2019 № 22/6-682;

зобов'язати відповідача провести позивачу з 01.01.2016 перерахунок і виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» з урахуванням довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.10.2019 №22/6-682.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач з 12.03.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по вислузі років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На виконання вимог Постанови КМУ № 103 у квітні 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії по пенсійній справі № 86/17430, виданої 03.04.2018 Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області. Відповідно до зазначеної Довідки займана посада позивача на момент звільнення з ОВС «начальник чергової частини УОС ГУМВС України в Запорізькій області» прирівняна до посади поліцейського - начальник сектору ГУ НП. Позивач зазначає про помилкове співвідношенням посади, з якої він був звільнений, до відповідної посади поліцейського. Позивач у жовтні 2019 року звернувся до керівника Сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області», щодо усунення зазначеної помилки. В грудні 2019 року позивачу повідомлено, що його звернення розглянуто Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України. Як наслідок, на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області з метою перерахунку пенсії, надіслана Довідка №22/6-682 від 30.10.2019 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з грошового забезпечення чинного на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою. У грудні 2019 року позивач звернувся до начальника ГУ ПФУ в Запорізькій області з метою отримання інформації щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі Довідки № 22/6-682 від 30.10.2019. Проте, у січні 2020 року відповідач надіслав відповідь зі змісту якої вбачається, що оскільки коригуюча довідка про розмір грошового забезпечення № 22/6-682 від 30.10.2019 надійшла до головного управління 15.11.2019, а п. 3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та не чинним, то підстави для перерахунку пенсії відсутні. Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суд від 24.02.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 23.03.2020.

10.03.2020 до суду надійшов відзив (вх. №11196), у якому відповідач зазначає, що довідка від 30.10.2019 №22/6-682 не відповідає встановленій формі та не може бути врахована при перерахунку пенсії. Також зазначає, що з огляду на скасування 05.03.2019 п.1 та 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 взагалі відсутні підстави для перерахунку пенсії.

19.03.2020 від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» надійшли пояснення (вх. №12870) у яких зазначено, що оскільки рішення судів щодо скасування в пунктів 1 - 3 постанови №103 не містять приписів щодо скасування раніше проведеного перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та не зобов'язують учасників перерахунку вчинити будь-які дії, то відмова у виправленні допущених при підготовці довідок помилок є безпідставною. Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині проведення перерахунку пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) підлягає задоволенню. Також представник третьої особи просив розглядати справу без його участі.

Ухвалою суду від 23.03.2020 закрито підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи по суті на 15.04.2020.

Ухвалою суду від 15.04.2020 замінено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмету спору: Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України на Міністерство внутрішніх справ України та відкладений розгляд справи до 18.05.2020.

У судове засідання 18.05.2020 учасники справи не прибули.

Представник позивача надіслав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

ОСОБА_1 з 12.03.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по вислузі років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У квітні 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі Довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії по пенсійній справі № 86/17430 від 03.04.2018 (а.с.18).

Відповідно до змісту зазначеної довідки, займана позивачем посада на момент звільнення з ОВС - начальник чергової частини УОС ГУМВС України в Запорізькій області, прирівняна до посади поліцейського - начальник сектору ГУ НП. Посадовий оклад - 2900грн., оклад за спеціальне звання - 2200 грн., 40% надбавки за стаж служби - 2040 грн., 15% надбавка за таємність - 435 грн., премія 2,30% - 174,23грн.

У зв'язку із помилковим співвідношенням посади, з якої звільнений позивач, до відповідної посади поліцейського, в жовтні 2019 року позивач звернувся щодо виправлення допущеної помилки.

15.11.2019 до відповідача надійшла коригуюча довідка Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 30.10.2019 №22/6-682, відповідно до якої посада позивача, з якої його було звільнено, прирівняна до посади поліцейського - начальник відділу (підрозділу на правах відділу) у складі управління апарату головних управлінь Національної поліції. У довідці зазначені складові: посадовий оклад - 3100грн., оклад за спеціальне звання - 2200 грн., 40% надбавки за стаж служби - 2120 грн., 15% надбавка за таємність - 435 грн., премія 10,79% - 850,79грн. (а.с.23).

26.12.2019 позивач звернувся до відповідача щодо надання інформації про проведення перерахунку на підставі Довідки від 30.10.2019 №22/6-682 (а.с.15-16).

Листом від 09.01.2020 №3179/Ш-9 відповідач повідомив позивача, що оскільки коригуюча довідка про розмір грошового забезпечення № 22/6-682 від 30.10.2019 надійшла до головного управління 15.11.2019, а п. 3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та не чинним, то підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с.17).

Вважаючи таку відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, проведена Кабінетом Міністрів України, наділеного правом установлювати чи змінювати види та розмір грошового забезпечення таких осіб.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої визначено: перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Також, цією постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Згідно з абзацом другим пункту 5 Порядку №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 p., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 6 Порядку №45 визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Наказом МВС України №138 від 17 лютого 2017 року затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських /далі - Перелік посад/.

Згідно з цим наказом відповідні посади в апараті МВС прирівнюються до посад в апараті Національної поліції України (розділ І), а посади в апараті головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, місті Севастополі та на залізницях до посад в апараті Головних управлінь Національної поліції (розділ VII).

Таким чином, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 в редакції Постанови №103.

З метою проведення відповідного перерахунку пенсії позивача, Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області складено та надіслано до ГУ ПФУ в Запорізькій області довідку № 86/17430 від 03.04.2018 про розмір грошового забезпечення позивача, в якій зазначено про прирівнення займаної ним на момент звільнення з органів внутрішніх справ посади начальника чергової частини УОС ГУМВС України в Запорізькій області до посади поліцейського - начальник сектору ГУ НП.

В цій довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складається з: посадового окладу - 2900, 00 грн., окладу за спеціальне звання підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2040,00 грн., надбавка за таємність 15% - 435 грн., премія 2,3 % - 174,23 грн., всього - 7 749,23 грн.

На підставі зазначеної довідки відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016.

Проте, у зв'язку із невірним зазначенням посади поліцейського, до якого прирівнюється займана на момент звільнення позивачем посада, 30.10.2019 Департаментом персоналу освітньої та наукової діяльності МВС України, як уповноваженим органом, оформлено довідку № 22/6-682 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції) на ім'я ОСОБА_1 та надіслано до ГУ ПФУ в Запорізькій області для здійснення відповідного перерахунку. Така довідка отримана відповідачем 15.11.2019, що відповідачем не заперечується.

У цій довідці зазначено, що посада начальника чергової частини УОС ГУМВС України в Запорізькій області, яку займав позивач на день звільнення прирівнюється до посади начальника відділу (підрозділу на правах відділу) у складі управління апарату головних управлінь Національної поліції, а грошове забезпечення складається з таких складових: посадовий оклад - 3100,00 грн., окладу за спеціальне звання підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2120,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 465 грн., премія 10,79% - 850,79 грн., всього - 8735,79 грн.

Отже, після отримання вказаної довідки відповідач, у відповідності до зазначених вище норм законодавства, мав провести відповідний перерахунок пенсії позивачу, з урахуванням грошового забезпечення за прирівняною посадою - начальник відділу, що відповідає посаді яку обіймав позивач на день звільнення.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок пенсії позивача на підставі Довідки від 30.10.2019 №22/6-682, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку із зміною обставин, поданням нових документів, прийняття нових законодавчих актів, змін соціальних стандартів тощо.

Відповідно до ст. 51 Закону України № 2262-XII, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч.3 цієї статті, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

Така правова позиція викладена у постанова Верховного Суду від 24.09.2018 у справі № 344/10351/17.

Суд також критично ставиться до твердження представника відповідача, що Довідка від 30.10.2019 №22/6-682 не відповідає встановленій формі, з огляду на скасування пунктів Постанови КМУ № 103 та зазначає наступне.

Як зазначено вище, усі призначені за Законом України № 2262-XII пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Таким чином, позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими, відповідачем не спростованими.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 18.02.2020 № 950704.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмету спору: Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» (69057 м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29, код ЄДРПОУ 08734500); Міністерство внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення з 01.01.2016 перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.10.2019 № 22/6-682.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.10.2019 №22/6-682.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 25.05.2020.

Суддя Ю.В. Калашник