Рішення від 18.05.2020 по справі 380/325/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/325/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Тронка О.В.,

за участю сторін:

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: вул.Ген.Чупринки, 85, м.Львів, 79044; код ЄДРПОУ: 26144908), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

-визнати протиправними дії Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо невірного визначення розміру окремих складових пільги ОСОБА_1 на оплату житлово-комунальних послуг та не реагування на його зауваження із зазначеного питання;

-зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести з 01.01.2020 перерахунок розміру пільги на централізоване опалення, виходячи з розміру двоставкового тарифу, встановленого НКРЕКП для ЛКП «Залізничнетеплоенерго» та на утримання будинку, виходячи із тарифу встановленого ОСББ «Перфецького, 11».

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскільки тариф на централізоване опалення складається із двох складових, а саме: постійної складової тарифу, яка нараховується щомісячно протягом року, виходячи із встановленого НКРЕКП і розміру опалювальної площі та змінної складової тарифу, яка нараховується під час опалювального періоду, виходячи із норми споживання і відповідного коефіцієнту, встановлених постановою КМУ №409, тарифу встановленого НКРЕКП, то пільга на централізоване опалення повинна розраховуватись з врахуванням як змінної так і постійної складових двоставкового тарифу. Тому, вважає, що відповідачем невірно розраховано йому пільгу на оплату послуги з централізованого опалення, оскільки до розрахунку не було враховано постійну складову двоставкового тарифу, яка щомісячно протягом року йому нараховується. При цьому, посилається на п.33 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830. У зв'язку з наведеним, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді від 20.01.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 02.03.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що відповідно до підпункту 1 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для послуги з постачання теплової енергії (для потреб централізованого або автономного опалення) та індивідуального опалення у разі використання теплової енергії для централізованого або автономного опалення абонентами, житлові будинки яких обладнані вузлами комерційного обліку та/або розподільного обліку, - 0,0383 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період. Тому, вважає, що нарахування пільги на умовно-постійну складову двоставкового тарифу з централізованого опалення не передбачено чинним законодавством України. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, відповіді на відзив, просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117, ОСОБА_1 , як особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, зареєстрований в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та користується 100 - відсотковою знижкою на дві особи при оплаті за житлово-комунальні послуги у межах соціальних нормативів споживання житлово-комунальних послуг для надання пільг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» за адресою: АДРЕСА_1 з 29.08.2008 року.

Як встановлено судом, відповідач нараховує позивачу пільгу на оплату постачання теплової енергії лише на умовно-змінну складову двоставкового тарифу, без урахування умовно-постійної частини тарифу.

Позивач, вважаючи протиправними дії Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо визначення розміру пільги на оплату послуги з централізованого опалення, звернувся до суду з даним позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникли між сторонами з приводу оплати послуг з централізованого опалення регулюються Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про теплопостачання», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та Правилами надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального забезпечення» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняними до них особами надаються пільги: 100 процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» гранична норма витрат на оплату комунальних послуг для громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» одиниця виміру обсягу спожитої споживачем теплової енергії визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом.

Ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Згідно Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб центрального або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю (п.2 ч. 2).

Пільга на послугу не залежить від тарифу, що встановлений на оплату цієї послуги.

Крім того, установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для постачання з теплової енергії (для потреб центрального або автономного опалення) та індивідуального опалення у разі використання теплової енергії для централізованого або автономного опалення абонентами, житлові будинки яких обладнані вузлами комерційного обліку та/або розподільного обліку, - 0,0383 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

Представник відповідача посилається на те, що Франківським відділом соціального захисту в межах вищезазначених норм, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», нараховано позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 розрахунок пільги на оплату житлово-комунальних послуг проводиться, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї , які мають таке право відповідно до законодавчих актів, та з урахуванням встановлених цін/тарифів і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.

Разом з тим, відповідно до пп.32, 33 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 ціною (вартістю) послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Плата за послугу розраховується виходячи з розміру встановленого тарифу та обсягу спожитої послуги, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства.

У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду) та умовно-постійної частини тарифу (протягом року).

При цьому, суд звертає увагу на те, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.12.2018 №1746 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню Львівським комунальним підприємством «Залізничнетеплоенерго», зі змінами, внесеними постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.01.2020 №78 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання Львівському комунальному підприємству «Залізничнетеплоенерго» установлено тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання на рівні для потреб населення, зокрема: умовно-змінну частину двоставкового тарифу на теплову енергію - 1130,66 грн/Гкал (без ПДВ) та умовно-постійну частину двоставкового тарифу на теплову енергію (місячна абонентська плата на одиницю теплового навантаження) - 60724,84 грн/Гкал/год (без ПДВ).

Плата за послугу з постачання теплової енергії здійснюється позивачем за двоставковим тарифом.

Відтак, і пільга на оплату такої послуги повинна надаватись із врахуванням такого двоставкового тарифу, а саме: умовно-змінну частину двоставкового тарифу на теплову енергію та умовно-постійну частину двоставкового тарифу на теплову енергію, а не лише на умовно-змінну частину, як розраховував відповідач.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо визначення розміру пільги ОСОБА_1 на оплату послуги з централізованого опалення.

Зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: вул.Ген.Чупринки, 85, м.Львів, 79044; код ЄДРПОУ: 26144908) провести з 01.01.2020 ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) перерахунок розміру пільги з централізованого опалення, виходячи із суми тарифів умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду) та умовно-постійної частини тарифу (протягом року) двоставкового тарифу, встановленого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг для Львівського комунального підприємства «Залізничнетеплоенерго».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 28 травня 2020 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна