Справа № 420/3506/20
29 травня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС в Одеській області №0027711305, №0027961305, №0027851305, №0027681305, №0027691305, №0027701305, №0027801305 від 08.08.2019 року та рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0027871305 від 08.08.2019 року про застосування штрафних санкцій та донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником совєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким донараховано 137602,08 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції на загальну суму 13760,21 грн., -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області за результатом якого позивач просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027711305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 448 044,80 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 112 011,20 грн.; податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027961305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 1 870,00 грн.; податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027851305 від 08.08.2019, яким було збільшено, суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір. що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування на суму 33 603,36 грн. та штрафних санкцій 8 400,84 грн.;податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027681305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на суму 99 792,63 грн. та штрафний санкції 24 948,16 грн.; податкове повідомлення-рішігння ГУ ДФС в Одеській області №0027691305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 403 240,32 грн. та штрафних санкцій 100 810,08 грн.; податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027701305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 340,00 грн.; податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027801305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 510,00 грн.; рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027871305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску яким донарахованої 137 602,08 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції на загальну суму 13 760,21 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що заступником начальника Головного - управління ДФС в Одеській області Державної фіскальної служби України Поповим В.Г. було видано наказ № 3016 та повідомлення № 543/13-05 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі ст.ст. 78-79 Податкового кодексу України (додатки № 6,7), а саме надходження від Єдиного державного реєстратору юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ліквідацію від 25.12.2018 № 25560050001115877 позивача як суб'єкта господарювання.
В період з 27 травня 2019 року по31 травня 2019 року головним державним ревізор-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи фізичних осіб управлінні податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Потапенко Вікторією Василівною проведено документальну позапланову невиїзну перевірку суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2016 по 26.12.2018, дотримання законодоваства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 29.04.2015 по 26.12.2018.
За результатами перевірки складений акт від 07.06.2019 № 1105/15-32-13-05/ НОМЕР_1 (далі - «Акт», «Акт перевірки»).
У відповідності до Розділу III Акту перевірки, ГУ ДФС в Одеській області зроблено, на думку Позивача, частково хибні та протиправні висновки про встановлені порушення, а саме:
порушення п. 63.3 ст. 63 (абз. 4) Податкового кодексу України, в результі чого не повідомлено контролюючий орган про об'єкти оподаткування;
порушення п. 16.1 ст, 16, п. 44.1 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодекс; України;
порушення п, 292,1 ст, 292, п. 293.4 ст. 293. аб. 1, пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 29 Податкового Кодексу України в результаті чого донараховано єдиний податок у сумі 99792,63 грн.;
порушення п. 295.1 ст. 295 Податкового кодексу України, в результаті чого порушено граничні терміни сплати авансових платежів по єдиному податку;
порушення пп. 49.18.2, пп. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49, пп. 175.2 п. 177.5 п.177.11 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлені не надання декларації про майновий стан за 3 квартал 2018 року і ліквідаційну за 2018 рік;
порушення п. 167.1 ст. 167, п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податку на доходи фізичних осіб від провадження підприємницької діяльності у сумі 403 240,32 грн., а саме за 2018 рік;
порушення пп. 2.1 п. 2 ст. 6, п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та. облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в результаті чого було донараховано основний платіж по ЄСВ від підприємницької діяльності у сумі 137 602,08 грн., а саме за 2018 рік;
порушення ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в результаті чого було порушено граничні терміни оплати щоквартальних платежів по ЄСВ;
порушення ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в результаті чого порушено граничні терміни сплати щомісячних платежів по ЄСВ;
порушення п. 181.1 ст. 181, п. 183.1, п. 183.2 ст. 183 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано ПДВ у загальній сумі 448 044,86 грн., а саме за 2018 рік;
порушення п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України, в результаті чого не надано податкові декларації з податку на додану вартість за 11 податкових періодів;
порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого не зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 224 022,40 грн.;
порушення п.п. 1.2 п. 16-11, п.1.4 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано військового збору за період перевірки у загальній сумі 33 603, 36 грн., а саме за 2018 рік;
порушення пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України. В результаті чого встановлена кредиторська заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у сумі 12 290, 90 грн.
В листопаді місяці 2019 року позивачем було отримано Податкову вимогу від 16.10.2019 №185898-50 з повідомленням та вимогою сплатити податковий борг у загальному розмірі 1 984 329,62 грн.
На підставу Акту перевірки № 1105/15-32-13-05/ НОМЕР_1 від 07.06.2019 ГУ ДФС в Одеській області, по факту проведеної перевірки, були прийняті наступні рішення:
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027641305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій з єдиного податку з фізичних осіб в результаті порушення строку сплати грошового зобов'язання з Єдиного податку з фізичних осіб у загальному розмірі 930,75 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027681305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на суму 99 792,63 грн. та штрафних санкцій 24 948,16 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027691305 від 08.08.2019, яким було збільшено суку грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 403 240,32 грн. та штрафних санкцій 100 810,08 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027701305 від 08.08.2019, яким застосовано суму іЦтрафних санкцій за платежем; податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатам річного декларування в розмірі 340,00 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027711305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 448 044,80 грн. та штрафних 112011,20 грн.;
податкове повідомлення-рішрння ГУ ДФС в Одеській області №0027741305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на суму 12 290,90 грн. та штрафних санкцій 8 788,97 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027761305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій за адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 170, 00 грн.
податкове повідомлення-ріпїення ГУ ДФС в Одеській області № 0027801305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій за адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 510,00 грн.;
податкове повідомлення-рініення ГУ ДФС в Одеській області №0027851305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з платежем військовий збір, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування на суму 33 603,36 грн. та штрафних санкцій 8 400,84 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027961305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, цослуг) в розмірі 1 870,00 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027651305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 3 276,20 грн. та пені 494,87 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027661305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) аб несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 733,19 грн. та пені 4 485,39 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській №0027671305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування ) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 3 741, 55 грн. та пені 0,00 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027871305 від 08.08.2019 прф застосування штрафних санкцій у розмірі 13 760,21 грн та донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 137 602,08 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027921305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмір 170,00 грн.
Позивач частково погоджується з висновками Акту перевірки № 1105/15-32-13-05/ НОМЕР_1 від 07.06.2019 та деякими прийнятими податковим органом рішеннями а саме
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027641305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій з єдиного податку з фізичних осіб в результаті порушення строку сплати грошового зобов'язання з Єдиного податку з фізичних осіб у загальному розмірі 930,75 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027761305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій за адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 170, 00 грн.
податкове повідомлення-рішрння ГУ ДФС в Одеській області №0027741305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на суму 12 290,90 грн. та штрафних санкцій 8 788,97 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027651305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 3 276,20 грн. та пені 494,87 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027661305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) аб несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 733,19 грн. та пені 4 485,39 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській №0027671305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування ) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 3 741, 55 грн. та пені 0,00 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027921305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмір 170,00 грн.
Стосовно інших висновків Акту перевірки та прийнятих ГУ ДФС в Одеській області рішень Позивач не погоджується, вважає їх хибними, упередженими, протиправними та такими, що . базуються виключно .на припущеннях, а отже підлягають скасуванню, що і зумовило звернутись з даним позовом.
Від представника відповідача надійшов відзив за вх. №18589/20 від 13.05.2020 року на позовну заяву в якому просить відмовити у повному обсязі в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 28.04.2020 р. прийнято до розгляду справу та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Заступником начальника Головного - управління ДФС в Одеській області Державної фіскальної служби України Поповим В.Г. було видано наказ № 3016 та повідомлення № 543/13-05 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі ст.ст. 78-79 Податкового кодексу України (додатки № 6,7), а саме надходження від Єдиного державного реєстратору юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ліквідацію від 25.12.2018 № 25560050001115877 позивача як суб'єкта господарювання (вказані Наказ та повідомлення, станом на час проведенні перевірки, позивачем отримані не були).
В період з 27 травня 2019 року по31 травня 2019 року головним державним ревізор-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи фізичних осіб управлінні податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Потапенко Вікторією Василівною проведено документальну позапланову невиїзну перевірку суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2016 по 26.12.2018, дотримання законодоваства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 29.04.2015 по 26.12.2018.
За результатами перевірки складений акт від 07.06.2019 № 1105/15-32-13-05/ НОМЕР_1 .
У відповідності до Розділу III Акту перевірки, ГУ ДФС в Одеській області зроблено висновки про встановлені порушення, а саме:
порушення п. 63.3 ст. 63 (абз. 4) Податкового кодексу України, в результі чого не повідомлено контролюючий орган про об'єкти оподаткування;
порушення п. 16.1 ст, 16, п. 44.1 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодекс; України;
порушення п, 292,1 ст, 292, п. 293.4 ст. 293. аб. 1, пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 29 Податкового Кодексу України в результаті чого донараховано єдиний податок у сумі 99792,63 грн.;
порушення п. 295.1 ст. 295 Податкового кодексу України, в результаті чого порушено граничні терміни сплати авансових платежів по єдиному податку;
порушення пп. 49.18.2, пп. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49, пп. 175.2 п. 177.5 п.177.11 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлені не надання декларації про майновий стан за 3 квартал 2018 року і ліквідаційну за 2018 рік;
порушення п. 167.1 ст. 167, п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податку на доходи фізичних осіб від провадження підприємницької діяльності у сумі 403 240,32 грн., а саме за 2018 рік;
порушення пп. 2.1 п. 2 ст. 6, п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та. облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в результаті чого було донараховано основний платіж по ЄСВ від підприємницької діяльності у сумі 137 602,08 грн., а саме за 2018 рік;
порушення ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в результаті чого було порушено граничні терміни оплати щоквартальних платежів по ЄСВ;
порушення ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в результаті чого порушено граничні терміни сплати щомісячних платежів по ЄСВ;
порушення п. 181.1 ст. 181, п. 183.1, п. 183.2 ст. 183 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано ПДВ у загальній сумі 448 044,86 грн., а саме за 2018 рік;
порушення п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України, в результаті чого не надано податкові декларації з податку на додану вартість за 11 податкових періодів;
порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого не зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 224 022,40 грн.;
порушення п.п. 1.2 п. 16-11, п.1.4 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано військового збору за період перевірки у загальній сумі 33 603, 36 грн., а саме за 2018 рік;
порушення пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України. В результаті чого встановлена кредиторська заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у сумі 12 290, 90 грн.
На підставу Акту перевірки № 1105/15-32-13-05/ НОМЕР_1 від 07.06.2019 ГУ ДФС в Одеській області, по факту проведеної перевірки, були прийняті наступні рішення:
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027641305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій з єдиного податку з фізичних осіб в результаті порушення строку сплати грошового зобов'язання з Єдиного податку з фізичних осіб у загальному розмірі 930,75 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027681305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на суму 99 792,63 грн. та штрафних санкцій 24 948,16 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027691305 від 08.08.2019, яким було збільшено суку грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 403 240,32 грн. та штрафних санкцій 100 810,08 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027701305 від 08.08.2019, яким застосовано суму іЦтрафних санкцій за платежем; податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатам річного декларування в розмірі 340,00 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027711305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 448 044,80 грн. та штрафних 112011,20 грн.;
податкове повідомлення-рішрння ГУ ДФС в Одеській області №0027741305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на суму 12 290,90 грн. та штрафних санкцій 8 788,97 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027761305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій за адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 170, 00 грн.
податкове повідомлення-ріпїення ГУ ДФС в Одеській області № 0027801305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій за адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 510,00 грн.;
податкове повідомлення-рініення ГУ ДФС в Одеській області №0027851305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з платежем військовий збір, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування на суму 33 603,36 грн. та штрафних санкцій 8 400,84 грн.;
податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027961305 від 08.08.2019, яким застосовано суму штрафних санкцій за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, цослуг) в розмірі 1 870,00 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027651305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 3 276,20 грн. та пені 494,87 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027661305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) аб несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 733,19 грн. та пені 4 485,39 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській №0027671305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування ) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 3 741, 55 грн. та пені 0,00 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027871305 від 08.08.2019 прф застосування штрафних санкцій у розмірі 13 760,21 грн та донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 137 602,08 грн.;
рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027921305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмір 170,00 грн.
Позивач, вважаючи протиправними та такими що підлягають скасуванню податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027711305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 448 044,80 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 112 011,20 грн.; податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027961305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 1 870,00 грн.; податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027851305 від 08.08.2019, яким було збільшено, суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір. що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування на суму 33 603,36 грн. та штрафних санкцій 8 400,84 грн.;податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027681305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на суму 99 792,63 грн. та штрафний санкції 24 948,16 грн.; податкове повідомлення-рішігння ГУ ДФС в Одеській області №0027691305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 403 240,32 грн. та штрафних санкцій 100 810,08 грн.; податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027701305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 340,00 грн.; податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027801305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 510,00 грн.; рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027871305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску яким донарахованої 137 602,08 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції на загальну суму 13 760,21 грн. позивач звернувся до суду з даним позовом.
Розглянувши оскаржені акти суб'єкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам закону, виходячи з наступного.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 86.1 статті 86 Податкового кодексу України встановлено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, в якому згідно вимог пункту 86.10 вказаної статті Податкового кодексу України контролюючі органи зобов'язані зазначити як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов'язань платника податків, що також передбачено і пунктом 1.7 Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.03.2013 року № 395.
Як встановлено судом в п. 2.1.2 Акту перевірки зазначено,що за результатами перевірки визначення доходу платника єдиного податку дохід ФОП ОСОБА_1 від провадження діяльності за 2017 рік складає 2 165 284 грн.
Виходячи із системного аналізу Акту перевірки, можна зробити висновок, що податковим органом під час перевірки оскаржувані порушення відбулись за рахунок встановленого перевіркою перевищення дозволеного обсягу, доходу (1,5 млн грн) за 2017 рік для перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку і звітності (2 група платників єдиного податку), а отже з 01.01.2018 ФОП ОСОБА_1 зобов'язаний був перейти на загальну систему оподаткування. Відповідно до пункту 2.1.2 Акту для проведення перевірки ГУ ДФС в Одеській області використано надані виписки ЮГРУ КБ «ПриватБанк» в електронному вигляді по рахунку ФОП ОСОБА_1 , який він використовував для ведення підприємницької діяльності, а відповідно отримував кошти від реалізації товарів (одяг, аксесуари) за замовлення через мережу Інтернет. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, Зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки 'їх посадових осіб щд час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податковою законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року №2755-VI.
Так, виносячи оскаржувані рішення, податковий орган виходив з того, що всі кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізичною фсобою ОСОБА_1 для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку з врахуванням вимог стати 292 Податкового кодексу України.
Пунктом 292.1 ст. 292 ПКУ визначено, що доходом платника єдиного податку; для фізичної особи - підприємця є - дохід, отриманий протягом податкового (звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній аб нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Але вищенаведене твердження податкового органу не відповідає фактичним обставинам справи так як ГУ ДФС в Одеській області при проведенні перевірки та встановлення факту порушення не було враховано взятий позивачем в червні 2017 року кредит для провадження господарської діяльності, який не включається до чистого оподатковуваного доходу платника податків відповідно до п.п. 3 п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України.
Відповідно до матеріалів справи 02.06.2017 між ОСОБА_1 та ТОВ «Центр ефективних фінансових рішень» було укладено кредитний договір № 16.
Відповідно до п. 1.1 Кредитного договору Кредитодавець зобов'язується надати грошові кошти Позичальникові у вигляді кредитної лінії з щоденним лімітом кредитування та граничним розміром заборгованості у сумі 1 000 000 (один мільйон) гривень на умовах строковості, зворотності та платності, а Позичальник зобов'язався повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом у розмірі 20% річних. Відповідно до п. 1.4 Кредитного договору строк дії договору з 02.06.2017 до 31.12.2020.
Згідно з п. 1.5 Кредитного договору Кредит надається Позичальнику шляхом надання готівки, яке формулюється видатковими касовими ордерами, на суму не більше 50 000,00 грн на добу.
Так, відповідно до видаткових касових ордерів позивачем з 02.06.2017 по 25.07.2017 було взято кредитних коштів на загальну суму 1 000 000 грн. А саме:
видатковий касовий ордер від 02.06.2017 на загальну суму 45000 грн.
видатковий касовий ордер від 06.06.2017 на загальну суму 45000 грн.
видатковий касовий ордер від 07.06.2017 на загальну суму 45000 грн.
видатковий касовий ордер від 08.06.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 09.06.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 12.06.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 13.06.2017 на загальну суму 45000 грн.
видатковий касовий ордер від 14.06.2017 на загальну суму 40000 грн.
видатковий касовий ордер від 15.06.2017 на загальну суму 40000 грн.
видатковий касовий ордер від 20.06.2017 на загальну суму 40000 грн.
видатковий касовий ордер від 21.06.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 22.06.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 29.06.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 30.06.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 10.07.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 12.07.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 13.07.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 14.07.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 17.07.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 24.07.2017 на загальну суму 50000 грн.
видатковий касовий ордер від 25.07.2017 на загальну суму 50000 грн.
Відповідно до заключної виписки за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 від 31.01.2020 № 310120 VU10263696 виданою АТ КБ «ПриватБанк» позивачем з 02.06.2017 по 31.12.2017 було переведено із свого власного рахунку як фізичної особи на свій рахунок як фізичної особи-підприємця 962 733 грн з призначенням платежу «Перевод на свою картку ПриватБанка».
Як зазначалося вище, грошові кошти, які були ОСОБА_1 внесені на розрахунковий рахунок із призначенням платежу «ПриватБанка», ОСОБА_1 отримав від ТОВ «Центр ефективних фінансових рішень» за кредитном договором.
Відображення надходження коштів протягом 2017 року на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_1 є наслідком поповнення банківського рахунку коштами як отриманими у вигляді готівкових надходжень від здійснення підприємницької діяльності так і такими, що отримані від «Центр ефективних фінансових рішень» за кредитним договоровом на зворотній основі.
Таким чином, суми, які надходили протягом 2017 року на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_1 в загальній сумі 962 733 грн. з призначенням: «Перевод на свою карту ПриватБанка», є Наслідком поповнення банківського рахунку коштами отриманими від ТОВ «Центр ефективних фінансових рішень» за кредитний договором на зворотній основі.
Відповідно до п.п.14.1.258 п.14.1. п.14 ПК України визначено; що фінансовий кредит - кошти, що надаються банком-резидентом або нерезидентом, що кваліфікується як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають згідно з відповідним законодавством статус небанківських фінансових установ, а також іноземною Державою або його офіційним агентствами, міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент.
Відповідно до п.п.168.1.1 п. 168 .1 п.168 Податкового кодексу України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Виключення з переліку доходів, передбачених пп. 1 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України, закріплені у п. 292.11 ст. 292 цього Кодексу.
Згідно п.п. 3 п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України до складу доходів платника єдиного податку 1-3 груп не включаються: суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.
Таким чином, частина грошових коштів переведених позивачем із розрахункового рахунку як фізичної особи на розрахунковий рахунок як фізичної особи підприємця були кредитними коштами, а тому висновок податкового органу про те, що всі кошти які надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізичною особою длі здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної оособи підприємця - платника єдиного податку, не відповідає дійсності.
Тобто, сума кредитних коштів не мала включатись до чистого оподатковуваного доходу, тому у позивача був відсутній обов'язок нараховувати, утримувати і сплачувати до бюджету податок із такої суми.
Таким чином, податковим органом під час проведення перевірки було помилково враховано та визначено як дохід кредитні кошти в загальному розмірі 962 733 грн.
Отже, ГУ ДФС в Одеській області відповідно до р. 2.1.2 Акту перевірки було встановлено за 2017 рік дохід платника податку у загальному розмірі 2 165 284 грн., з яких було помилково віднесено до доходу кредитні кошти у розмірі 962 733 грн.
Відповідно до вищенаведеного ФОП ОСОБА_1 за 2017 рік було отримано загального доходу в розмірі 1 202 551 грн (2 165 284 грн - 962 733 грн).
Положеннями пп, 2 п, 291.4 ст. 291 Податкового Кодексу України визначено, що до другої групи платників єдиного податку відносяться фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб та обсяг доходу не перевищує 1 500 000 гривень.
Таким чином, виходячи з того, що дохід позивача за 2017 рік склав 1 202 551 грн, висновки Акту перевірки щодо перевищення дозволеного обсягу- доходу (1,5 млн грн / 2 група) за 2017 рік для перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку і звітності не підтверджуються в повному обсязі та є протиправними, а відповідно і оскаржувані рішення винесені за помилковими висновками Акту перевірки є незаконними.
Крім того, на замовлення позивача було проведено судову економічну експертизу стосовно документального підтвердження висновків акту ГУ ДФС в Одеській області від 07.06.2019 року №1105/15-32-13-05/ НОМЕР_1
На проведення вищевказаного експертного дослідження було поставлено наступне питання:
« 1. Чи підтверджується документально зазначене в Акті документальної позапланої виїзної перевірки ГУ ДФС в Одеській області від 07.06.2019 № 1105/15-32-13-05/ НОМЕР_1 , а саме порушення:
порушення п. 292.1 ст. 292, п. 293.4 ст. 293. аб. 1, пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового Кодексу України в результаті чого донараховано єдиний податок у сумі 99792,63 грн.;
порушення пп. 49.18.2, пп. 49.18.5 п. 49,18 ст. 49, пп. 177.5.2 п. 177.5, п. 177.11 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено не надання декларації про майновий стан за 3 квартал 2018 року;
порушення п. 167.1 ст. 167, п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податку на доходи фізичних осіб від провадження підприємницької діяльності у сумі 403 240,32 грн., а саме за 2018 рік;
порушення пп. 2.1 п. 2 ст. 6, п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в результаті чого було донараховано основний платіж по ЄСВ від підприємницької діяльності у сумі 137 602,08 грн., а саме за 2018 рік;
порушення п. 181.1 ст. 181, п. 183.1, г. 183.2 ст. 183 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано ПДВ у загальній сумі 448 044,80 грн., а саме за 2018 рік;
порушення п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України, в результаті чого не надано податкові декларації з податку на додану вартість за 11 податкових періодів;
порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого не зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 224 022,40 грн.;
порушення п.п. 1.2 п. 16-11, п. 1.4 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, в результаті чою донараховано військового збору за період перевірки у загальній сумі 33 603,36 грн., а саме за 2018 рік.
Проведеним дослідженням наданих документів та у відповідності до чинного законодавства встановлено, що висновки акту документальної позапланової виїзної перевірки ГУ ДФС в Одеській області 07.06.2019 № 1105/15-32-13-05/ НОМЕР_1 ФОП ОСОБА_1 щодо вищевказаних порушень документально не підтверджуються.
Відповідно до ст.108 КАС України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.
Представником відповідача не надано додаткових доказів, які б спростовували або ставили під сумнів надані представником позивача первинні документи бухгалтерського та податкового обліку, в зв'язку із чим, суд погоджується з позицією представника позивача про те, що надані ним письмові докази є достатніми для доведення факту протиправності висновків акту документальної позапланової виїзної перевірки, у зв'язку із чим, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень та рішень про застосування штрафних санкцій Головного управління ДФС в Одеській області підлягають задоволенню на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027711305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 448 044,80 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 112 011,20 грн.
3.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027961305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 1 870,00 грн.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027851305 від 08.08.2019, яким було збільшено, суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір. що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування на суму 33 603,36 грн. та штрафних санкцій 8 400,84 грн.
5.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішенняГУДФС в Одеській області № 0027681305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на суму 99 792,63 грн. та штрафний санкції 24 948,16 грн.
6.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішігння ГУ ДФС в Одеській області №0027691305 від 08.08.2019, яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 403 240,32 грн. та штрафних санкцій 100 810,08 грн.
7.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішенняГУ ДФС в Одеській області №0027701305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 340,00 грн.
8.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області №0027801305 від 08.08.2019, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в розмірі 510,00 грн.
9.Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС в Одеській області № 0027871305 від 08.08.2019 про застосування штрафних санкцій та донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску яким донарахованої 137602,08 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції на загальну суму 13 760,21 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко
.