Рішення від 29.05.2020 по справі 826/8050/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2020 року м. Київ № 826/8050/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурко Віктора Михайловича,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спор: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Публічне акціонерне товариство Банк «Контракт»

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурко Віктора Михайловича (далі -відповідач) в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурка Віктора Михайловича щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

-зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурка Віктора Михайловича включити ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурка Віктора Михайловича надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1. як вкладника Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

- встановити Уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурка Віктора Михайловича строк у десять днів з дня набрання постановою законної сили для подання звіту про виконання постанови;

- попередити Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурка Віктора Михайловича про можливість застосування заходів, передбачених ч.2 ст. 267 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 6 серпня 2015 року між ним та Публічним акціонерним товариством Банк «Контракт» укладено договір №15620-00 банківського рахунку, на виконання умов якого на поточний рахунок № НОМЕР_1 внесені грошові кошти в загальному розмірі 183 998,00 грн. Правлінням Національного банку України 10 грудня 2015 року прийнято постанову №876 на підставі якої виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №220 згідно з яким розпочато процедуру ліквідації банку з 11 грудня 2015 року по 10 грудня 2017 року, призначено уповноважену особу Фонду Шкурко Віктора Михайловича . З 16 грудня 2015 року Фондом гарантування вкладів фізичних осіб розпочато виплати коштів вкладникам Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» через банк - агент АТ «ОТП Банк». Звернувшись до відділення банку - агента з метою виплати коштів за договором, позивач отримав інформацію про те, що його не включено до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Після цього він звернувся до Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» з заявою про надання інформації щодо невключення його до загального реєстру вкладників.

На цю заяву одержав відповідь, що його не включено до загального реєстру вкладників з огляду на тимчасове обмеження здійснення операцій щодо виплати коштів за рахунком, на якому обліковується залишок грошових коштів позивача за договором. Вважає, що така бездіяльність відповідача порушує його права, як вкладника банку, яка має право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. З цих підстав просив позов задовольнити.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2016 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 31.05.2016 провадження в адміністративній справі зупинено до вирішення Конституційним Судом України питання конституційності Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 29.05.2020 провадження в адміністративній справі поновлено, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.

15.12.2017р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до КАС України, виклавши його в новій редакції.

Так, відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Згідно з частиною третьою статті 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач та треті особи своїми правами на подання відзиву на адміністративний позов не скористалися, а тому суд відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України вирішує спір за наявними матеріалами у справі.

Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, зазначає наступне.

Судом установлено, що 6 серпня 2015 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством Банк «Контракт» укладено договір №15620-00 банківського рахунку, відповідно до умов якого банк відкриває вкладнику поточний рахунок № НОМЕР_1 та надати послуги банківського обслуговування (а.с.11-16).

З копії платіжного доручення від 6 серпня 2015 року вбачається, що позивач вніс на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Публічному акціонерному товаристві Банк «Контракт» кошти в розмірі 183 998,00 грн., призначення платежу «поповнення поточного рахунку» (а.с.17).

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 06 жовтня 2015 року №671 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 06 жовтня 2015 року №183 «Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві Банк «Контракт» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».

Згідно з даним рішенням у Публічному акціонерному товаристві Банк «Контракт» запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці, тобто з 07 жовтня 2015 року до 06 січня 2016 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт», визначені статтями 37-39 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Шкурка Віктора Михайловича строком на три місяці з 07 жовтня 2015 року по 06 січня 2016 року (включно), що підтверджуеться офіційною інфомацією з сайту (http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/148-bank-kontrakt/2496-zaprovadzheno-tymchasovu-administratsiyu-ta-delehovano-povnovazhennya-tymchasovoho-administratora-v-publichnomu-aktsionernomu-tovarystvi-bank-kontrakt).

Також судом встановлено, що Постановою Правління Національного банку України від 10 грудня 2015 року №876 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 10 грудня 2015 року №220, «Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» та делегування повноважень ліквідатора банку».

Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт», призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт», визначені, зокрема, статтями 37, 38, 47-51 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Шкурка Віктора Михайловича на два роки з 11 грудня 2015 року до 10 грудня 2017 року включно.

15 грудня 2015 року на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/148-bank-kontrakt/3046-fond-harantuvannia-vkladiv-fizychnykh-osib-rozpochynaie-vyplaty-koshtiv-vkladnykam-pat-bank-kontrakt) опубліковано оголошення про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення від 10 грудня 2015 року №220 «Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» та делегування повноважень ліквідатора банку», Фонд з 16 грудня 2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники Публічного акціонерного товариства Банк «Контакт» з 16 грудня 2015 року до 27 січня 2016 року включно можуть звертатись до установ банку-агенту Фонду АТ «ОТП БАНК».

Згідно з пунктом 4.4.3. Договору кліет має право отримувати готівкові кошти за умови наявності коштів на Рахунку та за умови подання попередньої заявки відповідно до п.4.3.4. Договору.

З наявної в матеріалах справи заяви від 13 січня 2016 року вбачається, що позивач звертався до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» з заявою, в якій просив надати інформацію щодо причини невключення його до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у Публічному акціонерному товаристві Банк «Контракт» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (а.с.18).

Повторно позивач звертався до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» з листом від 25 березня 2016 року, в якому просив надати розгорнуту відповідь щодо перевірки факту неправомірних дій або шахрайства, що стали наслідком обмеження здійснення банком операцій щодо повернення йому грошових коштів(а.с19-20)

З копії Листа від 20 квітня 2016 року за вих. №51/09-905 Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» повідомила позивача про те, що продовжено перевірку банківського рахунку позивача, на якому обліковується залишок грошових коштів, а здійснення банківської операції щодо виплат коштів з цього рахунку обмежено. Крім цього,зазначено, що слідчими органами ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві, було розпочато досудове розслідування в кримінальному провадженні внесеного до ЄРДР за № 32015100070000118 від 25.11.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212 КК України. Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 28 січня 2016 року по справі №11-сс/796/402/2016 накладено арешт на банківські рахунки, у тому числі, на рахунок позивача відкритий у Публічному акціонерному товаристві Банк «Контракт» із забороною проведення видаткових операцій, ухвала суду набрала законної сили та не підлягає касаційному оскарженню. (а.с.21).

При цьому, судом встановлено, що доказів, щодо скасування арешту накладеного на банківський рахунок позивача , суду не надано і таких судом не здобуто.

З офіційної інформації розміщеної на сайті (http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/148-bank-kontrakt/28623-prodovzheno-strok-zdiysnennya-protsedury-likvidatsiyi-pat-bank-kontrakt) вбачається, що на підставі п. 2 ч.5 ст.12, ч.1 ст. 35, ч.5 ст. 44, ч.3 ст. 48 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення від 27 листопада 2017 року № 5173 про продовження строків здійснення процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» строком на один рік до 10 грудня 2018 року включно. Водночас, відповідно до зазначеного рішення продовжено повноваження ліквідатора Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт», визначені Законом, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 Закону, в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами Шкурку Віктору Михайловичу строком на один рік до 10 грудня 2018 року включно.

03 грудня 2018 року Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі ч. 6 ст. 12, ч.1 ст.35, ч.5 ст.44, ч.3 ст.48 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» прийняла рішення №3235 про продовження строків здійснення процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» строком на один рік з 11 грудня 2018 року до 10 грудня 2019 року включно. (http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/148-bank-kontrakt/40799-prodovzheno-strok-zdiisnennia-protsedury-likvidatsii-pat-bank-kontrakt).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невключення даних про позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та, відповідно до Загального реєстру вкладників, позивач звернувся до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

Перевіряючи дані обставини та надаючи їм правову оцінку суд зазначає таке.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року № 4452-VI, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі -Закон №4452-VI).

Відповідно до положень статті 2 Закону №4452-VI вкладом вважаються кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Частиною 1 статті 3 Закону №4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

У відповідності до положень частини 1 статті 11 та частини 3 статті 12 Закону №4452-VI виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами:

1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду;

2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону;

3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних;

4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;

5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів;

6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду;

7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Згідно з ч. 1 статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Відповідно до ч. 2 статті 26 цього ж Закону, вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що позивач є вкладником, тобто є тією особою, яка набула право на гарантоване відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду у розумінні Закону №4452-VI.

Згідно з приписами статті 27 Закону №4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Згідно зі статтею 28 Закону №4452-VI Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх представникам та спадкоємцям у національній валюті України в готівковій або безготівковій формі не пізніше семи днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти. Фонд не пізніше ніж за 30 днів до закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку публікує оголошення в газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Положення №14) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).

Перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.

У відповідності до пункту 6 Розділу ІІІ Положення №14 протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Пунктами 2,3 розділу IV Положення №14 передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Аналіз наведених вище норм законодавства дозволяє суду дійти висновку, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи:

1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;

2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду;

3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру;

4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

При цьому, Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

Пунктом 3 частини 2 статті 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та положеннями Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в неплатоспроможному банку опервцій із виплати коштів вкладникам, затверджених Протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 18.06.2015р. № 133/15 визначено, що Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень здійснює перевірку документів, повязаних з укладенням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку ( поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками,а також обставин зарахування грошових коштів на рахунки таких освб.

За результатами перевірки обставин і підстав зарахування грошових коштів на рахунки фізичних осіб, у випадку виявлення фактів шахрайтва, інших протиправних дій працівників банку або інших осіб у наслідок чого було штучно збільшено гарантовану суму відшкодування за рахунок фонду, виплата коштів вкладникам за відповідними рахунками обмежується.

З урахуванням зазначеного вище, суд приходить до висновку, що діючим законодавством України Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб наділена повноваженнями щодо обмеження здійснення банком будь-яких операцій по рахунках клієнта.

З дослідженого судом Договору №15620-00 банківського рахунку від 6 серпня 2015 року, укладеним між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством Банк «Контракт» вбачається, що такий укладений позивачем з банком менше року до дня введення в банку тимчасовох адміністрації, а саме 07.10.2015р, а отже у відповідача були підстави для проведення перевірки документів позивача при укладенні договору та введення обмежень з виплати коштів по його рахунку.

На момент подання адміністративного позову до суду та прийняття рішення по справі, судом не встановлено порушень прав позивача, які б могли виразитися в протиправній бездіяльності з боку відповідача, оскільки останній діяв в межах та у спосіб, що передбачеий чинним законодавством.

Таким чином, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що станом на день початку виплати коштів вкладникам Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» за рахунком позивача Уповноваженою особою Фонду були обмежені банківські операції зі здійснення виплати коштів, що не суперечить діючому на той момент законодавству України.

Наведене в сукупності свідчить про те, що відповідач при обмеженні здійснення Публічним акціонерним товариством Банком «Контракт» банківських операцій за рахунком позивача щодо виплати грошових коштів діяв в межах, у спосіб, та у порядку визначеному Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурка Віктора Михайловича щодо виплати коштів за рахунком ОСОБА_1 в Публічному акціонерному товаристві Банк «Контракт» та зобовязання вчинити дії в цих частинах не підлягають задоволенню.

Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Крім того, суд зазначає, що Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №2739 від 08 жовтня 2018 року про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт». Відповідно до зазначеного рішення повноваження ліквідатора Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» визначені Законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 521, 53, у тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, делеговано провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами Коваленка О.В. з 11 жовтня 2018 року. (http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/148-bank-kontrakt/40092-zmineno-upovnovazhenu-osobu-fondu-na-likvidatsiiu-pat-bank-kontrakt).

Враховуючи те, що судом не встановлені порушення прав, свобод та інтересів позивача саме Уповноваженою особою Фонду - Шкурком В.М., а також з урахуванням того, що суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання Уповноваженої особи Фонду вчиняти будь-які дії, направлені на захист прав позивача, оскільки судом встановлено правомірність дій Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурка В.М. та визнання їх такими, що вчинені в порядок та спосіб, визначені законодавством України у межах наданих їй повноважень, суд дійшов висновку про недоцільність заміни відповідача у даній адміністративній справі.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На думку суду, позивачем не надано суду достатніх документальних докази, якими підтверджується протиправність дій відповідача, в той час, як відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій, враховуючи обставини, встановлені судом у даній адміністративній справі та з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи, що у задоволенні позову відмовлено, а іншими учасниками справи судові витрати не понесені, судові витрати не підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 3, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська