ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 травня 2020 року м. Київ № 826/10351/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н. М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві (відповідач, ГУ МВС України в м. Києві), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ МВС України в м. Києві щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбаченим чинним на 01.01.2016 законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 та не направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ГУ ПФУ в м. Києві);
- зобов'язати ГУ МВС України в м. Києві виготовити та направити до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною, реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за спеціальним знанням - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби- 1540,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 48 % - 2851,20 грн, премія в розмірі 57,40 % - 5829,08 грн, одноразова грошова допомога при звільненні - 9975,24/24 = 415,63 грн з дати виникнення права на перерахунок;
- зобов'язати ГУ МВС України в м. Києві виготовити та направити ОСОБА_1 завірену належним чином копію нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною, реальною інформацією;
- визначити відповідачу строк на виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про безпідставність виключення із оновленої довідки додаткових видів грошового забезпечення, а не включення таких на запит позивача, останній вважає протиправним.
У відзиві, ГУ МВС України в м. Києві, посилаючись на постанови КМУ зазначає про відсутність підстав для включення у довідку згаданих позивачем додаткових видів грошового забезпечення.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 01.01.2016 пенсію позивачу перераховано відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 40213 від 19.06.2017, виданої ГУ МВС в м. Києві.
Згаданою довідкою до видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії включено посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, премія.
При цьому, інших видів грошового забезпечення, які враховувались при призначенні та попередніх перерахунках пенсії, довідка від 19.06.2017 не містить.
У відповідь на заяву ОСОБА_1 ГУ МВС в м. Києві листом від 22.02.2018 повідомило про те, що довідка від 19.06.2017 сформована у відповідь на запит ГУ ПФУ в м. Києві із урахуванням постанов КМУ № 988 та № 45 (у редакціях, чинних на дату формування).
Не погоджуючись із діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою до суду. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 (Постанова № 988), право на перерахунок пенсії позивача виникло з 01.01.2016.
Згідно з ч. ч. 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (Порядок № 45) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Із матеріалів справи убачається, що відповідачем надіслано до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та постанови КМУ від 11.11.2015 № 988.
За приписами абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (затверджений наказом МВС від 17.02.2017 № 138), посада «оперуповноважений відділення карного розшуку ЛВ на ст. Дарниця ЛУ на ПЗЗ УМВС України на транспорті» прирівняна до посади поліцейського «Оперуповноважений УП ГУНП обл.», за якою, згідно з Постановою № 988 установлено посадовий оклад - 2400,00, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавку за стаж служби 35 % - 1540,00 гривень.
Інших видів грошового забезпечення до згаданої посади не передбачено.
Щодо розміру премій для перерахунку пенсій слід зазначити, що такий враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а, яке залишене без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Отже, відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до п. 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями п. 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 (Порядок № 260) передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до положень п. 12 розділу ІІ Порядку № 260 розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимоги абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.12.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказувати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
За таких обставин, на дату виникнення права позивача на перерахунок пенсії, ГУ МВС в м. Києві, формуючи довідку від 19.06.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 керувалось чинними нормативно-правовими актами, з огляду на що, відсутній склад протиправних дій або бездіяльності.
Окрім того, зважаючи на те, що довідка про розмір грошового забезпечення формується на дату виникнення права на перерахунок за списками, що формуються Пенсійним фондом України, відсутні підстави для зобов'язання відповідача скласти нову довідку із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За висновком суду, відповідач діяв у спосіб, передбачений чинними, на період перебігу спірних правовідносин, нормативно-правовими актами, з огляду на що, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241- 247, 255, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві (вул. Володимирська, 15, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 40108583).
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295- 297 КАС України із урахуванням п. 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Шевченко