ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 травня 2020 року м. Київ № 640/22555/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1
до: Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про:визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо врахування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при перерахунку пенсії з 01.10.2017;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу з 01.10.2017, обрахувавши її розмір із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% та провести індексацію пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 124.
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
24.09.2019 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 1,35 %.
Однак, відповідач своїм листом від 24.05.2019, повідомив, що з 01.10.2017 проведено автоматичне осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до вищезгаданого закону з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки в розмірі 3764,40 грн. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%, після чого основний розмір пенсії позивача зменшився та становить 2035,04 грн. До 01.04.2017 основний розмір пенсії позивача становив 2160,67 грн.
Позивач не погоджується з такою позицією відповідача та зазначає, що 29.12.2015 звернувся до органу ПФУ із заявою про призначення пенсії. Пенсія була розрахована відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та застосований коефіцієнт 1,35 %, а саме, зазначає позивач, частиною 1 статті 25 Закону № 1058, яка діяла з 01.01.2008, було передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%. Загальний розмір пенсії позивача становив 2160,67 грн.
У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01.10.2017 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Замість 1,35%. У зв'язку з цим основний розмір пенсії знизився до 2035,04 грн. Однак, була донарахована доплата 122,83 грн. і в сумі розмір пенсії з надбавками став становити 2186,91 грн.
Позивач зазначає, що відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону № 1058, у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, на думку позивача, в п. 4 не сказано що до старого розміру пенсії встановлюється доплата. Отже, як зазначає позивач, відповідач не правомірно встановив доплату до старого розміру.
Разом з цим, як зазначає позивач, відповідно до п. 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислюється як середній показник за 2014, 2015 та 2016 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Зазначає також, що 20.02.2019 була прийнята постанова КМ України № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019». Згідно п. 2 постанови, було установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Позивач наголошує, що відповідачем було здійснено перерахунок (індексацію) пенсії згідно п. 2 постанови КМУ № 124. Після чого основний розмір пенсії позивача збільшився. Однак, зменшена доплата до старого розміру пенсії.
У позові позивач приводить зміст положень ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, положення Закону № 1058 (п.1.ч.1.ст. 45, ч. 2, 3 ст. 45, ч. 1 ст. 10, ст. 25, ч. 1 ст. 9, ст. 87, ч. 4-4- Прикінцевих положень), Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зазначає у підсумку, що відповідач провів перерахунок не правомірно, адже він привів до зменшення розміру пенсії. Відповідач, на думку позивача, відповідно до п. 4 Прикінцевих положень, повинен був пенсію позивачу виплачувати в раніше встановленому розмірі.
Дії відповідача, на думку позивача, є обмеженням та зменшенням розміру пенсії, що призвело до звуження змісту та обсягу права позивача на пенсійне забезпечення та порушує ст. 22 Конституції України.
Позиція відповідача.
Відповідач надіслав до суду відзив проти позову, в якому наголосив на безпідставності позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні, звернувши увагу, що перерахунок проведено відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону. Відповідно до п. 4 Прикінцевих положень закону позивачу здійснено перерахунок з 01.10.2017 із застосуванням величини середньої заробітної плати 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Звертає увагу, що внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача з 01.10.2017 не зменшився.
Відповідач вважає претензії позивача безпідставними.
До відзиву надано копії матеріалів пенсійної справи.
Процесуальні дії вчинені судом.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.11.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення зазначених в ній недоліків.
Ухвалою суду від 13.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Встановлені судом обставини.
Так, у даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються обставини призначення позивачу пенсії, проведення нарахувань, факт звернення позивача до відповідача із спірного питання та відповіді відповідача.
Так, крім іншого, у заві від 24.04.2019 позивач наполягав на проведенні перерахунку з 01.01.2017 із застосуванням коефіцієнту 1,35%. Крім іншого зазначено, що з 01.10.2017 було здійснено перерахунок пенсії з застосуванням коефіцієнту 1%. При перерахунку пенсії був застосований коефіцієнт 1,35%.
Тобто, у заяві по суті йдеться про застосування і 1%, і 1,35%. Що насправді мається на увазі у даному випадку у даному наборі фраз, чи у чому протиріччя, чи протиправність дій ГУ ПФУ, - позивач не зазначив у т.ч. під час розгляду справи в суді.
У листі від 24.05.2019 за № 110767/02/К-7415ГУ ПФУ надало детальну відповідь щодо нарахування пенсії позивачу (а.с. 12). Так, крім іншого, зазначено, що пенсія за віком призначена з 29.12.2015 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 37 років 8 місяців 11 днів та заробітної плати, визначеної за періоди з 01.01.1991 - по 31.12.1995 та з 01.07.2000 по 28.02.2010. Коефіцієнт страхового стажу, з урахуванням величини оцінки одного року стажу - 1,35%, становив 0,50850. Пенсію обчислено 2960,62 грн. * 1,43521 * 0,50850 = 2160,67 грн.
Звертається увага на прийняття Закону від 03.10.2017 № 2148, який набрав чинності 11.10.2017, яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Звернута увага на зміст п. 4-3 Прикінцевих положень Закону.
Зазначено, що у зв'язку з цим з 01.10.2017 проведено відповідний перерахунок та пенсію обчислено: 3764,40 * 1,43521 * 0,37667 = 2035,04 грн.
Звернута увага на положення п. 4 Розділу 15 Прикінцевих положень щодо виплати пенсії у раніше встановленому розмірі, якщо внаслідок перерахунку вона зменшується.
Щодо застосування постанови КМУ 124 звернута увага, що з 01.03.2019 проведено автоматизований перерахунок пенсії.
Наведено змін розміру складових пенсії:
з 01.10.2017 - основний розмір 2035,04 грн., доплата за наднормовий стаж 29,94 грн., доплата до розміру пенсії до 01.10.2017 122,83 грн., а всього 2186,91 грн.;
з 01.03.2019 - основний розмір 2381,00 грн., доплата за наднормовий стаж 29,04 грн., а всього 2410,94 грн.;
з 01.04.2019 - основний розмір 2407,29 грн., доплата за наднормовий стаж 44,91 грн., а всього 2452,20 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35%, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, який набрав чинності 11.11.2017, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс=См х Вс / 100 % х 12, де
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Відповідно до п. 4-3 Розділу «Прикінцеві положення» вищезгаданого Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, що і було правомірно застосовано відповідачем у відносинах з позивачем.
Суд звертає увагу, що згідно із абз. 2 п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, що вірно застосовано відповідачем.
При цьому, відповідно до п. 4 Розділу «Прикінцеві положення» вищезгаданого Закону № 1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Натомість, доказів, які б підтверджували, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії позивачем суду не надав.
Більш того, з розрахунків, наданих відповідачем у відповіді позивачу та у відзиві на позов вбачається поступове збільшення розміру пенсії позивача.
Слід звернути увагу, що коефіцієнт 1,35 згадується у п. 4-4. Розділу «Прикінцеві положення» вищезгаданого Закону № 1058, на який посилається позивач. Ним передбачено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. Тобто, вказане положення стосується лише випадків призначення пенсії.
Посилання позивача на положення Конституції України є безпідставним, оскільки розмір пенсії не зменшився, а збільшився та, при цьому, як вбачається з наявних матеріалів, проводилась індексація, що визнається і позивачем.
Враховуючи викладене у сукупності, доводи позивача про звуження його прав та погіршення становища внаслідок застосування відповідачем при обчисленні пенсії величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є помилковими, відповідно, підстави для зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35% та, як наслідок, задоволення позову - відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Разом з тим, позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог та їх обґрунтування, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для висновку про порушення відповідачем прав чи інтересів позивача в контексті заявлених підстав та предмету позову, а отже, вимоги позивача є безпідставними та як наслідок задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 292, 293, 295, 296 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України (в редакції Закону України від 30 березня 2020 року № 540-IX).
Суддя О.А. Кармазін