Рішення від 28.05.2020 по справі 640/20934/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2020 року м. Київ № 640/20934/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Гермес"

до третя особа,Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменного Остапа Івановича; Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Івано-Франківська міська рада Івано-Франківської області

провизнання протиправним та скасування припису №1139/0/92-18-ДК/0306ПР/03/01/-18,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Гермес» (далі - позивач та/або ТОВ «Гермес») з позовом до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменного Остапа Івановича (далі - відповідач-1 та/або Державний інспектор), Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - відповідач-2), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області (далі - третя особа) та просить суд визнати протиправним та скасувати припис Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменного Остапа Івановича від 07.11.2018 року №1139/0/19-18-ДК/0306Пр/03/01/-18.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Державний інспектор, використовуючи в якості обгрунтування власне рішення, винесене ним самим на підставі своїх особистих припущень, прийняв рішення про зобов'язання ТОВ «Гермес» вчинити дії щодо майна, яке йому не належить, та не знаходиться у його користуванні, а саме: припис 07.11.2018 року №1139/0/19-18-ДК/0306Пр/03/01-18.

Позивач у позовній заяві наголошував, що він не є ані власником, ані користувачем земельної ділянки, яка була предметом здійснення відповідачем-1 державного контролю.

Окрім цього, ТОВ «Гермес» вказує на порушення відповідачем-1 порядку проведення державного контролю, що передбачений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Представником відповідача-2 подано відзив на позовну заяву, де останній вказує про правомірність прийнятого Державним інспектором рішення та просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. Між тим, відповідачем-2 у відзиві на позовну заяву зазначено, що припис від 07.11.2018 року №1139/0/19-18-ДК/0306Пр/03/01-18 прийнято щодо позивача у зв'язку із встановленням обставин користування ним, у відповідності Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, земельною ділянкою не за цільовим призначенням шляхом розміщення багатоповерхових житлових будинків.

В свою чергу, представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, у якій серед іншого, вказано, що третьою особою, як власником та єдиним розпорядником земельної ділянки із кадастровим номером 2610100000:20:006:0079 по вул . Джохара Дудаєва, 13, м. Івано-Франківськ, ніколи не приймалось рішення про виділ ТОВ «Гермес» цієї земельної ділянки на праві постійного користування, з огляду на що позивачем не виготовлялась технічна документації, і як наслідок не отримувався державний акт на право постійного користування земельною ділянкою.

Справа вирішується на підставі наявних в ній документів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області прийнято наказ №1139-ДК від 13.09.2018 року «Про здійснення державного контролю за дотримання вимог земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності», яким наказано здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки під використання земельної ділянки на якій розміщене адміністративне приміщення під житловий будинок з вбудованими приміщеннями господарського призначення за адресою: вул. Джохара Дудаєва, 13, м . Івано-Франківськ Івано-Франківської області.

24.09.2018 року Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменним О.І. складено акт обстеження земельної ділянки №1139/0/92-18-ДК/870/АО/10/01/-18 (далі - акт обстеження).

24.09.2018 року відповідачем-2 складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №1139/0/92-18-ДК/1111/АП/09/01/-18 (далі - акт перевірки).

У акті перевірки вказано про наступні обставини:

«Земельна ділянка комунальної форми власності, площею 0,7488 га (кадастровий номер 2610100000:20:006:0079) цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, згідно відомостей публічної кадастрової карти знаходиться за адресою вул . Джохара Дудаєва, 13 в м. Івано-Франківську та перебуває на праві постійного користування ТОВ «Гермес».

Встановлено, що на земельній ділянці, яка належить до земель промисловості розміщено багатоквартирні житлові будинки.

Цільове призначення вказаних земельних ділянок на момент проведення перевірки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02).

Враховуючи те, що ТОВ «Гермес» використовує земельну ділянку за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11,02), використання вказаних земельних ділянок за іншим призначенням, зокрема, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (02.03), носить ознаки використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, що є порушенням пункту «ґ» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України та статті 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення.».

27.09.2018 року відповідачем-1 сформовано повідомлення №1139/092-18ДК/0388/04/01/-18 про виклик директора ТОВ «Гермес» для надання пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства.

Зокрема, у наведеному повідомленні вказано про необхідність надання пояснень у зв'язку із здійсненням державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки під час використання земельної ділянки за адресою: вул. Джохара Дудаєва, 13 м. Івано-Франківськ Івано-Франківської області (далі - повідомлення).

У відповідь на вказане повідомлення позивач листом №б/н від 24.10.2018 року зазначив про відсутність будь-якого правового зв'язку ні з будь-якими земельними ділянками, ні з будь-якими об'єктами нерухомості, розташованим на таких земельних ділянках, які б мали відношення до адреси: вул. Джохара Дудаєва, 13, м. Івано-Франківськ.

10.10.2018 року Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменним О.І. сформовано повідомлення №1139/0/92-18ДК/0421/04/01-18 про виклик директора ТОВ «Гермес» для надання пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства, а також повідомлення №1139/0/92-18ДК/0440/04/01/-18 від 16.10.2018 року.

25.10.2018 року Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменним О.І. винесено протокол про адміністративне правопорушення №1139/0/92-18-ДК/033911/07/01-18, яким позивача притягнуто до відповідальності за вчинене правопорушення передбачене п. «г» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України та статті 53 Кодексу України про адміністративній правопорушення.

25.10.2018 року відповідачем-1 сформовано повідомлення позивачу про розгляд справи про адміністративне правопорушення №1139/0/92-18-ДК/0469/04/01/-18.

07.11.2018 року Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменним О.І. винесено повідомлення про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу №1139/0/92-18ДК/0503/04/01/-18, яким вимагається від ТОВ «Гермес» сплатити у 15-ти денний термін розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу у розмірі 20330,68 грн.

Також відповідачем-1 07.11.2018 року складено постанову про накладення адміністративного стягнення №1139/0/92-18-ДК/0318/По/08/01/-18, яким накладено на позивача штраф у розмірі 340 гривень.

Окрім наведеного Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменним О.І. винесено припис від 07.11.2018 року №1139/0/19-18-ДК/0306Пр/03/01/-18, яким приписано в 30-денний термін усунути порушення вимог земельного законодавства, а саме: змінити цільове призначення земельної ділянки площею 0,7488 га (кадастровий номер 2610100000:20:006:0079), яка розташована на вул . Джохара Дудаєва, 13 в м. Івано-Франківськ в порядку передбаченому статтею 20 Земельного кодексу України, відповідно до її фактично використання (далі - спірне та/або оскаржуване рішення).

09.11.2018 року відповідачем-2 листом №19-9-0.43-6824/0/2-18 повідомлено ТОВ «Гермес» про встановлення обставин того, що земельна ділянка за адресою вул . Джохара Дудаєва, 13 в м. Івано-Франківську перебуває на праві постійного користування ТОВ «Гермес». Вказаний лист надано, за наслідком розгляду листа позивача №б/н від 24.10.2018 року.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 року №963-IV (далі - Закон №963-IV).

Стаття 2 вказаного закону визначає, що основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.

В свою чергу, в контексті положень частини 1 статті 3 Закону №963-IV основними принципами здійснення державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення раціонального використання та охорони земель як основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави; пріоритет вимог екологічної безпеки у використанні земельних ресурсів над економічними інтересами; повне відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю внаслідок порушення земельного законодавства України; поєднання заходів економічного стимулювання і відповідальності у сфері використання та охорони земель.

Об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України (ч. 1 ст. 4 Закону №963-IV).

Положення статті 5 Закону №963-IV визначають, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Моніторинг родючості ґрунтів земель сільськогосподарського призначення та агрохімічну паспортизацію земель сільськогосподарського призначення проводить центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики.

Відповідно до пункту а) частини 1 статті 6 Закону №963-IV до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема, виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Згідно частини 4 статті 9 Закону №963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до статті 10 Закону №963-IV державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру у відповідності до якого, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів (далі - Положення №15).

Згідно пункту 51 Положення №15 посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи порушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; отримувати в установленому законодавством порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держгеокадастр завдань; проводити лабораторний аналіз стану забруднення земель, у тому числі радіоактивного, в зонах безпосереднього впливу викидів і скидів підприємствами забруднюючих речовин, а також у разі виникнення аварій та надзвичайних ситуацій; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства; передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину; проводити у випадках, установлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства.

Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року №308 Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане (далі - Положення №380).

Згідно з пунктом 30, 31 Положення №380 Головне управління здійснює державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття.

Відповідно до пункту 1 частини шостої Положення №380 посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що відповідач-2 наділений повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об'єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.

При цьому, державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором ГУ Держгеокадастру, у тому числі, шляхом проведення перевірок. Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності.

Водночас, порядок проведення перевірки, види та порядок складання документів за наслідками перевірок у даній сфері, як слідує зі змісту статей 9-10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», визначається іншими нормативно-правовими актами.

Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року №312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 року за №1223/8544 був затверджений Порядок планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель. Зазначений Порядок установлював процедуру планування та проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами, визначає підготовчі заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірки. Зазначений наказ втратив чинність, згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 року №132.

В подальшому, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 лютого 2013 року №132, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 року за №412/22944, був затверджений новий Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, але вказаний наказ також визнаний таким, що втратив чинність, відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20.01.2017 року.

З вказаного слідує, що станом на час проведення перевірки та й винесення спірного рішення, законодавцем не було розроблено та затверджено окрему процедуру та новий порядок здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства.

На даний час питання врегульовані виключно нормами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Між тим, судом встановлено, що саме відповідно до змісту додатка до вказаного Порядку, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 №132, який вже був скасований та не діяв на час перевірки, державним інспектором складений акт перевірки відносно позивача, на підставі якого винесений оскаржуваний припис.

Слід звернути увагу, що Кабінет Міністрів України видав Розпорядження від 10.03.2017 року №169-р «Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади», яким скасовані накази міністерств та інших центральних органів виконавчої влади як такі, що не відповідають Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», за переліком згідно з додатком 1, у якому зазначений наказ Мінагрополітики №132 від 25.02.2013 року. Розпорядження Кабінету Міністрів України набрало законної сили 21.05.2017 року.

Вказане розпорядження Кабінету Міністрів України свідчить проте, що накази міністерств та інших центральних органів виконавчої влади щодо здійснення державного нагляду (контролю) повинні відповідати Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Таким чином, при здійсненні державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, зокрема, за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель відповідачі повинні були дотримуватися вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V).

Також, статтею 2 Закону №877-V визначена сфера його дії, відповідно до якої дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення. Тобто при здійсненні державного нагляду (контролю) у галузі земельних відносин органи державного нагляду (контролю) повинні керуватися Законом №877-V.

Висновок суду про обов'язковість ГУ Держгеокадастру враховувати норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» узгоджується із висновками Вищого адміністративного суду України від 29.07.2015 року по справі №К/800/19529/15.

Аналогічна правова позиція підтримана і Верховним Судом у постанові від 10.07.2018 року у справі №818/1511/17.

В той же час, згідно частини 4 статті 4 Закону №877-V виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Частиною 1 статті 6 Закону №877-V визначено, що підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю); звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки.

В той же час, частина 4 статті 5 Закону №877-V встановлює, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Як вбачається з матеріалів справи, наказ Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №1139-ДК від 13.09.2018 року «Про здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності» прийнято на підставі службової записки начальника відділу, організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Федченко О.А. від 12.09.2018 року.

Разом з цим, суд звертає увагу, що положення Закону №877-V не містять в собі такої підстави для здійснення державного контролю, як у формі планової, так і у формі позапланової перевірки.

Слід окремо вказати, що згідно вимог частини 2, частини 5 статті 7 Закону №877-V на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Частиною 3 статті 6 Закону №877-V передбачено, що суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Вказані норми не були дотримані відповідачами: посвідчення на підставі наказу №1139-ДК від 13.09.2018 року «Про здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності» не оформлялось. При цьому, позивач листом від 24.10.2018 року №б/н надав інформацію щодо відсутності законних підстав для виклику особи для надання пояснень.

Таким чином, з урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що відповідачами не дотримано вимог, визначених Законом України №877-V, не складено направлення на проведення перевірки, не повідомлено суб'єкта господарювання у належній формі про час проведення перевірки, перевірку проведено за відсутності представника суб'єкта господарювання, тощо.

Окрім зазначеного, суд вважає за необхідне вказати про необґрунтованість доводів відподача-2, що об'єктом перевірки є саме земельна ділянка, а не суб'єкти господарювання, які використовують її у своїй діяльності, оскільки перевірити об'єкт - земельну ділянку, яка знаходиться у власності або користуванні суб'єкта господарювання з метою встановлення її використання у відповідності до норм земельного законодавства неможливо без здійснення перевірки суб'єкта господарювання. Саме тому, відповідно до статті 6 Закону №963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель», якою визначені повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, є зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Безпосередньо відносно вказаних суб'єктів господарювання складаються і відповідні документи, у тому числі розпорядчого характеру, посадовими особами Держгеокадастру (так, в акті обстеження земельної ділянки, так і в акті перевірки йдеться про порушення саме позивачем як юридичною особою (суб'єктом господарювання) вимог земельного законодавства України).

Підсумовуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що перевірка дотримання вимог законодавства у сфері охорони та використання земель проведена на підставі наказу відповідача-2 відповідачем-1 із суттєвим порушенням вимог законодавства, що свідчить про неправомірність дій щодо її проведення та наявності підстав для скасування припису, складеного за наслідком проведення такої перевірки.

Схожий правовий підхід застосовано в поставної Верховного Суду від 10.07.2018 року у справі №818/1511/17.

Згідно із положеннями частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Аналіз матеріалів справи, з урахуванням встановлених в ході розгляду справи обставин дає суду підстави дійти до висновку, що спірне рішення не відповідає критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України, з огляду на що підлягає скасуванню.

Разом з цим, суд вважає за доцільне при вирішенні спору по суті надати оцінку доводам позивача, що він не є ані власником, ані користувачем земельної ділянки, яка була предметом здійснення відповідачем-1 державного контролю.

Так, в матеріалах справи міститься Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 09.11.2018 рік, у відповідності до якого, земельна ділянка кадастровий номер 2610100000:20:006:0079 на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, серія та номер: б/н, виданий 06.03.2001 року, видавник Івано-Франківська міська рада 28.09.2016 року, рішення Івано-Франківської ради, серія та номер: №534, виданий 21.12.2000 року, видавник: Івано-Франківська міська рада, о 16:00:06 державним реєстратором Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області Соловій В.В. зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою, площею 0,07488 га за Товариством з обмеженою відповідальністю «Гермес» (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 31621558 від 29.09.2016 року, номер запису про інше речове право: 16640036).

Між тим, на виконання вимог ухвали суду від 24.04.2019 року у справі №640/20934/18 відповідачем-2 надано до суду копію державного акту на право постійного користування землею І-ІФ №001555 від 06.03.2001 року, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування за №418, другий примірник якого зберігається у Івано-Франківській міській раді народних депутатів.

Відповідно до змісту наведеного акту, останній виданий на право постійного користування землею Товариству з обмеженою відповідальністю «Гермес», площею 0, 7490 га.

Згідно змісту листа Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради від 22.01.2019 року №ДКР-14/1-18/6027 інформація про надання ТОВ «Гермес» земельної ділянки в постійне користування (кадастровий номер 2610100000:20:006:0079, площею 0,7488 га на вул. Джохара Дудаєва, 13 в Управлінні земельних відносин Департаменту комунальних ресурсів відсутня.

Відповідно до листа Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради від 22.01.2019 року №14/01-18/6028 інформація про надання ТОВ «Гермес» державного акту на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,7488 га на вул. Джохара Дудаєва, 13 в Управлінні земельних відносин Департаменту комунальних ресурсів відсутня.

У згаданому листі також вказано, що згідно рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 21.12.2000 року №534 «Про матеріали міського відділу земельних ресурсів» зобов'язано ДП «Тиса-Хутро» виготовити технічну документацію по складанню державного акту на право постійного користування землею в термін до 01.03.2001 року.

Разом з цим, судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 21.12.2000 року №534 «Про матеріали міського відділу земельних ресурсів» відповідно до статей 20, 30 Земельного кодексу України вирішено посвідчити перехід права постійного користування земельними ділянками, зокрема: площею 0.7490 га на Джохара Дудаєва , 13 від державної фірми «Електросервіс» (державний акт на право постійного користування землею, серія ІФ №15/4-00054, реєстраційний №54 від 20.06.1994 року) до дочірнього підприємства «Тиса», яке набуло право на цю земельну ділянку, згідно з договором купівлі-продажу адміністративного приміщення та виробничих будівель від 29.11.1999 року, реєстраційний №Д-715 та видати державний акт на право постійного користування землею.

Між тим, рішення Івано-Франківської ради, серія та номер: №534, виданий 21.12.2000 року, видавник: Івано-Франківська міська рада відповідно до листа архівного відділу Івано-Франківської міської ради не має.

Зазначене в сукупності свідчить про наявність різної інформації щодо постійного користувача земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:20:006:0079, площею 0,7488 га на вул . Джохара Дудаєва, 13.

У відповідності до положень частини 1 статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952-IV державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, відомості та електронні копії документів, поданих у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій ( далі - Закон №1952-IV).

Положенням частини 5 статті 12 Закону №1952-IV встановлено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей про речові права, обтяження речових прав, що містяться в цьому реєстрі.

Відомості про речові права, обтяження речових прав, що містяться в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державному реєстрі іпотек, що є невід'ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав, використовуються як актуальні виключно в разі, якщо відомості про право власності на відповідне нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва не внесені до Державного реєстру прав, а відомості про інші речові права, відмінні від права власності, та/або обтяження речових прав не внесені та не припинені в Державному реєстрі прав.

Дія абзацу третього цієї частини не поширюється на випадки використання таких відомостей у судових спорах, пов'язаних з визнанням чи поновленням речових прав.

Зміна ідентифікаційних даних суб'єкта речового права, обтяження речового права та/або зміна характеристик об'єкта нерухомого майна не впливають на дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Зміни характеристик об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, вносяться під час проведення державної реєстрації права власності на такий об'єкт у результаті вчинення дій, спрямованих на набуття, зміну або припинення речових прав.

Аналіз наведеного дає суду підстави дійти до висновку, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.

Як вже було вказано судом вище ТОВ «Гермес» заперечує, що йому належить на праві постійного користування земельна ділянка кадастровий номер 2610100000:20:006:0079, площею 0,7488 га на вул . Джохара Дудаєва, 13, однак матеріли адміністративної справи не містять в собі жодних та достатніх доказів на підтвердження останнього.

Суд акцентує увагу на тому, що в матеріалах справи відсутнє судове рішення, яке набрало законної сили щодо скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень , індексний номер: 31621558 від 29.09.2016 року, номер запису про інше речове право: 16640036, а відтак відомості у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державному реєстрі іпотек, з урахуванням положень частини 5 статті 12 Закону №1952-IV є достовірними.

При цьому, варто наголосити, що в рамках адміністративного судочинства не встановлюються юридичні факти, а перевіряються рішення суб'єктів владних повноважень на їх відповідність критеріям, що встановлені частиною 2 статті 2 КАС України.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд звертає увагу позивача, що у разі заперечення щодо наявності у нього права постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 2610100000:20:006:0079, площею 0,7488 га на вул. Джохара Дудаєва, 13 , він не позбавлений можливості звернутися до суду із відповідним позовом.

Станом на час вирішення спору по суті судом підтверджено, що позивачу належить на праві постійного користування земельна ділянка кадастровий номер 2610100000:20:006:0079, площею 0,7488 га на вул. Джохара Дудаєва , 13 , однак, з огляду на суттєві порушення при здійсненні відповідачами державного контролю суд прийшов до висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваного рішення.

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Разом з цим, суд наголошує, що спірне рішення підлягає скасуванню, з огляду на невідповідність останнього критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України, а саме: судом встановлено в ході розгляду справи проведення відповідачами державного контролю із суттєвим порушенням вимог законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки адміністративний позов підлягає до задоволення, то судові витрати слід стягнути на користь позивача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-73, 77-78, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Гермес» (04070, м. Київ, вул. Волоська, б. 50/38, код ЄДРПОУ 23939576) до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменного Остапа Івановича (службова адреса: 76014, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, б. 34, відомості про ідентифікаційний номер у суду відсутні), Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, б. 34, код ЄДРПОУ 39767437), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області (76004, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, б. 21, код ЄДРПОУ 0342552102 ) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати припис Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Гуменного Остапа Івановича від 07.11.2018 року №1139/0/19-18-ДК/0306Пр/03/01/-18.

3. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, б. 34, код ЄДРПОУ 39767437) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гермес» (04070, м. Київ, вул. Волоська, б. 50/38, код ЄДРПОУ 23939576) сплачений ним судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева